Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aita kivid katusele ja kirjuta end ajalukku!

/ Autor: / Rubriik: Kogudus, Uudised / Number:  /

Alates 2021. aastast võib näha Viljandimaa vanima pühakoja, 13. sajandi keskel rajatud Suure-Jaani Johannese kiriku katustel töömeeste toimetamist. Alanud on põhjalik katuste restaureerimine, milleks kutsume appi kõiki.

Oma abikäe on ulatanud riik muinsuskaitseameti kaudu – ilma selleta ei suudakski. Teine toetaja oli kuni 2022. aastani Põhja-Sakala vald. Kolmas pool on meie inimesed koguduses ja selle ümber – head toetajad ja annetajad. Nii oleme jõudnud üheskoos juba palju korda saata.

2021–2022 valmis kooriruumi kivikatus, sel aastal lõppes pikihoone katuse restaureerimise I etapp, tähtis töö katuse kandekonstruktsioonide juures. II etapp viib uue kivikatuse paigaldamiseni ning loodetavasti tööde kavakohase valmimiseni 2024. aastal. Et selleni jõuda, tuleb panustada ja pingutada ühiselt veel kõvasti!

Kutsume üles toetusi tegema ja ennast pühakoja taastajana ajalukku kirjutama, sest kõikide toetuste ja annetuste tegijate nimed kantakse tänutahvlitele ja jäävad kiriku arhiivi. Selleks saad teha nimelise või muidu annetuse, osta katusekive, kinkida esemeid advendimüügi jaoks või osaleda piletitega kontserdil.

Tule kontserdile!

Toetada on võimalik ka teisiti. Reedel, 15. detsembril kell 18 kutsume kõiki toredale toetuskontserdile, kus astuvad üles muusikud Marek Sadam ja Ele Millistfer koos Suure-Jaani muusikakooli ja E STuudio solistidega. Pileti ostuga toetad ehitustööde jätkumist ning saad ühe sammuga teha head endale, sõpradele ja katusele.

Tule kontserdile ja saa osa südamlikust advendiaja koosolemisest! Pane soojalt riidesse ja võta kaasa hea tuju! Pilet sobib ka jõulukingiks varuda, seda saab soetada eelmüügist kuni 10. detsembrini Suure-Jaani kultuurimajas: info telefonil 5332 1335. Samuti saab pileti eelmüügist soetada kokkuleppel Kappide majamuuseumist tel 5193 6420 või koguduse õpetaja kaudu tel 5348 5573. Piletid on saadaval ka kontserdipäeval ja igaüks on lahkesti teretulnud!

Heategevuslik advendimüük

Kontserdi eel ja järel toimub kirikus heategevuslik advendimüük. Tulu suuname samuti katuse ehitusfondi. Kutsume kõiki üles tooma ja annetama müügiks sobilikku ja uut: käsitööd, küünlaid, dekoratsioone, isetehtut jms. Asju saab viia Suure-Jaani kultuurimajja või raamatukokku kuni 14. detsembrini maja lahtioleku aegadel. Advendimüük jääb avatuks jõuluaja lõpuni ning sealt leiab kingitusi ja meelehead endale ja sõpradele.

Pärast kontserti kutsume soovijaid pööningutuurile, et piiluda kiriku katuse alla ja anda ülevaade seni tehtud töödest. Laske fantaasia lendu ja mõelge kaasa, missugune võiks pööning tulevikus välja näha! Samal ajal pakutakse kirikus sooja teed, saab vaadata Suure-Jaani koguduse muusikaelule pühendatud püsinäitust ja osaleda juhendatud ringkäikudel kirikus.

Kimme asendab piiberkivi

Suure-Jaani Johannese kirik on umbes 750 aasta vanune. Selle aja jooksul on kirik mitu korda kannatada saanud, kuid ehitati ikka üles. Näiteks veel 1613. aastal seisis see varemeis, kuid sajandi lõpuks oli jumalakoda taastatud.

Seejärel põletati aga kirik Põhjasõja ajal 1703. aastal maha, kuid taaspühitseti juba 1733. Valdavalt sellest ajast pärinevadki praeguste katuste konstruktsioonid. Dendrokronoloogilise uuringu järgi on kooriruumi emapuu aastast 1707 ja osa talasid aastast 1731. Üks tala pikihoone katuse all on aga aastast 1548 ehk lausa 475 aastat vana!

Katusekattena kasutati mingil ajal koprasaba- ehk piiberkivi, mille valisime ka praegu uueks kattematerjaliks seniste kimmide asemele. Vähemalt 20. sajandil oligi kirikul peal puitkatus, mida parandati ja uuendati 1950.–1960. aastail. Osaliselt remonditi katust veel 1970.–1980. aastail ja 1990. aastate alguses, kuid siis jäid tööd pikaks ajaks soiku.

Kahjustuste ulatus

2019 oli kooriruumi katuse olukord nii halb, et tugev vihm sadas suvel juba alla altariruumi. Sama aasta lõpus tegime avariitööd, 2020 valmis kiriku katuste restaureerimise põhiprojekt, lisaks piksekaitse projekt ning kogu ehitus läks maksma ca 170 000 eurot.

Praeguseks on ka pikihoone kimmkatus lagunenud, katuse kandekonstruktsioonid olid tugevalt kahjustunud. 2022 algas selle katuseosa restaureerimine ja tööd peavad valmima 2024, maksumus üle 500 000 euro. Lisaks nimetatuile kuuluvad kiriku katuste hulka ka tornikiiver ja käärkambri katus.

Needki on ajahambast, inimtegevusest või tegematajätmistest räsitud ja väga suurte kahjustustega. 2023 sai seetõttu valmis tornikiivri restaureerimise projekt ning ettevalmistamisel on käärkambri katuse oma.

Toeta head tööd kiriku püsimiseks!

Nii püüame järjest korda saada kõik katused, et Suure-Jaani väärikat pühakoda ise edasi kasutada ja siis rahuliku südamega järgmistele põlvedele edasi anda.

Ükski nii vana hoone ei ole kunagi ainult ühe koguduse oma – see kuulub Eesti põhiliste ja hindamatute kultuuri-, ajaloo- ja arhitektuuriväärtuste hulka ning seega meile kõikidele. Ka Suure-Jaani Johannese kirik on piirkonna ja paikkonna olulisim vaatamisväärsus ja turismiobjekt, mille kaudu tuleb siiakanti tuntus ja kuulsus.

Kirik on mitmeti kasutatav, olemas ja avatud iga inimese jaoks tema elukaare tähtsündmustel põlvkondade kaupa. Eesti rahva pärand, kodukirik ja suguvõsa kirik, meie ja oma, ainus ja püha – Suure-Jaani Johannese. Tule ja toeta head tööd kiriku püsimiseks!

Hedi Vilumaa

Kõpu Peetri ja Suure-Jaani Johannese koguduse õpetaja