Aasta vaimuliku tiitlile on viis nominenti

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

23. jaanuaril vaimulike konverentsil Tartus valitakse, kes EELK vaimulikest pälvib aasta vaimuliku tiitli. Kandidaatideks on esitatud õpetajad Aivo Prükk, Tiina Janno, Eve Kruus, Toomas Nigola ja Magne Mølster.

Aasta vaimuliku tiitli pälvinu tehakse teatavaks vaimulike konverentsi esimese päeva õhtul pidulikul õhtusöögil. Fotol 2022. aasta konverents Nelijärvel. Foto: Kätlin Liimets.

Aasta vaimulikuks saab esitada EELK vaimulikku, kes vastab järgmistele tingimustele:

  • on oma töö ja isikliku eeskujuga vähemalt viimase kolme aasta jooksul märgatavalt elavdanud oma koguduse elu;
  • on vaimulikuna teinud viimase kahe aasta jooksul midagi sellist, mis on heaks eeskujuks teistele vaimulikele;
  • tema teenitavas koguduses on tegus laste- ja/või noortetöö;
  • ta on hoidnud EELK mainet avalikkuse silmis kolme aasta jooksul tagasiulatuvalt aasta vaimuliku aunimetuse kandidaadiks esitamise ajast või otsustamise ajal.

Tänavu on nominente viis: Maarja-Magdaleena koguduse õpetaja Aivo Prükk, Saarte praostkonna vikaarõpetaja Tiina Janno, Tallinna Jaani koguduse õpetaja Eve Kruus, Põlva Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola ja Saku Toomase koguduse õpetaja Magne Mølster.

Vahendame Eesti Kiriku lugejatele, mida kandidaate esitanud vaimulikes ja nende tegevuses esile on tõstnud.

Aasta vaimuliku tiitli kandidaat Aivo Prükk

Maarja-Magdaleena koguduse õpetaja Aivo Prükk. Foto: Kätlin Liimets

Aivo Prükk: „Mulle pole olnud tähtis, et minust saab vaimulik, vaid et teen tööd, mis kirikut üles ehitab.“

Aivo Prükk on sündinud 22. septembril 1972. aastal ja on pärit Maarja-Magdaleena lähistelt Särjelt. Ta ristiti ja konfirmeeriti 1990. aastal EELK Maarja-Magdaleena koguduses õp Eenok Haameri poolt, kes on jäänud tema vaimulikuks nõuandjaks ja eeskujuks tänini. 1995. aastal alustas Aivo õpinguid Tartu teoloogia akadeemias. 4. septembril 2005. a ordineeris peapiiskop Andres Põder ta Maarja-Magdaleena koguduse diakoniks, 31. oktoobril 2013. a sama koguduse õpetajaks. Aivo Prükk on kogu aeg teeninud Maarja-Magdaleena kogudust ja teenib jätkuvalt. Ta on abielus Heidi Prükiga, neil on täiskasvanud pojad Joona ja Risto.

Kirikutöös iseloomustab Aivot eelkõige ustavus, pühendumus ja sügavuti minek. Maarja-Magdaleena kogudusega on ta olnud seotud suurema osa oma elust. Tema juhtimisel on ulatuslikult renoveeritud ja arendatud Maarja-Magdaleena kirikut ja ajaloolist pastoraati. Pastoraadi kaudu on leidnud ühendamist koguduse ja kohaliku kogukonna ettevõtmised.

Koos abikaasa Heidiga on Maarja-Magdaleenas elavdatud pühapäevakoolitööd, samuti käima lükatud piibli- ja osadusõhtud. Maarja-Magdaleena kogudus on osalenud Tartu Pastoraadi piiblikooli kursusel, Aivo on piiblikooli korraldava meeskonna liige. Tänu Jumalale on Aivo suutnud koondada Maarja-Magdaleena kogudusse tegusa tuumiku, kes väärtustab osadust ja toetab kogudust mitmel moel. Ta on vaimulikuna eeskujuks oma järjepideva, ustava ja usaldusväärse teenimisega, siira sõbralikkuse ja avatud meelega. Aivo on hea, sügava ja selge sõnaga kuulutaja, kelle jutlustes on alati mõtlemapanev sõnum. Ta usaldab Jumala Sõna selgust ja suhtub suure lugupidamisega kiriku ajas järeleproovitud õpetusse.

