Ajalooliste kalmistute nädal
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 31. mai 2006 Nr 24/25 /
29. maist 4. juunini toimub Euroopa ajalooliste kalmistute nädal.
Eesmärgiks on tutvustada kalmistutel leiduvat arhitektuuripärandit ja hauatähiseid, mis on käsitööoskuse ja kunsti arenguloo osa ning meenutada kalmistutele maetud silmapaistvaid isikuid. Korraldatakse kalmistukultuuri tutvustavaid ekskursioone, seminare, õppepäevi ja heakorratalguid.
Eesti Muinsuskaitse Selts pöörab tänavu eriti tähelepanu nendele kalmistutele, mis on meie keeruka lähiajaloo tõttu kas hävinud või unustatud, nende hulgas mitmele vangilaagri- ja sõjaväekalmistule.
2. juunil kell 16 tutvustab kultuuriajaloolane Rober Nerman Ajaloo Instituudis (Tallinn, Rüütli tänav 6) Tallinna kadunud kalmistuid. Ta keskendub Kopli ja Kalamaja kalmistutele, kuid juttu tuleb teistestki hävinud ja ununenud kalmistutest: vangilaagri kalmistu Mustamäel, Loode armee kalmistu Koplis jm. Tallinna Keskkonnaameti juhataja Tõnu Tuppits kõneleb Tallinna linna kavadest seoses kalmistutega. Henry Kuningas Tallinna Kultuuriväärtuste Ametist räägib kellatorni taastamisest Kalamajas.
3. juunil korraldab Eesti Muinsuskaitse Selts väljasõidu Narva, et arutada sealsete linnaisadega Narva ajalooliste kalmistute olukorda. Tutvutakse Siivertsi vanade kalmistutega ja tehakse heakorratööd praeguseks täielikult võsastunud vangilaagri kalmistul, kuhu on maetud mitu Eesti avaliku elu ja kultuuritegelast, kes viibisid Narva koonduslaagris aastail 1945–1955.
Euroopa ajaloolisi kalmistuid tutvustavast nädalast võtab osa 26 Euroopa linna: Barcelona, Belgrad, Berliin, Birkenhead, Bologna, Copenhagen, Tallinn, Genoa, Gent, Belfast, Dublin, Vilnius, Ljubljana, London, Maribor, Milano, Naapoli, Parma, Plymouth, Rooma, Stockholm, Verona, Viin, Wiesbaden, Zagreb.
Lisateave: www.significantcemeteries.net.