EELK Usuteaduse Instituudi professorid esitlesid raamatuid
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 9. september 2020 Nr 33 /
9. septembril, instituudi õppeaasta avaaktuse päeval esitleti usuteaduse instituudis kahte raamatut.
Instituudi piibliteaduste professori Jaan Lahe uus raamat „Sõnum teisest maailmast. Mis on kristluse põhisõnum?“ vaatleb ristiusu olulisemaid õpetusi nagu õpetus Jumalast ja loomisest, usust ja ilmutusest, patust ja lunastusest ning püüab nende alusel vastata küsimusele, mis on kristluse põhisõnum.
Lahe rõhutab, et raamatut kirjutades ei olnud tema eesmärgiks luua sisult uut ja originaalset ristiusukäsitlust, vaid püüda nii vanemat kui uuemat kristlikku mõttelugu kasutades näidata, kuidas teoloogid on tegelnud läbi ajaloo ristiusu õpetuse pideva uuesti sõnastamise ja seletamisega. Lahe sõnul on see protsess, mis algas juba Uues Testamendis ja kestab tänini. Ta on veendunud, et ristiusu põhisõnum on peamises muutumatu ja säilinud läbi aegade, kuid erinev on see, kuidas seda on sõnastatud, mõtestatud ja tõlgendatud.
Lahe ütleb, et ta püüdis kirjutada raamatu, mis on mõeldud mitteteoloogidest lugejatele ja mis püüab sõnastada kristluse põhisõnumit nii, et see kõnetaks tänapäevast haritud lugejat.
Raamat tugineb eeskätt uusaja luterlikele mõtlejatele ja pakub vaatenurka ristiusule, mis lähtub inimese eksistentsiaalsetest probleemidest (küsimus elu mõttest, surmast, kurjusest jne), arvestab teoloogia kui teaduse praeguse arenguseisuga ja Eesti religioosse situatsiooniga ning mis oleks samal ajal nii oikumeeniliselt avatud kui ka avatud dialoogile filosoofiaga, teiste teadustega, mittekristlike religioonidega ja arvestaks sellega, et suur osa religioonist huvituvaid inimesi Eestis on tänapäeval vaimsed otsijad.
Usuteaduse instituudi teise piibliteaduste professori Randar Tasmuthi raamat „Uue Testamendi kontekstualiseeriv teoloogia. Kristliku usulise mõtte ja praktika sünd“ on mõeldud neile, kes on juba õppinud teoloogiat ja tahavad oma teadmisi Uue Testamendi mõttemaailma tundmises täiendada. See on suurejooneline, julge ja originaalne katse võtta ühtede kaante vahele kokku kogu algkristlik mõtlemine ja esitada seda süstemaatiliselt, kuid samas ka ajalist perspektiivi arvestades – alates Jeesuse kuulutusest kuni 1. sajandi lõpuni.
Raamat annab põhjaliku ülevaate Jeesuse enda kuulutusest ning Pauluse, sünoptiliste evangeeliumide (Matteus, Markus ja Luukas) ja Johannese kirjanduse (Johannese evangeeliumi ja kirjade) teoloogiast ning esitab algkristlikku mõttemaailma samaaegselt nii selle paljususes kui ka ühtsuses. Tasmuthi teos on esimene Eesti teoloogi algupärane Uue Testamendi teoloogia tervikkäsitlus, mis on ilmunud raamatuna.
Usuteaduse instituudi kunagise professori Ago Viljari (1910–1989) „Uue Testamendi teoloogia“ on jäänud vaid käsikirjaks. Ühe Uue Testamendi teoloogia tervikkäsitluse ilmumine on suursündmus ka Eestist palju suuremates keele- ja kultuuriruumides ning seetõttu väärib Tasmuthi värske raamat olulise panusena Eesti teoloogilisse mõttelukku erilist tähelepanu.
Selles teoses võtab hiljuti 65aastaseks saanud Eesti teoloogia grand old man kokku oma aastakümnetepikkused uuringud ja raamat on ühtlasi tema kauaaegse õpetamistöö viljaks usuteaduse instituudis.
Eesti Kirik