Eesti Kirik jätkab Eesti Elu vahel
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 19. detsember 2007 Nr 50/51 /
Sel aastal nägi ilmavalgust üks ja viimane number ajakirja Eesti Kirik, mis on 57 aastat paguluses ilmunud.esti Kirik Rootsis ja pärast seda Kanadas. Muutuse tingis Udo Petersoo peapiiskopiks saamine ja tema elupaik Kanadas. Ajakirjaformaadis neli korda aastas ilmunud Eesti Kirik on osutunud liiga kalliks projektiks ja sel aastal ametisse seatud peapiiskop Andres Taul ei näe enam võimalust väliseesti kirikuelu kajastava ajakirja ilmumiseks. Seetõttu pani 2004. aastast Eesti Kiriku väljaandmist Torontos toimetanud Toivo Ok kokku 2007. aastal ühe ja viimase numbri.
Rõõm tööst
Toivo Ok tunnistab, et tema poolt toimetatud Eesti Kiriku 13. numbrit sulgedes on ta meel rahul tehtud tööst. Kõigile lugejaile, kaastöölistele, kolleegidele ja abistajaile soovib ta, et «elu poleks odav, vaid Püha». Siin maises maailmas on tähtis mõtelda, armastada, loota ja palvetada. «Väliseesti kirikuelu kajastamisel tunnetan elu eesmärki: teenida ilma rikkuse ja kuulsuseta seda, mida olen armastanud – rõõmu ja andmist töö kaudu Kõigevägevama juhtimisel,» ütleb Toivo Ok.
Kirikuõpetaja pojana teab ta, et «kõige rahutumaski südames on koht rahu jaoks, mida ei saa puutuda muutused ja kaotus». 1994. aastal koos abikaasa Marikaga Torontosse elama asunud Toivo Ok ütleb, et on äärmiselt tänulik Jumalale, et sündis Kuressaares kristlikku perre. «Mind kui pesamuna hoidsid kõik pereliikmed – eriti kallis isa, kes kutsuti siitilmast aastal 1981. Kuu varem viis Taevaisa mind kokku mulle väga kalli inimesega, kellega jagame ühist eluteed juba 26 aastat. Isa alatised palved, et pärast tema ajaliku elu lõppu siin maailmas hoiaks mind temale vääriline kaasrändaja, olid täitunud.»
Loomult kirjamees-fotograaf ja iseloomult eelkõige suur vaatleja, nagu Toivo Ok ise enda kohta ütleb, asus Kanadasse saabudes tööle eestlaste lehes Vaba Eestlane. Ta tunnistab, et eluoluga oli veidi raske harjuda, kuid «ajakirjanikutöö viis mind kokku paljude kaasmaalastega ja nii kadusid sünnimaalt lahkumise valud kiiremini, kui arvata võis. Suutsin rasketel hetkedel end lihtsalt mõelda sünnimaa sirelite ja kaskede alla. See aitas oma lähedastele lähemal seista».
Viimasel aastal on Toivo Ok ja paljud eestlased, kes kodumaal ilmuva Eesti Kiriku nimekaimu Eesti Kirikut oodanud, teadmatuses ajakirja tulevikust.
Hindamatu väärtus
Tallinnas rahvuskaaslaste konverentsil käinud peapiiskop Andres Taul ütles ajakirja tulevikust kõneldes allakirjutanule, et kirikuelu sündmuste kajastamine läheb uuest aastast Kanadas ilmuva eestlaste ajalehe Eesti Elu vahelehele.
«Saame osta endale 400–500 lehte ja need siis saata väliseesti kogudustesse üle maailma,» näeb peapiiskop Taul infovahetamise jätkumist.
Eestlaste kiriku- ja kultuuriloo seisukohalt on paguluses ilmunud Eesti Kirikul hindamatu väärtus. Et midagi ajaloole kaduma ei läheks, on Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus läbi töötatud ajakirja poole sajandi numbrid, need on leitavad digitaal-sel kujul, aga ka 2005. aastal Tallinnas ilmunud raamatus «Ajakiri Eesti Kirik koondsisukord 1950–2000».
Sirje Semm