Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Andres Taul sängitati isamaa mulda

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Toomkiriku kooriruum on sätitud Andres Tauli austamiseks. Altarivõrel on piiskopi ametitunnustena sau, mitra ja mantel. Laual leinaküünla, üksiku roosiõie ja lahkunu foto kõrval on urn põrmuga, mis pitseeritult on teinud pika sõidu Kanadast Eestisse. Auvalves oma vilistlase sarga juures lipuga on EÜSi leinasärpides liikmed.
Arho Tuhkru

E.E.L.K. peapiiskop emeeritus Andres Tauli mälestuseks peeti 6. augustil õhtupalvus Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus ja 7. augustil sängitati urn tema põrmuga Tallinna Metsakalmistule.

Andres Taul suri oma kodus Kanadas 23. aprillil ning tema matusetalituse pidas peapiiskop Urmas Viilma 26. mail Toronto Peetri kirikus. Et lahkunu viimaseks sooviks oli jõuda puhkama isamaa mulda, oli algusest peale selge, et urn põrmuga tuuakse Eestisse.
Viimast korda sai Andres Taul armulauda tänavu veebruaris. Seda jagas talle ametivend Eestist, piiskop Tiit Salumäe, kes tegi EELK kirikuvalitsuse nimel Taulile teatavaks otsuse lugeda tema ametinimetuseks E.E.L.K. peapiiskop emeeritus. Teatavasti oli Taul loobunud kiriku ja rahvuse ühtsuse nimel oma peapiiskopi tiitlist 2010. aastal, mil kirjutati alla Välis- ja Kodu-Eesti luteri kiriku ühtsuse leping.
„Oli väga selge, et peapiiskopina saadame Andres Tauli teele meie peakirikust ja seegi, et enne põrmu Metsakalmistule sängitamist jääb urn ööks veel katedraali,“ selgitas piiskop Salumäe, kes juhtis Tauli matustega seonduvat Eestis.
Andres Taul oli peapiiskop Johan Kõpu viimane ordineeritav 1961. aastal Stockholmis. Taul on teeninud kogudusi Inglismaal, USAs ja Kanadas. 1982–1987 oli ta Kanada praostkonna praost ja 2007. aastal valiti E.E.L.K. peapiiskopiks ning seda tiitlit kandis ta kuni 2010. aastani, mil temast pärast kirikute ühinemist sai EELK Välis-Eesti piiskopkonna piiskop. Andres Taul siirdus emerituuri 2017. aastal.
Andres Tauli mäletatakse eestluse hoidja ja ligimese teenijana. Avalat naeratust võib pidada tema visiitkaardiks, mis mõnegi ukse aitas avada ning silla üle erimeelsuste ehitada. Tema teeneks on „Kiriku laulu- ja palveraamatu“ valmimine 1991. a; tema eestvedamisel ühendati kodumaal ja paguluses tegutsenud komisjonid ühiseks meeskonnaks. Taul osales Tartu ülikooli usuteaduskonna taasavamisel. Ta oli ülikooli kaplan ja usuteaduskonna külalisõppejõud.
Andres Taul astus Eesti Üliõpilaste Seltsi 1956 Inglismaal.
Andres Taul oli abielus Eneri Tauliga ning ta jääb mälestustesse isa, vanaisa ja vennana.
Õhtupalvusel Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus teenisid peapiiskop Urmas Viilma (pidas ka kõne), peapiiskop emeeritus Andres Põder, piiskop Tiit Salumäe, assessor Ove Sander, praostid Ants Tooming ja Jaan Tammsalu ning pastor loci Arho Tuhkru. Andres Tauli olid tulnud ära saatma mitmed ametiõed ja -vennad. Perekonda esindasid lesk Eneri Taul ja õemees Nigel James.
7. augusti ennelõunal omaste keskel toimunud urnimatuse viis Tallinna Metsakalmistul läbi peapiiskop Urmas Viilma.
Liina Raudvassar

Andres Taul
Sündis 11. augustil 1936 Tartus. Pere põgenes 1944 Eestist
Paguluses omandas hariduse. Magistrikraad 1964 Oxfordi ülikoolist, doktorikraad 1996 Concordia luterlikust seminarist
Ordineeritud 1961, piiskopiordinatsioon 2007
Teeninud kogudusi Inglismaal, USAs ja Kanadas
2002 Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärk
2009 Tartu ülikooli audoktor
Kuulus Eesti Üliõpilaste Seltsi
Suri oma kodus Kanadas 23. aprillil 2018
Matusetalitus toimus 26. mail Toronto Peetri kirikus, urni muldasängitamine 7. augustil Tallinna Metsakalmistul