Eakate vaimse tervise tugi hooldekodudes on ilmne vajadus
/ Autor: Katri Aaslav-Tepandi / Rubriik: Elu ja Inimesed, Hingehoid / Number: 19. veebruar 2025 Nr 7 /
2024. aasta lõpus täitus viis aastat riigi poolt rahastatud hingehoiuteenuse programmi suuremates üldhooldekodudes. COVID-19 pandeemia alguses ajutise kriisileevendusmeetmena käivitunud hingehoiuprojekt lõpetas 2024. aasta detsembris.

Andsime teatepulga üle toetusfondile, mille kaudu omavalitsused saavad vaimse tervise teenusena hingehoiu tuge pakkuda muu hulgas ka eakatele hooldekodudes.
Hea õppetund ja teetähis
Hingehoiuprojekt on olnud hea õppetund ja teetähis, kuhu peab liikuma terviklik tugi eakatele. Eakate vaimse tervise, hingerahu ja heaolu toetamine on sama oluline kui füüsilise tervise tugi – see on tervik. Mulle on jäänud selle projekti puhul eriliselt kõlama ühe hooldekodu juhataja tagasiside: „Elu on läinud rõõmsamaks.“
Hingehoidlikku lähenemist inimesele nõuavad kõik ametid, mis tegelevad inimese ravimisega, inimese ihu, vaimu ja hinge tervistamisega, tema eest hoolitsemisega.
Toetusprogrammi alguses, 2020. aastal, vesteldes hingehoiutööst ja hingehoidja ametist erinevate hoolekandeasutuste esindajatega, selgus, et ega sest palju teatud. Arvati ja kardeti, et tegemist on „mustas kuues pappidega“, kes tulevad inimesi „usku pöörama“.
Selgitasime, et kindlasti pole hingehoid „usku pööramine“. Avaramas mõttes oleme kõik inimestena üksteise hinge hoidjad. Hingehoidlikku lähenemist inimesele nõuavad kõik ametid, mis tegelevad inimese ravimisega, inimese ihu, vaimu ja hinge tervistamisega, tema eest hoolitsemisega. Hingehoidjal elukutsena on teoloogiline/hingehoiualane kõrgharidus, kaplanil on lisaks vaimuliku ordinatsioon.
Kuna hingehoidja amet on senini suhteliselt marginaalne ja asutused, kes soovisid hingehoidja tööle võtta, ei teadnud sellest palju, sai koostatud tööjuhendid, töö kirjeldused ja kvalifikatsiooninõuded.