Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti vanim kool tähistab suurt juubelit

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Toomkooli pere juubeliaktusel.
2 x Tiiu Pikkur

Tallinna toomkooli pere, lastevanemad, sõbrad ja külalised tähistasid uue õppeveerandi esimese päeva, 7. jaanuari hommikul Tallinna toomkirikus kooli 700. sünnipäeva avaaktus-palvusega.

Toomkooli peret oli tulnud tervitama Tallinna linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart, kes rääkis kultuuri, rahva, hariduse ja usu seostest. Ta rõhutas, et kristliku kooli suur vastutus on väärtuste hoidmine ja edasiandmine ning soovis Tallinna linna nimel kooliperele mitte aastaid, vaid sajandeid.
Peapiiskop Urmas Viilma meenutas oma kõnes Piibli kirjakohta, kus 12aastane Jee­sus hämmastas templis õpetatud mehi oma tarkusega. Viilma märkis, et Eesti ühtlaselt hea õppetasemega koolide seas eristuvad Tallinna toomkooli ning selle sõsara Kaarli kooli õpilased ühes kindlasti – nimelt laiemas silmaringis ja paremas arusaamas vaimulikest asjadest. Kristlikest väärtustest kaugenemise ajastul on sellised koolid nagu värske veega allikad.
Toomkooli direktor Egle Viil­ma meenutas aastat 2011, mil võeti kokku hulljulgus sajandite vanune kool taasasutada. Ta tänas tollast peapiiskoppi Andres Põderit, kooliperet ja lastevanemaid, kelle abiga on kaheksa aasta jooksul õnnestunud haridusmaastikku laiendada ning rikastada. Nüüdseks on 15. augustil 2011 taasasutatud kooli õpilaste arv kasvanud kaheksakordseks ja on suurim kogu kooli pika ajaloo jooksul. Direktor tegi ettepaneku nimetada 3. jaanuar – päev, kui aastal 1319 esmakordselt toomkooli on mainitud – kooli esmamainimise päevaks.
Tervitasid Tallinna haridusameti juhataja Andres Pajula ja Tallinna reaalkooli direktor Ene Saar, kes õnnitles ka Tallinna Kesklinna põhikooli nimel. Lastevanemate ja Oleviste koguduse nimel tervitas kolme toomkoolis õppiva lapse isa, Oleviste pastor Veljo Kaptein.
Häid soove õpilastele ja õpetajatele laususid toomkoguduse juhatuse ning toomkooli kolleegiumi liige Riivo Sinijärv, Eesti Lipu Seltsi esimees ja toomkoguduse nõukogu liige Jüri Trei ning usuteaduse instituudi prof Randar Tasmuth. Aktusest võttis osa Taani suursaadik Eestis Kristina Miskowiak Beckvard.
Aktus-palvust juhtis toomkooli kaplan, toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru, ajaloolist ürikut tutvustas kooli õppealajuhataja Heiki Haljasorg, kõlas õpilaste laul.
Tallinna toomkool (Schola cathedralis Tallinnensis) on Eesti vanim kool, mille kohta esimesed kirjalikud andmed pärinevad aastast 1319, kui Taani kuningas Erik VI Menved lubas toomkapiitlile koolipidamise ainuõiguse Tallinnas ja keelas teiste koolide asutamise. Liivi sõjani ning orduriigi hävinguni katoliiklikuna töötanud toomkooli ülesanne oli kindlustada järelkasv kohalikele vaimulikele ja teiste kirikuametite pidajaile ning anda algharidus ka linnakodanike lastele. Kool tegutses kuni II maailmasõja alguseni.
Tiiu Pikkur

Tallinna toomkool 700
14. veebruar – hariduskonverents ja raamatu „Toomkooli ajalugu 1319–1939“ esitlus
14. märts – ilmub kooli almanahh „Toomhelmed“
3. aprill – Eduard Ahrensi keelekonverents
7. juuni – vilistlaspäev
11. oktoober – ajalookonverents „Toomkool 700“, kooli ajalugu käsitleva raamatu esitlus ja näitus 700aastasest toomkoolist

Pildigalerii:

Toomkool_7065
Urmas Viilma kinkis koolile oma magistritöö „Iseseisvuse taastanud Eestis luterliku üldhariduskooli loomine Tallinna Toomkooli näitel“.