Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Andres Taul krooniti Tartu ülikooli audoktoriks

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

  Kaks peapiiskoppi: Andres Põder ja Andres Taul Tartu ülikooli aulas. Foto: Eneri TaulEmakeelse ülikooli 90. aastapäeva aktusel Tartu ülikooli aulas promoveeriti ülikooli audoktoriks E.E.L.K. peapiiskop dr Andres Taul.
Taul nimetati Tartu ülikooli usuteaduse audoktoriks väljapaistvate teenete eest eestluse ja emakeele säilitamisel eksiilis.
Andres Taul lahkus Eestist 1944. aastal kaheksa-aastase poisikesena, olles siin matnud just oma ema. Pärast 44 aastat kodumaalt eemal olemist naasis ta Eestisse 1988. Inglismaal Oxfordi ülikooli magistrina lõpetanud ja USAs doktorikraadi omandanud Taul oli esimene E.E.L.K. vaimulik, kes 1988. aastal Eestit külastas.
Kiriku Laulu- ja Palveraamatu Komitee esimehena kasutas ta juhust ning pani siin viibides aluse praegu mõlemas Eesti luterlikus kirikus kasutusel oleva kiriku laulu- ja palveraamatu väljatöötamisele. «Tallinnas olles sain kokku Jaak Salumäega ja otsustasime poole tunniga, et teeme Eesti ja Välis-Eesti kiriku ühise laulu- ja palveraamatu,» sõnas praegune Toronto Peetri koguduse õpetaja Andres Taul.

Teened usuteaduskonnas
«Sealt sai alguse ka minu koostöö Tartu ülikooliga, aga vaimsed sidemed lähevad märksa varasemasse aega. Minu isa Jaak Taul oli usuteaduskonna lektor ja ülikooli koguduse õpetaja. Mu ristiisaks sai tema hea sõber piiskop Hugo Bernhard Rahamägi. Kunagine TÜ rektor piiskop Johan Kõpp ordineeris mind 1961. aastal Stockholmis, olin tema viimane ordineeritu,» loetleb vastne audoktor isiklikke sidemeid alma mater’iga.
Aktiivse ja mõjuka ühiskonnategelasena on Taulil suured teened ülikooli usuteaduskonna arendamisel. Ta töötas usuteaduskonna lektorina ja on ülikooli esimene kaplan. Taul on ka ülikooli koguduse taastamise mõtte algataja ja läbiviija (kogudus taastati 1995. aastal). Autasustatud Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgiga eestluse hoidmise eest Kanadas.
Alates 1991. aastast on ta teinud väsimatut selgitustööd usuteaduskonna tutvustamisel rahvusvahelistes kiriklikes organisatsioonides ja väliseestlaste seas. Ta oli ka taasavatud usuteaduskonna esimene külalisõppejõud, pidades ühtlasi teaduskonna avaloengu. «Ülikoolis õpetades oli mul tunne, nagu käiksin vaimude jalajälgedes; ma mõtlesin, et siin puldis kõneles rektor Kõpp, siin pidas loenguid mu isa, prof Art­hur Võõbus, piiskop Rahamägi jne,» meenutas Andres Taul.
Audoktori tiitlit peab ta sümboolselt väga tähtsaks, nii auväärset tunnustust ei osanud ta oodatagi. «Proua prorektor (Birute Klaas – toim) ütles ilusti, et tegu teavad ja märkavad väljaspool olevad inimesed, mitte tunnustatud ise ei tule ütlema, et ma olen nii palju teinud ja nüüd andke mulle,» muheles peapiiskop.

Kirikud ühendada

Eesti Evangeeliumi Luteri­usu Kiriku (eksiilkirik) peapiiskopina on Andres Taul oma ametiaja põhieesmärgiks seadnud EELK ja E.E.L.K. ühendamise Eesti luterlikuks kirikuks.
«Leppisime juba peapiiskop Jaan Kiiviti ajal kokku, et loome väliseesti piiskopkonna piiskopi ja oma konsistooriumiga, kuid peapiiskop oleks siiski üks. Ühinemisprotsessi loodame lõpetada eeloleval suvel.» Ühinemise üksikasju Taul enne ärasõitu peapiiskop Põderiga kohtumisel arutaski.
«Meil on ühinemisega seoses kümmekond punkti, mis tuleb kinnitada. Sealhulgas klausel, et kummalegi kirikule jäävad oma põhimäärused, mida ei anna kooskõlastada, nt Eestis on võimalik koos käia, välismaal aga mitte. Sarnaseid asju on terve rida. Kindlasti tuleb määruses asendada sõna «peapiiskop» «piiskopiga». Ühesõnaga, ma paneks selle «pea» maha. Mul ei ole teda enam vaja,» võttis eksiilkiriku juht kokku olulisima. 

Merje Talvik


Andres Taul

Sündinud 11.08.1936 Tartus.
Teoloogia bakalaureuse (1960) ja magistrikraad (1964) Oxfordi ülikoolist.
Doktorikraad (1996) Concordia Luterlikust Seminarist.
ordineeriti 1961 Stockholmis.
Alates 1982 teenib Toronto Peetri kogudust.
1982–1986 Kanada praostkonna praost.
Aastast 2007 E.E.L.K. peapiiskop.