Aastatel 2017–2021 oli Aivo Prükk EELK kirikukogu liige, 2023. aasta kevadel valiti ta Tartu praostkonna abipraostiks. Tema teenimises pälvib erilist tähelepanu kahtlemata internetipiibli platvormi Piibel.net väljatöötamine ja töös hoidmine. See platvorm on olnud abiks paljudele, kes kasutavad Piiblit oma igapäevases usuelus ja kirikutöös või alles avastavad Piibli rikkusi. Aivo käe all valmis ka populaarne kirikukalendrite ja vennastekoguduse loosungiraamatu veebiväljaanne Kalender.net. Lisaks osaleb ta andmebaasi Koguja käigushoidmises ja arendamises. Vabatahtlikuna on Aivo Prükk Kaitseliidu Jõgeva maleva kaplan.

Tartu praostkonna vaimulike ja töötegijate jõulukoosviibimisel 15. detsembril 2023. a Tartu Pauluse kirikus otsustati Aivo Prükk esitada aasta vaimuliku kandidaadiks.

Kristjan Luhamets

Tartu praostkonna praost

Aasta vaimuliku tiitli kandidaat Tiina Janno

Saarte praostkonna vikaarõpetaja Tiina Janno. Foto: Erakogu

Saarte praostkonna vaimulikud esitavad EELK aasta vaimuliku kandidaadiks praostkonna vikaarõpetaja, haiglakaplani ja hingehoidja Tiina Janno. Tiina on sündinud 1963. aasta kevadel Kuressaares, kus 1988. aastal on ka ristitud ja konfirmeeritud. Vahetult pärast koguduse liikmeks saamist alustas ta laste pühapäevakooli õpetajana ja on jätkanud seda ka hiljem, kui on teeninud juba vaimulikuna Pärnu praostkonna kogudusi.

Tiina on hea näide elukestvast õppijast, kes on õppinud kiriklikku laste- ja noortetööd, religioonipedagoogikat ja kirikumuusikat. Ta on õppinud UI-s usuteadust 1997–2002, läbinud pastoraalseminari 2003 ja täiendanud end missioloogias UNISA magistrikursustel Budapestis. Ordineeritud õpetajaks 8. augustil 2003. aastal.

Tiina on teeninud Audru kogudust õpetajana alates 2003, Tõstamaa hooldajaõpetajana alates 2004. Ta on olnud Pärnu abipraost 2006–2008. Kirikukogu liige 2005–2009, 2013–2017. Nomineerimiskomisjoni liige 2013–2017. Olnud Audru koolis religiooni ja huviringi õpetaja.

Koostööst kohaliku kogukonnaga tunnistasid head suhted kohaliku valla, muuseumi, kooli ja kultuurimajaga. Audru kogudus on teda hinnanud kui suure empaatiavõime ja avatud suhtlemisega vaimulikku. 2017. aastast on ta tegutsenud paralleelselt koguduse teenimisega Orissaare muusikakooli kitarriõpetajana.

2019 naasis Tiina Janno elama Saaremaale, mis oli seotud tema vanematega, kellele ta on soovinud nende vanaduspõlves abiks ja toeks olla. Alanud aasta 4. jaanuaril saatis Tiina Kihelkonna kirikus viimsele teele oma isa Jüri Janno, kes küüditati omal ajal lapsena koos oma isa, praost Arnolt Janno perega lähedalasuvast pastoraadist Siberisse.

Alates Saaremaale naasmisest on Tiina olnud Saarte praostkonna vikaarõpetaja, aidates vajadusel teenida Orissaare kogudust. Orissaare muusikakooli õpetaja ameti kõrvalt on Tiina võtnud oma missiooniks pühenduda alates 2020. aasta sügisest tööle Kuressaare haigla hingehoidajana. Soov oma tegevusvaldkonda põhjalikult tundma õppida on viinud teda uuesti koolipinki, omandamaks UI juures teine magistrikraad hingehoiu valdkonnas.

