Algab vabatahtliku tegevuse aasta
/ Autor: Mari Paenurm / Rubriik: Uudis / Number: 26. jaanuar 2011 Nr 4/5 /
Täna avatakse Tallinnas foorumiga Kumu auditooriumis Euroopa vabatahtliku tegevuse aasta Eestis.
Euroopa aasta üldeesmärk on edendada ja toetada kogemuste ja heade tavade vahetamise kaudu liikmesriikide, kohalike ja piirkondlike omavalitsuste ning kodanikuühiskonna jõupingutusi ja luua Euroopa Liidus vabatahtliku tegevuse jaoks soodne keskkond.
Aasta eesmärkidena on välja toodud soov töötada Euroopa Liidus vabatahtlikkust soodustava keskkonna suunas, tugevdada vabatahtlike organisatsioone ja tõsta töö kvaliteeti, toetada ja tunnustada vabatahtlikku tegevust, suurendada teadlikkust vabatahtliku tegevuse väärtusest ja tähtsusest.
Selleks planeeritakse aasta jooksul eri tasandite kokkusaamisi ja kogemuste vahetamisi, uuringute ja teadustööde levitamist, ürituste ning tutvustuskampaaniate korraldamist.
Eestis koordineerib vabatahtliku tegevuse aastat siseministeeriumi kohaliku omavalitsuse ja regionaalhalduse osakond.
Tänasel foorumil, mida modereerib Diana Lorents, võtavad sõna regionaalminister Siim Kiisler, EVTA 2011 projektijuht Dein-Tom Tõnsing jt.
Üleeuroopalises projektis osaleb 27 riiki, vabatahtliku tegevuse aasta tegemistega saab ennast kursis hoida internetiaadressil http://europa.eu/volunteering/et/home2, kus osa materjale on saadaval ka eesti keeles.
Eestis on vabatahtliku tegevuse aasta raamistikku mahutatud Eestile keskendunud meediatuur aprilli lõpus. Mai algul peetakse teemakohaseid konverentse, 7. mail «Teeme ära!» talgupäeva.
4.–5. mail peetava konverentsi teemaks on uuendused, vabatahtliku tegevuse tänane ja homne nägu. Osalema oodatakse kõiki soovijaid nii mittetulundus- kui avalikust ja ärisektorist. Kavas on korraldada hulk töötube, samal ajal toimub ka Euroopa Komisjoni korraldatud vabatahtliku tegevuse laat.
Vabatahtlikud kutsutakse suvepäevadele ning 4. detsembril tunnustamisüritusele.
EELK diakooniatalituse juhataja Avo Üprus on kirjutanud kogudustele ja allasutustele saadetud kirjas nii: «Teadaolevalt on kirik vanim ja suurima võrgustikuga kodanikuühendus meie maal, mis püsib suuresti Jumala armul ja liikmete vabatahtlikul tööl. Samas ei teadvusta seda piisavalt meie ise ega ka meie partnerid. Tulge ja tehke see mõistetavaks ka neile, kes seda võib-olla oodatagi ei oska!»
Suhtlemine on alati kahepoolne, seetõttu on hea ka kirikutel ja kogudustel oma kogemusi jagada ning kuulata teiste osapoolte omi.
Tänapäevase vabatahtliku töö juurde kuuluvad taolised mõisted ja praktikad nagu tegijate tunnustamine, õppimine ka läbi negatiivsete kogemuste, oma ressursside arvestamine ja läbipõlemise ennetamine, supervisioon. Kirikliku vabatahtliku töö muudab arusaadavaks ja selgeks tema väärtuspõhisus.
Aasta sündmustega saab ennast kursis hoida internetis aadressidel www.ngo.ee, www.vabatahtlikud.ee või www.cev.be (Euroopa Vabatahtlike Keskus).
Aasta tunnuslause on: «Hakka vabatahtlikuks! Muuda maailma!».
Mari Paenurm