Eesti võtab Euroopa oikumeenias sõna
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 2. juuni 2010 Nr 25 /
Münchenis toimusid 12.–16. maini II oikumeenilised kirikupäevad teemal «Et teil oleks lootust».
Püsiosalejaid oli üle 130 000. Kõpu Peetri koguduse õpetaja, abipraost Hedi Vilumaa osales jutlustajana ühel jumalateenistusel Lepituse kirikus. Jumalateenistus valmistati ühiselt ette Bonifatius-Werki (BW), Gustav-Adolf-Werki (GAW) ja Martin Luther Bundi (MLB) poolt.
Pea aasta otsa ettevalmistatud teenistus läks Vilumaa sõnul hästi korda. «Jumalateenistusel osalejad tulid kõigega kaasa,» rõõmustas ta. «Seitsme palveküünla süütamise ajal loeti erinevates keeltes palveid, muidugi ka eesti keeles,» rääkis Vilumaa. Jutluse Rm 8:16–25 põhjal pidasid kolm vaimulikku: monsignore Austen (BW), Hedi Vilumaa (GAW) ja Rainer Stahl (MLB). Ühine palve ja sõna kuulutamine koos katoliiklastega oli Vilumaa sõnul väga hea kogemus. «Kõik oli tore ja kodune,» kirjeldas ta.
Kogu kirikupäevast jäid Vilumaale positiivsed muljed. «Värskendav on tunda maailma hingust, uusi mõtteid ja lähenemisi,» nentis ta. Teemasid käsitleti hoopis uue nurga alt, kommenteeris Vilumaa. Olgu tegu siis problemaatikaga katoliku kiriku sees, küsimusega inimese õnnelikkusest või hoopis globaalse majanduskasvuga. «Ühise armulaua teema käis muidugi läbi paljudest ettekannetest ja diskussioonidest,» märkis teoloog, kelle uurimisvaldkonnaks on just ristimine ja armulaud.
Elevanti kompides
Oikumeenilisel kirikupäeval osales üle 2000 organisatsiooni ning nelja päeva jooksul oli võimalik külastada 3000 (!) üritust. Kirikupäev algas taevaminemispüha eel kohtumisõhtuga, millest kirikupäevaliste kõrval võttis osa ka kohalik rahvas, kokku 300 000 inimest.
Saksamaal peetavad kirikupäevad on nagu elevant – kui seda pimesi katsuda, saab igalt poolt erineva kogemuse, ometi on tegemist tervikuga. Piiblitöö, diskussioonid, kultuur, poliitika, kunst, palveränd, multimeedia, tants või kontemplatsioon – oikumeenilisel kirikupäeval leidis igaüks just endale sobiva külje «elevandist». Oikumeeniast rääkides mõtlevad paljud automaatselt ka kirikutevahelise ühise armulaua võimalikkusele. Kuigi ka sellel kirikupäeval ei jõutud armulaua osas lõpliku üksmeeleni, nimetasid nii evangeelse kirikupäeva president Eckhard Nagel kui tema katoliiklik kolleeg Alois Glück, et «me vajame siin hädasti mingit lahendust». Reede õhtul kogunes Müncheni Odeoni platsile 20 000 inimest ühisesse lauaosadusse, mida Saksa piiskoppide konverentsi eesistuja Zollitsch nimetas «eelroaks, mis kasvatab isu pearoa järele».
Paralleelelu maa all
Kuigi Münchenis ei ole suurüritused haruldased, tegeldi kirikupäeva tehnilise ettevalmistusega ometi juba paar viimast aastat. Linna lähiliikluse korraldus hõivas rekordarvu lisabussi- ja rongijuhte – 400, sest nii püsiosalejaid kui iga päev lisandunud 11 000 päevaosalejat pidi õigeks ajaks õigesse kohta transportima nii maa all kui peal.
Pühapäevasel lõpujumalateenistusel nentis president Glück, et kirikupäevad on ilmastikukindlad – vaatamata külmale ja vihmasele ilmale viibis teenistusel 100 000 noort ja eakat kirikulist.
Esimene oikumeeniline kirikupäev toimus aastal 2003 Berliinis. Järgmisel aastal ootab oma järjekorda evangeelne kirikupäev, mis toimub 1.–5. juunini Dresdenis.
Kristel Neitsov