Kuressaare Haigla SA ravijuht dr Edward Laane ütleb esildisele lisatud soovituskirjas: „Tänu Tiinale on Kuressaare haigla ravikvaliteet ja meie patsientide rahulolu tõusnud. Me hindame väga Tiina Jannot, kelle töö on eeskujuks ka teistele haiglatele Eestis.“

Tiina on lisaks väga mitmekülgne loominguinimene, kelle sõnaseadmisoskusest on saanud osa ajalehe Eesti Kirik lugejad ja vennastekoguduse loosungiraamatu kasutajad. Tiinale meeldib end väljendada ka kunstis. Talle on antud EELK aukiri 2015 ja EELK tänukiri 2019.

Saarte praostkonna vaimulikud paluvad toetada Tiina Jannot aasta vaimuliku valimisel.

Anti Toplaan

Saarte praostkonna praost, piiskop electus

Aasta vaimuliku tiitli kandidaat Eve Kruus

Tallinna Jaani koguduse õpetaja Eve Kruus. Foto: Tallinna Jaani koguduse arhiiv

Tallinna praostkonna vaimulikud esitavad aasta vaimuliku aunimetuse nominendiks ametikaaslase Eve Kruusi.

Eve Kruus on sündinud 20. augustil 1964. aastal Tallinnas, ristitud ja konfirmeeritud 1989 Tallinna Jaani koguduses. Ordineeritud diakoniks 5. juunil 2005, preestriks kaks aastat hiljem 5. juunil 2007. Jaani kogudusele truuks jäädes teenis Eve diakonina 2005–2007 ning sai abiõpetajaks 2008. Ta on täpne, asjalik, kuulekas ja abivalmis. Ta on aidanud korrastada ja korras hoida konsistooriumi paberimajandust, sh töölepinguid, ning teinud seda suure vastutustundega.

Jaani kogudust ootamatult tabanud peavaimuliku lahkumise järel võttis Eve vastu suure väljakutse ning astus koguduse õpetaja asendaja positsioonile. Turbulentset ajajärku hallata suutes jäi ta kõigi osapoolte suhtes rahumeelselt neutraalseks ning kandis selle vastutuse välja. Leiame, et õp Eve Kruus väärib tunnustust.

Otsus Eve Kruus aasta vaimuliku kandidaadiks esitada sündis Tallinna koguduste õpetajate ja abiõpetajate kohtumisel 6. detsembril 2023.

Tallinna praostkonna vaimulikud

Aasta vaimuliku tiitli kandidaat Toomas Nigola

Põlva koguduse õpetaja Toomas Nigola. Foto: Eesti Kiriku arhiiv

Esitame aasta vaimulikuks Toomas Nigola (sündinud 10. jaanuaril 1981, ordineeritud diakoniks 13. aprillil 2003 ning preestriks 8. märtsil 2007), EELK Põlva Maarja koguduse õpetaja.

Toomas on oma isikliku ja pereeluga heaks kristlikuks eeskujuks oma koguduses ja kogukonnas laiemalt. Ta on võimekas rakendama oma ettevalmistust nii kogudusetöös kui kogukonnas. Ta on hea ja avatud suhtlemisega kaaslane, oskab kuulata ja heatujulisena olukordadele ning probleemidele läheneda. Tema pühendumuse ja töökuse tulemusena on Põlva kogudus jäänud püsima ja kasvanud erinevate koguduste konkurentsis. Toomasel on kokkuhoidev pere. Põlva kirikus toimuvatel missadel on oskuslikult rakendatud abikaasa ja laste musikaalsus psalmide laulmisel. Toomase sõbralikkus ja lahkus on toonud koguduse juurde palju uusi töötegijaid ja sellega on ka koguduse majanduslik toimetulek kasvanud. Põlvas tehakse nii laste- kui noortetööd. Noortele korraldatakse Taizé reise. Toomase käe all oli möödunud aastal pühapäevakooliõpetajaks praktikant Soome Rahvamisjoni piiblikoolist.

