Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Abrukal on luterlik kabel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Rukkimaarjapäeval, 15. augustil pühitses peapiiskop Urmas Viilma Abruka saarel Maarja kabeli, mis on teelistele avatud.
„Saarele ei sa tulla nii, et kabel silma ei jääks,“ räägib Eesti Kirikule antud telefoniintervjuus Tartu Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming, kelle eestvedamisel ja kelle maakodu krundile eile pühitsetud pühakoda rajati. Umbes 300 meetrit merest asuv kabel on väheldane ja armas, ehitatud palkidest ja laastukatusega, aga kõikide kirikule omaste tunnustega: on torn ja tornis kell, nelja aastaaega kujutavad vitraažaknad (vitraažikunstnik Mare Saar). Interjööris on kesksel kohal tammepuust lihtne altar Mati Karmini poolt tehtud krutsifiksi, samuti küünalde ja altaripiibliga, laes on miljööga sobituv kroonlühter.

Hetk pühitsustalituselt. Paremal peapiiskop Urmas Viilma, kabeli trepil õp Ants Tooming. Egle Viilma


„Mina ei ole ehitaja. Olen vaid korraldaja. Kõik on Jumala abiga laabunud,“ lükkab pastor Tooming tagasi kirikuehitaja tiitli. Ta räägib, et idee juurdus mõne aasta eest ja sai tõuke kohalikega vestlusest: „Nad ütlesid, et Abrukal on kõik olemas. Ainult kirik puudub. Ütlesin, et eks siis tuleks ehitada.“ Mõtte teostuseks loodi MTÜ Abruka kabel ning asuti annetusi koguma.
Abruka Maarja kabeli nurgakivi pandi 16. septembril 2022. Sellest ajast on peetud siin palvusi ja käsitletud kerkivaid seinu püha kohana. Toominga sõnul on MTÜ Vanaajamaja poolt suveprojektina sel kevadel Põlvamaal ehitatud ja saarel taas viie päevaga kokku pandud hoone ehitamiseks oma vabatahtlikku tööabi pakkunud rahvusvaheline rühm: lisaks kohalikele eestlastele on töötanud jaapanlane, šveitslane, prantslane ja ameeriklane.


„Materjali valikut dikteeris soov, et sobiks saarele. Oli suur väljakutse leida maitsekas lahendus. Tõsiselt tuli variante kaaluda,“ räägib Tooming ja selgitab, et ka konfessionaalsus tuli määratleda: „Kabelisse on kõik hoolimata konfessioonist teretulnud, aga tegemist on selgelt luterliku kabeliga, mille rajamine on kirikuvalitsusega kooskõlastatud.“
Toominga sõnul on tegemist pühakojaga, mis on kerkinud annetustest. Hoone ja kõik, mis selle sees, on heade inimeste ja organisatsioonide toel soetatud. Hoone rajamiseks on olemas ka kohaliku kogukonna toetus.
Abruka Maarja kabel on avatud teelistele. Saarel kogudust ei ole, see jääb Saaremaa Valjala koguduse õpetaja Hannes Nelise teenimispiirkonda.
Pühitsustalitusest võttis osa arvestatav hulk vaimulikke eesotsas kantsler Andrus Mõttuse ja praost assessor Anti Toplaanega. Armulaua jagamisel teenis kaasa ka näiteks Eestis puhkust veetev Leedu luterlik piiskop Mindaugas Sabutis. Peapiiskop Viilma ristis vastpühitsetud kabelis kahenädalase lapse.


Liina Raudvassar