Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ants Leedjärve meeldejääv isadepäev

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Kaks vaimulikku: Kullamaa koguduse õpetaja Ants Leedjärv ja Viimsi koguduse õpetaja Mikk Leedjärv. Foto: Tooni Leedjärv Kullamaa koguduse õpetaja Ants Leedjärv on kolme innuka lapse, tütarde Ruthi (31) ja Raeli (32) ning poja Miku (29) isa.

Retsepti, kuidas kasvatada häid lapsi, Ants Leedjärv anda ei oska. «Nad ju kasvavad ise,» laiutab kiriku rüpes töötavate laste isa käsi. «Mõnevõrra mängib rolli see, et lapsed olid meiega alati kirikus kaasas ja väikesest peale kirikueluga harjunud. See on neile igapäevaelu juurde kuuluv asi,» otsib Ants Leedjärv põhjusi, miks kõigile ta lastele kirikus töötamine enesestmõistetavalt südamelähedane on.
Poeg Mikk Leedjärv astus isa sammudes ja õppis vaimulikuks, tütar Raeli kutsumuseks on misjonitöö, tütar Ruth teenib leiba religiooniõpetajana.
«Mikk läks tegelikult pärast keskkooli õppima Tallinna tehnikaülikooli, kuid käis seal vaid esimese poolaasta, misjärel ütles, et see pole mulle,» meenutab Leedjärv seenior. «Õigupoolest on sellel, et Mikk usuteadust õppima läks, teeneid ühel teisel meie vaimulikul, kes vahest just kõige luterlikumaid seisukohti ei väljendanud. Mikk ütles, et tuleb ikka endale asjad selgeks teha, ning otsustaski vaimulikuks õppida. Loomulikult abikaasaga toetasime seda otsust.»
Isa sõnul olid ka tütred elukutse valikul sama iseteadlikud kui nende väikevend. Nii ei tulnudki tütar Raeli viie aasta tagune otsus kaugele Keeniasse misjonäriks minna vanematele ootamatult. «Tundes Raeli iseloomu, tema otsusekindlust, ei olnud see meile üllatus. Kui talle tuli kutse Keeniasse minna, siis andis ta esmalt oma nõusoleku ja seejärel teatas ka meile. Teadsime, et see on Jumala kutse ja tahtmine.»
Aastaid abikaasa kõrval organistina teeninud Tooni ja Ants Leedjärve noorem tütar Ruth asus pärast lasteaiakasvataja kutse omandamist õppima usuteadust Viini ülikoolis «Nüüd annab Ruth tunde Viini koolides ja on oma tööga väga rahul,» räägib isa.
Isadepäeva tähistatakse Leedjärvede peres aga viimasel ajal koos pereisa sünnipäevaga detsembrikuu teisel päeval. Eriti meeldejäävalt tehti seda möödunud aastal, isa juubelil.
«Ma teadsin, et Mikk tuleb oma abikaasaga. Aga hommikul oli ukse taga maru palju hääli laulmas. Kui ukse lahti tegin, nägin kõige ees tütar Ruthi, kes lendas kohale Viinist, ja tema selja taga Raeli, kes elab praegu Vaasas, ning alles seejärel paistis Mikk oma kaasaga. Nad tegid mulle üllatuse ja tulid kõik issi sünnipäevaks koju,» on isa veel praegugi liigutatud. «See oli mulle suur üllatus ja nad oskasid seda niimoodi saladuses hoida, et mul polnud vähimatki aimu.»
Tänavune isadepäev on Ants Leedjärvele vähemalt niisama meeldejääv, sest järgmist isadepäeva ei tähista ta enam üksnes isa, vaid juba ka vanaisa seisuses. Nimelt on tütar Ruth kuuendat kuud lapseootel.

Merje Talvik