Toomas Nigola isikus on seotud vaimulik sügavus ja avatud ning missioonitundega suhtleja. Tema tegevuses on laiemat haaret ja tulevikunägemust, selle tulemus on olnud möödunud aastal eriliselt nähtav: suureks ettevõtmiseks on olnud Põlvasse Jakobi kooli rajamine. Ta ise õpetab samas koolis meedia- ja suhtlemisõpetust. 2023. aastal kool iseseisvus. Kirikuvarasid on kasutatud väga heaperemehelikult ja alalhoidvalt.

Toomas on politsei- ja piirivalveameti Lõuna prefektuuri abipolitseinik abikaplani ülesannetes, Kaitseliidu Põlva maleva kaplan, Isamaa erakonna volikogu ning Põlvamaa piirkonna juhatuse liige. Ta kuulub Põlva valla volikokku. Lisaks on ta ka EELK konsistooriumis avalike suhete assistent.

Soovime Toomasele Jumala õnnistust ja tunneme head meelt oma usuvenna üle, kelle töö viljad on Jumalas.

Üllar Salumets, Võru praostkonna praost ja Urvaste koguduse õpetaja

Margit Lail, Kanepi koguduse õpetaja, abipraost

Urmas Nagel, Räpina ja Mehikoorma koguduse õpetaja

Argo Olesk, Pindi koguduse õpetaja

Andres Mäevere, Võru ja Petseri koguduse õpetaja

Mait Mölder, Rõuge ja Roosa koguduse õpetaja

Jaak Pärnamägi, Vastseliina koguduse hooldajaõpetaja

Aasta vaimuliku tiitli kandidaat Magne Mølster.

Saku koguduse õpetaja Magne Mølster. Foto: Kätlin Liimets

Vaimuliku tööd on Magne Mølster teinud Sakus alates 2012. aastast sügisest, alguses Hageri koguduse all. 2013. aastal rajati Sakku oma kogudus. Kolm viimast aastat on Magne olnud Saku koguduse õpetaja.

Koguduses tegutseb 70 vabatahtlikku, suur osa on neist alles hiljuti leerikooli lõpetanud kristlased. Jumalateenistustel osalejate arv on märgatavalt tõusnud. Aktiivsed on ka diakooniatöö, ukrainlaste abistamine ja kodukülastused. Kolme viimase aasta jooksul on tõusnud märgatavalt liikmesannetajate arv: 2020. a 58, 2021. a 63, 2022. a 80.

Igal pühapäeval kooliaasta sees töötab pühapäevakool samaaegselt jumalateenistusega. Korra kuus toimuvad noorteõhtud ja juuniorite hommikud. Lisaks korraldatakse vähemalt üks laager aastas lastele ja üks laager noortele. Noortepärased ülistusõhtud toimuvad korra kuus.

2022. aasta jaanuaris osales õp Magne Mølster usuteaduse instituudis teaduskonverentsil „Uus Testament ja misjon: Kes meilt läheks? Saada mind!“. 2023. aastal käis ta ka erivajadustega inimeste teemalisel konverentsil („Helkonferansen“) Kristiansandis Norras.

Magne on abielus Avega, peres on neli last: Joel, Paul, Maria ja Hanna.

Magne Mølster on osalenud Saku valla avalikel üritustel. Ta on SA Saku Kiriku Ehitus nõukogu liige. Pälvis Saku valla vapimärgi 2022. aastal.

Lea Jants, Nissi koguduse õpetaja

Aare Kimmel, Rannamõisa koguduse õpetaja

Mihkel Kukk, Rapla koguduse õpetaja

Matthias Burghardt, Keila koguduse õpetaja

Volli Nugis, Keila koguduse abiõpetaja

Reet Eru, Harju-Madise koguduse endine õpetaja

Merle Prass-Siim, Paldiski koguduse õpetaja

Juha Väliaho, Saue koguduse õpetaja

Ariel Süvari, Saku koguduse abiõpetaja

Jüri Vallsalu; Hageri koguduse õpetaja ja praost

Annika Laats, Risti koguduse õpetaja