Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aktiivne Saku kogudus eriolukorras

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Maski kandev õpetaja Magne Mølster suurel neljapäeval sõitmas koguduse liikmetele armulauda jagama. Erakogu.

Eesti Kirik uuris, kuidas on eriolukorraga kohanenud mullu 18. juunil oma kirikule nurgakivi pannud 2013. aastal asutatud 125 liikmega Saku Toomase kogudus.

„Ehkki esmapilgul teevad piirangud elu ebamugavaks, on uusi oskusi õppides kõik võimalik,“ ütles telefoniusutluses Saku koguduse abiõpetaja Magne Mølster. Kogudus on päris kenasti uues olukorras hakkama saanud. Juhatuse koosolekud, noorte- ja leeritunnid on liikunud internetti.

Ka kogudus on kaasatud

Veebijumalateenistus toimus ülestõusmispühadel, teistel pühapäevadel saadakse osa õpetaja Mølsteri ja hooldajaõpetaja Jüri Vallsalu videojutlustest. Inspireeriv on, et vaimulik sõnum on salvestatud erinevates paikades: kodus, aias, metsas, autos.

Aktiivsest kogudusest annab märku see, et lisaks vaimulikele on salvestanud videosõnumeid ka koguduse liikmed. Neid jagatakse koguduse Youtube’i kanalis ja Facebooki kontol. Näiteks laulavad Alar ja Lea Pukk teiste julgustuseks, Meelis ja Kaili Tšernov koos jänes Pannukasega Kiisalt kinnitavad vaatajaid kirjakohaga: „Vaata, mina olen iga päev teie juures ajastu lõpuni“ (Mt 28:20). 

Ka lastele on mõeldud. Nende tarvis on lastetöö meeskond kokku pannud umbes viieminutilised lastetunnid, mis kannavad internetis sama nimetust nagu koguduseski ehk lastekirik.

Õpetaja Mølster jagab rõõmuga, et suurel neljapäeval tehti midagi väga erilist: „Koguduse esimees Kristiina Seppel küpsetas hapnemata leibasid nisust, soolast, veest ja õlist. Pakkis need steriilselt, tõi kirikusse, kus neid õnnistasin. Viisime erinevates autodes sõites pakid kõikidele Sakus elavatele koguduse liikmetele postkastidesse. Lisaks jagasin sellel ringil soovijatele koduuksel või aias armulauda. Kandsin ise maski. Selliselt sai armulauda 13 koguduse liiget.“

Kiriku ehitus jätkub

Kuidas edeneb eriolukorras kiriku ehitus? Soov oli detsembris rahapuuduse tõttu katkenud ehitusega kohe pärast ülestõusmispüha jätkata, ent eriolukorra tõttu lükkus see 4. maile. „Vahepeal oleme kogunud üle 130 000 euro. Praegu on segane aeg, on näha, et annetamisega ollakse tagasihoidlikud, ent veebruaris laekusid suuremad toetused: 50 000 ühest Eesti perefirmast (anonüümselt), Ants Laoselt 13 000 kellafondile suure kella soetamiseks ja siseministeeriumist (Isamaaga seotud n-ö katuseraha) 5000 eurot. Kellafond, mis kogub kahe kella ja kellade juhtimissüsteemi tarvis 35 000 eurot, ongi hetkel uus asi koguduses,“ andis Mølsterülevaate.

Kokku on 2012. aastast korjatud kirikuehituseks 772 822,68 eurot, millest 91 607,90 euroga on toetanud üksikannetajad või pered (kokku 190). Alanud ehituse II etapi (kiriku peasaal, tualetid, üks ringiruum, uksed, aknad ja ventilatsioonisüsteem) lõpetamiseks on puudu 110 000 eurot. Pärast seda tuleb leida vahendid, et soetada mööbel, altar, ristimisvaagen, toolid, lauad, orel jne.

Kui õnnestub ja vald annab ajutise kasutusloa, siis loodetakse, et kogudus saab pühakoda kasutama hakata juba enne jõule, sest 21. detsembril on koguduse nimepäev. 

Kätlin Liimets

Kirikuehitust on võimalik toetada ülekandega kontole EE04 1010220215648221 SEB-s või EE95 2200221056504915 Swedbankis. Saajaks märkida SA Saku Kiriku Ehitus. Selgitus: annetus kiriku ehituse heaks.