Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Anna oma abikäsi talgupäevale

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Mika Orava (esiplaanil vasakul) koos Rootsi diplomaadi Dag Harteliusega Pikva kabeli pühitsemisel kolm aastat tagasi. Foto: Sirje Semm

16. mail korraldatakse üle-eestiline talgupäev, milles organiseeritult osalemiseks tuleb teatada hiljemalt 6. märtsiks.
Muinsuskaitseamet ning aasta tagasi kodanikualgatuse ja ametkonna ettepanekul asutatud Eesti muinsuskaitse ümarlaud kutsuvad inimesi üles mais muinsuskaitsekuu raames osalema kultuurimälestiste ja kultuuriväärtuslike paikade korrastus- ja heakorrastustöödel. Plaan on saada talgutel osalema 10 000 inimest umbes 300 objektil.
Kantsler Urmas Viilma sõnul on üritusele oma toetuse andnud ka EELK ja ta kutsub vaimulikke ning koguduste juhatuste esimehi talgutel osalema. «Paljudes kogudustes on olnud pikaajaline tava korraldada kirikuaias või kalmistul kevaditi ja sügiseti talgupäevi. Seekordne üleriigiline talgupäev pakub soodsa võimaluse kaasata rohkem talgulisi ja teha ära rohkem talgutööd. Mõnes kohas, kus talgutraditsioon on soikunud, annab see võimaluse iga-aastaste talgute taastamiseks,» lisab kantsler.
Eesti muinsuskaitse ümarlaua kokkukutsuja ja ümarlaua esimeheks valitud Mika Orava on muinsuskaitse vastu huvi tundnud aastaid nii oma sünnimaal Soomes kui nüüd oma uuel kodumaal Eestis. Kolm aastat tagasi teisaldas ta Magda­leena haigla kabeli Pikva mõisasse ja restaureeris selle. Muinsuskaitse ümarlaua asutajaliikmed on teiste hulgas ka luterlik kirik ja õigeusu kirik.
Talgupäeva objekte pakuvad välja ümarlaua koostööpartnerid. Muinsuskaitseameti maakonnainspektorid koos kohaliku omavalitsusega nõustavad ja abistavad objektide omanikke tööde korraldamisel.
Mälestise omaniku ülesandeks jääb töö organiseerimine, talgujärgse tegevuse korraldamine (prügi vedamine prügimäele, okste põletamine) ning võimalusel talgulistele tänutäheks kehakinnituse pakkumine. Omanik registreerib objekti osalemiseks ja annab teada, kui palju inimesi ta talgutöödele vajab.
Talgukorras saab puhastada mälestise prahist ja prügist nii hoone sees kui ka lähiümbruses; lõigata võsa mälestise territooriumil; tükeldada mahalangenud puid ja kanda need lõkkeplatsile; põletada    võsa; sulgeda hoone aknad, uksed ja muud avad.
Talgutele registreerimiseks saata ankeet aadressil info@umarlaud.eu. Eesti muinsuskaitse ümarlaua kohta leiab täpsemat infot koduleheküljelt www.umarlaud.eu.

EK