Aasta üllataja oli üllatunud tiitli üle
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Portreelood / Number: 27. oktoober 2021 Nr 41/42 /
Lõikustänupühal anti EELK kõige vanemale tegevvaimulikule, 86aastasele Mustvee ja Lohusuu koguduse õpetajale Eenok Haamerile Laste- ja Noorsootöö Ühenduse (LNÜ) aasta üllataja 2020 tiitel.
„Seda tiitlit pole kunagi varem olnud, aga me pole ka kunagi nii üllatunud olnud,“ ütles Eesti Kirikule LNÜ juhatuse esimees Kristjan Luhamets.Seega enne tuli tegu ja siis tiitel.Üllatuse sisuks on see, et koroonakriisi ajal, mil väga paljudes kogudustes jäi lastetöö soiku, hakkas Eenok Haamer kriisi kiuste regulaarselt Lohusuu koguduse pühapäevakooli tunde tegema interneti vahendusel ja teeb seda siiani.
Kui seda oleks teinud mõni noor vaimulik, siis poleks Luhametsa sõnul üllatus nii suur olnud, ent kui tegu on 86aastase mehega, kes võiks juba pensionipõlve pidada, ent üheski raskuses alla ei anna ja teeb seda vapramalt kui noored, siis oli üllatus suur.
„Kui saaksin kataloogist vaimulikke valida, siis just selliseid olekski vaja, kes olukorras, kus ei ole võimalusi, leiavad võimalused. See, et ei saa lastetööd teha, et ei ole lapsi, et kõik lähevad maalt ära linna – see on kõik õige – ja ikka on võimalik! Sellist üllatust tahaks kogeda sagedamini. See innustab, julgustab, rõõmustab! Ehk see tiitel inspireerib kedagi!“jagas Luhamets, lisades, et pole kindel, kas järgmisel aastal tiitlit jagatakse: „Me ei garanteeri, et järgmisel aastal jälle millegi peale üllatume. See tiitel antakse välja ainult siis, kui on midagi tõeliselt üllatavat.“
Internet on uus võimalus
Küsimusele, kas tiitel üllatas selle saajat, vastas Eenok Haamer siiralt: „Jah, üllatas! Tegin ja teen seda tööd laste pärast, mitte tiitli pärast. Mulle on nad nii kallid! See on huvitav, et klapin 86aastaselt ka 3-4-5aastastega. Lapsi, kes interneti vahendusel kahes rühmas lastetundides kaks korda kuus osalevad, on 14–16 ja nad on Lohusuu kandist, Tartust, Tudust ja Rakvere lähedalt. Peamiselt on koguduse liikmete lapsed ja kõige vanem on 14aastane.“
Eenok Haamer ei võta veebitundides laste pühapäevakooli programme eeskujuks, põhiline on vestlus. Tunnid on toimunud näiteks teemadel „Rõõmus süda teeb näo rõõmsaks“, „Jeesus on ligidal“, „Mis on õndsus“ (valik tunde on järelvaadatavad Facebookis Lohusuu koguse lehel) jne. „Räägin nendega kui inimestega. Nemad avaldavad oma arvamust. Lastele sobib see töövorm. Noorematega kestab tund 25–30 minutit, vanematega kauem. Alustame ja lõpetame palvega ja meieisapalvet loeme koos. Väga tore on see, et ka kõige nooremad on meieisapalve selgeks saanud ja loevad vaprasti kaasa. Lõpetuseks õnnistan neid. Võin rõõmuga öelda, et selle töö tagajärjel on nii mõnelgi lapsel tekkinud isiklik jumalasuhe,“ kirjeldab Eenok Haamer, milline on tundide sisu ja tulemus.
Kogudustele, kes ehk ei kipu oma tunde virtuaalreaalsusesse viima, ütleb Eenok Haamer, et tema on väga tänulik, et Jumal talle selle võimaluse on andnud. Tal on ka leerikursus interneti vahendusel toimunud, mille tulemused olid lausa suurepärased.
„Internet on uus võimalus meile kõigile. Ei tohi pidada masinaid liiga keeruliseks. Pean tähtsaks võimalust, et ma ikkagi inimestega suhelda saan. Tänan Jumalat, et ta on niisuguse aja andnud. Korraga on haare avardunud ja oleme õppinud midagi niisugust, mida muidu ei oleks õppinudki,“ võtab tunnustuse pälvinu teema kokku.
Kätlin Liimets