EELK toetusfond alustas, kirikule kingiti klaver
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Uudis / Number: 28. märts 2018 Nr 14/15 /
25. märtsil, pärast palmipuudepüha jumalateenistust, toimus Tartu Jaani kirikus EELK Toetusfondi tutvustav kontsertaktus, mille raames kinkis Estonia klaverivabriku omanik ja fondi nõukogu esimees Indrek Laul kogudusele kontsertklaveri Estonia 225.
Tartu Ülikooli–Jaani koguduse õpetaja Triin Käpp ütles rohkearvulise kuulajaskonna ees üleandmistseremoonial: „Täna on suur ja tähtis päev. Pole igapäevane, et kogudusele kingitakse klaver. Oleme tänulikud. On tore, et soovitakse läbi muusika inimesi kõnetada!“
Sõna võttis ka peapiiskop Urmas Viilma, kes pidas mälestuspalve märtsiküüditatutele mõeldes ja juhtis tähelepanu, et tänapäeva inimesteni jõudmiseks on vaja ehitada sildu. „Üheks selliseks sillaks on muusika,“ nentis ülemkarjane.
Klaveri kinkimine tähistas 9. jaanuaril asutatud EELK Toetusfondi tegevuse algust. Heategevusfond soovib aidata EELK-d kristliku usu, maailmavaate ja kultuuri hoidmisel ning pärandi säilitamisel. Eesmärgile annavad laiema toetuspinna sotsioloogiliste uuringute tulemused, mille järgi üle 60% Eesti inimestest soovib, et säiliks kristlik kultuuriruum.
„EELK Toetusfondi eesmärk on pakkuda inimestele võimalust toetada kirikut tema ühiskondliku rolli täitmisel,“ ütles toetusfondi asutajaliige Indrek Laul. „Eestis on väga palju inimesi, kes väärtustavad kiriku rolli ühiskonnaelu edendamisel ning tahavad kirikut selles aidata. Toetusfondi mõte on kodanikualgatus, kus aktiivsed Eesti inimesed tahavad oma riigi vaimset keskkonda kirgastada ning pärandit väärtustada.“
Kodanikualgatuse mõju
Toetusfondi asutasid eraisikutena Indrek Laul (fondi nõukogu esimees), Janek Mäggi (aseesimees), Väino Kaldoja ja Urmas Viilma. Lisaks neile kuuluvad sihtasutuse nõukogusse Mart Hirtentreu, Jüri Ehasalu, Jüri Kraft ja Heiti Hääl.
Kontsertaktusel tutvustasid kokkutulnutele fondi asutamise tagamaid tegevjuht Annely Neame ja asutajaliige Janek Mäggi. Viimane nentis, et tõukejõuks oli tõdemus, et paljud luterlikud kirikud on väga halvas seisukorras. Eesmärgiks on, et pühakojad saaksid korda, oleksid soojad, et inimesed tunneksid seal end hästi. Soovitakse ka toetada kristlikku haridust.
Fond hakkab annetusi koguma üleriigiliste kampaaniatega. „Kui Eestis panna kokku nende jõud, kes tunnevad sidet luterliku vaimse pärandiga, siis saaks väga palju ära teha. Olen vähiravifondi Kingitud Elu asutajaliikmena näinud, et kui riik ei suuda aidata, siis kodanikualgatusel on mõju,“ sedastas Mäggi.
Janek Mäggi väga optimistlikule lubadusele, et fondi toel päästetakse kõik Eestimaa räämas kirikud 20–30 aasta jooksul, järgnes tugev aplaus. „Kõik on meie kätes, saame ka väikesi summasid pidevalt panustades suuri asju teha! Esimese tegevusaasta jooksul soovime koguda 300 000 eurot,“ ütles Janek Mäggi, olles veendunud eesmärgi teostatavuses.
Kingitus kirikule ja Eestile
Küsimusele, miks fond alustas oma tegevust just Tartus, ütles Indrek Laul, et Jaani kirik on üks haruldasi muusikakeskusi: köetav, suurepärase akustikaga ning siin toimub palju kontserte ja festivale. „Minuni jõudis info, et eelmisel sügisel püüti siin plaati salvestada, aga see jäi pooleli, sest klaver oli nii kehv. Spetsiaalselt Jaani kirikule valmistatud klaver Estonia 225 on kingitus Jaani kirikule ja kingitus Eestile! On oluline toetada Eesti kultuuri ka kirikus!“ ütles klaveri toetusfondi kaudu annetanud ettevõtja ja muusik Indrek Laul.
Kingituse vastu võtnud koguduse juhatuse liige Juhani Jaeger märkis, et Jaani kirikus on alates selle taastamisest toimunud üle 2000 kontserdi. Ta andis lubaduse, et hinnaline pill hakkab elama aktiivset elu. Jaeger avaldas ka lootust et vähemasti kümne aasta pärast võib kogudus rõõmustada barokkoreli valmimise üle, milleks praegu raha kogutakse.
Kokkutulnud sai pärast kingi vastuvõtmist osa üle maailma hinnatud Estonia klaveri helgest helisevast kõlast. Järgnes kontsert, kus musitseerisid Tanel Joamets, Andre Hinn, Piia ja Peeter Paemurru, Liisa-Maria Marrandi, Margus Riimaa, German Gholami ja Jorma Toots.
Äsja tegutsema hakanud EELK Toetusfondi eel on tegutsenud eraldiseisev Eesti Luterliku Kiriku Toetusfond. Fondi lõi 2004. a ettevõtja Aivar Berzin ja seda juhatas praost Jaan Tammsalu.
Fondi kaudu toetati näiteks maale tööle läinud vaimulikke, anti laenu, rahastati aasta vaimuliku ja juhatuseesimehe preemiareise, kingiti abiellujatele 750 laulatuspiiblit jm. ELK fond teatas oma tegevuse lõpetamisest 2016. aasta alguses.
Kätlin Liimets
Pildigalerii: