Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ajalooraamat toob välja Eesti riigi hoidmise ärksa vaimu

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Töörühma viimane koosolek ja raamatu imetlemine: Lembe Allik (vasakult), Hermann Kalmus, Heiki Raudla, Ada Nõmmküla, Ulvi Praks ja Jaak Pihlak.
 Pilistvere kogudus

19. juunil esitles Pilistvere kogudus raamatut «Pilistvere kihelkond – Eestimaa Taani». Raamatu autor on Heiki Raudla ning see on valminud paljude koduloohuviliste inimeste koostöös.

Pilistvere koguduse vaimuliku Hermann Kalmuse sõnul hakati kohalikku piirkonda kutsuma Eestimaa Taaniks 20. saj alguses, sest kihelkonnas asuva Kõo ja Koksvere kandis rakendati sadakond aastat tagasi edumeelseid Taani riigi põllumajanduspõhimõtteid.
Raamatu autori Heiki Raudla hinnangul annab 600-leheküljeline raamat ülevaate kihelkonna majandusest, haridusest, mõisatest ja kirikutest ajavahemikus 1860–1940. «Pilistvere ärkas 20. sajandi algul tänu ühistegevusele ning tõusis tähtsaks kihelkonnaks kogu Eestis,» lisas Raudla.
Hermann Kalmus märkis, et raamatu ilmumine on märkimisväärne tähis Pilistvere kihelkonnale, mis on tuntud üle-eestilise tähtsusega riigimeeste, Vabadussõja kangelaste ja ärksate inimeste kantsina.
«Näiteks on Jüri Vilms, Eesti rahvuslik taasiseseisvumine ja ERSP jõudnud raamatuisse juba varem,» kommenteeris Kalmus. Ta lisas, et samuti oli kommunistliku genotsiidi ohvrite memoriaal Pilistvere kivikangur oma loomise ajal 1988. aastal sedavõrd radikaalne märk, et selle tähendust on raske ülehinnata.
Kalmuse meelest said need inimesed ja protsessid sündida Pilistvere kihelkonnas tänu paljudele kohapealsetele inimestele. Vastilmunud raamat toob välja kihelkondliku ärksa vaimu Eesti rahva ja riigi hoidmisel,» sõnas Kalmus.
Tegemist on kinketeosega, mille jagamise üle otsustavad vallavalitsused ja kogudus.
Eesti Kirik