Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Annetame ühe vaiba aastas ühele Eestimaa kirikule

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number:  /

Tori kirikut kaunistab alates advendiajast OÜ Valley hinnaline eridisainiga käsitöövaip. Ülo Soomets.

Tori kirik oli Eestis neljas, mis sai eksklusiivse ja väga hinnalise käsitöövaiba. Vaiba annetas Vändras tegutsev OÜ Valley, mille omanik on Aadu Juhkental.

„Inimestele oli selline annetus suureks üllatuseks. Imestati, et OÜ Valley tegi nii kalli kingituse oma kasumi arvelt. Käsitaftingu meetodil kootud villane vaip on 24 meetrit pikk, 1,5 meetrit lai ja kaalub umbes 125 kg. Vaipa kudus 15 inimest kahe nädala jooksul ja punase vaiba äärtel on Vabadussõjaristi motiiv. Pühitsemine toimus 29. novembril,“ jagab Eesti sõjameeste mälestuskiriku õpetaja Ants Kivilo, lisades, et Tori kirik on nüüd täiesti korras. Ümber pühakoja on paigaldatud kivitee, ka välisvalgustus sai lõplikult valmis sügisel. 

Vaip oli viimane detail. Enne seda kattis Tori kiriku põrandat nõukogude ajal (umbes 40–50 aastat tagasi valminud) käsitööna samuti väga hästi kootud kaltsuvaip, ent võimalused olid tol ajal teistsugused.

Üllatused ja rõõmupisarad

Lisaks Tori kirikule on OÜ Valley vaibad Valga, Karula ja Vändra kirikus. Ainulaadse, maailmas hinnatud ettevõtte, mis tegeleb naturaalsetest materjalidest käsitöövaipade valmistamisega alates 1996. aastast, juhataja Aadu Juhkentali sõnul said nad esimese n-ö kirikuvaiba tellimuse Valgast Merike-Kai Jeetsilt.

„Seda vaipa võib nimetada poolannetuseks, sest müüsime ta meie tavapäraste hindadega võrreldes väga soodsalt. Kui proua Jeets 2018. aastal uuesti minu poole pöördus sooviga Karula kirikule vaip osta, siis tekkiski mõte, et võiks alustada traditsiooni, et teeme ühe vaiba aastas annetusena ühele Eestimaa kirikule,“ kõneleb Juhkental ilmse rõõmuga hääles. Et müük muutus annetuseks, öeldi kogudusele alles siis, kui vaip kaunistas juba Karula kiriku põrandat.

Valley kirikuvaipade lugu edasi rääkides ütleb Juhkental: „Loomulikult oli vaja ka meie oma kohalikule Vändra kirikule vaip teha. Käisime vaikselt interjöörist ülesvõtteid tegemas, et vaip sobiks, ja kinkisime 2019. aastal enne esimest adventi selle üllatusena. Oli rõõmupisaraid … väga emotsionaalne sündmus. Hästi tore oli.“

Kirikuõpetaja tütrest vaibakunstnik

Mullu oli välja valitud üks teine kirik, ent Tori rahvas suutis Aadu Juhkentali ümber veenda: „Kuulasin Tori inimeste nägemust, sain teada nende arendustest kiriku juures ja muutsin plaani. See kirik, mille olime välja valinud, saab vaiba sel aastal. Nimetada veel kirikut ei saa, sest nad isegi pole sellest teadlikud. Soovime, et seegi jääks üllatuseks. Ilmselt kirikuõpetajat peab ikka teavitama ja veidi läbi rääkima. Loodan, et see ilus traditsioon jääb püsima aastakümneteks.“

Vaipade annetamine on Aadu Juhkentali, kes pole kiriku liige, sõnul tema sidet kirikuga tihendanud. Küll on tema ema kirikuga seotud juba aastakümneid ja kindlasti jõuab suurannetaja kirikusse igal aastal jõululaupäeva õhtul. Nõnda oli see ka sel korral.

