Admiral, lipud ja puunikerdaja
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudised / Number: 24. oktoober 2018 Nr 43 /
Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse sellesügisene konverents 19. oktoobril oli pühendatud kiriku ajaloolistele lippudele.
Toomkirikusse on aegade jooksul jõudnud palju lippe, nii ajaloolisi kui uuemaid. Kõige uuem on EELK lipp altariruumis, kõige vanemad on orelirõdule asetatud lipud. Konverents „Meie lipud!“ avaski põgusalt seda teemat. Ja kuna enamik lippudest on admiralide lipud, siis räägiti lähemalt ka Tallinna toomkooli vilistlase ja maadeavastaja admiral Adam Johann von Krusensterni (1770–1846) elust.
Huvitava ettekande „Vene esimene ümbermaailmareis Adam Johann von Krusensterni juhtimisel ning selle tähtsus Vene meresõidu ajaloos“ tegi teadusajaloolane Erki Tammiksaar.
Hagudi mõisas sündinud Krusenstern juhtis aastatel 1803–1806 esimest Vene ümbermaailmareisi. Ta on muuhulgas kaardistanud Jaapani ja Kuriili saarestikke ning Ameerika rannikut ja määranud meresõiduks vajalikke koordinaate. Krusenstern suri Kiltsi mõisas ja on maetud Tallinna toomkirikusse.
Kirikus saab oktoobri lõpuni vaadata kuut erinevat ajaloolist lippu. Kuidas väga õrnast siidist sajanditevanuseid lippe restaureeritakse, säilitatakse ja kuidas neid eksponeerida, rääkis restauraator Heige Peets. Läheb vaja häid oskusi, nüüdisaegset tehnikat ja materjale, kuid ennekõike inimlikku püsivust selle aeganõudva ja peene tööga tegelemiseks.
Tallinna toomkirikust alguse saanud puunikerdaja Christian Ackermanni tööde põhjalik uurimine on nüüdseks ringiga mitmete kirikute kaudu jälle toomkirikusse jõudnud. Seekord on tellingutesse mattunud kantsel. Ülevaate tehtud töödest ja sellest, mis ees seisab, tegid Eesti kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna prof Hilkka Hiiop ja Eesti Kunstimuuseumi kunstiajaloolane Tiina-Mall Kreem.
Tiiu Pikkur