EELK ja E.E.L.K. ühinemisele taas lähemal
/ Autor: Lea Jürgenstein / Rubriik: Määratlemata / Number: 28. mai 2008 Nr 26 /
Eile saabus Kanadast Eestisse E.E.L.K. peapiiskop dr Andres Taul koos sealse kiriku esindajatega.
Peapiiskop Andres Taul, kes juhib E.E.L.K. neljaliikmelist delegatsiooni, kohtub peapiiskop Andres Põderi ja EELK kirikuvalitsuse liikmetega. Üheskoos peetakse läbirääkimisi kahe kiriku ühinemise asjus. Välis-Eesti delegatsiooni kuuluvad veel majandusassessor Naani Holsmer ning assessorid Jaak Reesalu ja Virge James. Kodu-Eesti kiriku poolt juhib läbirääkimisi peapiiskop Andres Põder, aruteludes osalevad kantsler Urmas Viilma, assessorid Tiit Salumäe ja Ove Sander ning Joel Luhamets, kes kuulub mõlema kiriku konsistooriumi koosseisu.
Kodu- ja Välis-Eesti luterliku kiriku ühinemise teema on olnud päevakorral enam kui kümme aastat, arutelud on kord aktiviseerunud, kord vaibunud. 1993. aastal Välis- ja Kodu-Eesti kiriku esindajate kohtumisel Stockholmis moodustati kirikute ühendamise nõukogu, mis hakkas kirikute ühinemist ette valmistama. Paraku see protsess seiskus aastateks.
Mullu juunis, Andres Tauli ametisse pühitsemise järel kirjutasid kahe Eesti kiriku peapiiskopid Torontos alla kirikute suhteid sätestavale deklaratsioonile, milles öeldakse, et «kiriku ühtsuse taastamist nähakse olulise ülesandena nii teoloogilistel kui ka rahvuslikel põhjustel, et paremini korraldada eestlaste vaimulikku teenimist kõikjal maailmas».
Kirikute ühinemise ettevalmistused olid teemaks ka aprilli lõpus Türil peetud kirikukogu istungil, samuti on peapiiskop Andres Taul tutvustanud seda teemat võõrsil, muu hulgas mai alguses Kanada praostkonna sinodil Hamiltonis ja USA esimese praostkonna sinodil.
Ühinemisteemat on arutatud ka mujal eestlaste kogudustes, Kanada ajalehe Eesti Elu andmetel on seda täielikult toetanud Saksamaa, Austraalia, Rootsi ja Inglismaa kogudused.
Tänavu mai alguses käis assessor Joel Luhamets Kanadas ühinemislepinguid ette valmistamas. Kanada eesti ajalehele on ta öelnud, et tegemist on pigem kanoonilise ühinemisega, ühinemisel säilib koguduste majanduslik iseseisvus.
E.E.L.K-st saab piiskopkond EELK koosseisus, seejuures säilivad praegused praostkonnad, kogudused ja kuulutuspunktid, kogudustes välja kujunenud jumalateenistuse tavad ning õigus kuuluda asukohamaade sinoditesse. Välis-Eesti piiskopkonnal on aruandekohustus EELK peapiiskopi ees ning majanduslikud kohustused EELK konsistooriumi ees.
Lehe trükkimineku ajal arutelud Tallinnas kestsid.
Lea Jürgenstein