Kõikide nende kirikuvaipade kunstilise teostuse taga on üks inimene – emeriitõpetaja Johannes Vasseli tütar ja Vändra koguduse liige Ruth Sahin, kes on Juhkentali sõnul tema ettevõtte kõige olulisem vaibakunstnik. „Ta on meil töötanud kümme aastat. Väga andekas ja saanud tõeliseks professionaaliks. Kunstiringkond pole teda mingil põhjusel märganud, ent minu jaoks on ta Eesti number üks vaibakunstnik. Käime ka rahvusvahelistel messidel, seal on teda tunnustatud,“ jutustab vaibaettevõtte omanik.

Valley vaipade eripära

OÜ Valleys töötab praegu 48 peamiselt kohalikku inimest ja toodetakse eksklusiivseid vaipu nõudlikele klientidele. Toodangust 97% läheb ekspordiks. Tarne sihtpunktiks on hetkel 21 riiki. Suuremate projektidena on valmistatud vaipasid Eesti Vabariigi presidendi residentsi Kadriorus, Portugali saatkonda Leedus ja erinevatesse Hyatti keti hotellidesse Euroopas.

„Vaip on väga tihedalt kootud ja suhteliselt mustusthülgav. Villane vaip on läbi aegade hea valik olnud. Vastupidavusega on nii nagu punase veiniga, läheb aastatega paremaks. Siin on ka üks tehniline nipp. Kui tootmise ajal lõnga lõikame, siis jäävad sisse väikesed otsakesed, mille kisume vaibast välja. Veidi jääb neid küll alles ja kui vaipa hooldada, siis kaovad täielikult. Seega ajas klaarub vaip ilusamaks,“ jagab Aadu Juhkental.

Mis teeb Valley vaibad nii hinnaliseks? „Meie vaibad valmivad käsitööna ja on eridisainiga kohandatud ruumile selle interjööri järgi. Kasutame eranditult väga kallist Uus-Meremaalt pärit villa. Kvaliteetne käsitöö ja materjalid annavadki tipptulemuse,“ edastab Juhkental, nõustudes, et ilmselt väga vähesed kogudused jõuaksid sellise põrandakaunistuse endale osta, ent jätab siiski tagasihoidlikult vaipade hinna enda teada.

Kätlin Liimets

OÜ Valley kirikuvaibad

OÜ Valley on käsitaftingu meetodil hinnalisi käsitöövaipu tootnud alates 1996. aastast.

Juhataja ja omanik on Aadu Juhkental.

Vaibakunstnik on Ruth Sahin.

Esimene eridisainiga vaip kirikule valmis 2013. aastal Valga kirikusse Merike-Kai Jeetsi initsiatiivil. Koguti annetusi, firma tuli vastu soodushinnaga.

Kirikutele annetatud vaibad: 2018 Karula, 2019 Vändra, 2020 Tori.

2021. aastal vaiba saav kirik on välja valitud, ent annetaja soovib seda saladuses hoida.

Pildigalerii:

Vändras asuva vaibafirma OÜ Valley kollektiiv pidas loomulikuks, et ka kodukandi kirikule vaip annetatakse. Fotol (vasakult) vaiba annetaja Valley OÜ tegevjuht ja omanik Aadu Juhkental, Vändra Martini koguduse juhatuse esimees Jüri Kallasmaa, vaibakunstnik Ruth Sahin ning paigaldajad Avo Kapsi ja Mati Sillandi. Sirje Koppel.
2013. aastal koguti Merike-Kai Jeetsi initsiatiivil annetusi Valga kiriku vaiba tarvis. Annetajate nimed on jäädvustatud tänuplaadile kiriku seinal. Kätlin Liimets.
Et müük muutus annetuseks, öeldi kogudusele alles siis, kui vaip kaunistas juba Karula kiriku põrandat. Enno Tanilas.