Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

EELK tunnustus Tõnu Kaljustele

/ Autor: / Rubriik: Portreelood, Uudised / Number:  /


Tõnu Kaljuste pälvis kõrge tunnustuste EELK poolt. Kaupo Kikkas

Koori- ja orkestrijuht Tõnu Kaljuste pälvis Eesti vaimuliku ja kirikliku muusika tutvustamise ja levitamise eest Eestis ning maailmas EELK III järgu Teeneteristi.

Vähegi koorimuusikaga kokku puutunule ei vaja rahvusvaheliselt hinnatud Eesti Filharmoonia Kammerkoori asutaja ja peadirigent ning Tallinna Kammerorkestri juht Tõnu Kaljuste tutvustamist. Kirikumuusika liidu juhatuse esimehe Tuuliki Jürjo sõnul on Kaljuste tema juhitud muusikakollektiividega ette kandnud palju vaimulikku muusikat väga kõrgel professionaalsel tasemel: „Ta alustas selle tööga kohe, kui Eestis vabamaks läks. Tõi kuulajate ette teoseid, mis enne olid põlu all, ja tutvustas neid nii Eestis kui ka mujal maailmas, mis on väga oluline. Kõige enam teatakse vast helilooja Arvo Pärdi teoseid, ent nimekirjas on ka palju teisi autoreid.“

Tallinna Rootsi-Mihkli koguduse organist Maris Oidekivi-Kaufmann,kelle ülesanne on ka Naissaare Püha Maarja kabelis kaasa teenida, meenutab mullust suve, mil saarel kodu omava Tõnu Kaljuste korraldatud Nargenfestivali raames toimusid viiel nädalal naisorganistide soolokontserdid. „Kui Tõnu Kaljuste on kodus, siis võib teda tihti ka jumalateenistusel näha. Ühel korral on ta minu teada ka organisti asendanud,“ jagab Oidekivi-Kaufmann Naissaare eluolu.

Tõnu Kaljuste oli 2010–2020 muusika- ja teatriakadeemia professor ja dirigeerimisõppe juht. Ta on Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri asutaja ning olnud ka Rootsi Raadio koori ja Madalmaade kammerkoori peadirigent. 2014. aastal pälvis Grammy parima kooriesituse kategoorias Arvo Pärdi teose „Adam’s Lament“ („Aadama itk“) eest. Tema oli ka esimene, kellele Tallinna toomkogudus 2000. aastal andis Maarja medali.

Kätlin Liimets