Eestikeelne missa Turu toomkirikus
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 6. veebruar 2008 Nr 6 /
Eesti Vabariigi juubeliaastat tähistatakse nii Eestis kui mujal maailmas. Küünlapäeval ja Tartu rahu 88. aastapäeval tähistati vabariigi aastapäeva Turus pealkirja all «Viro tulee kylään» (Eesti tuleb külla).
Päev algas Eesti ja Venemaa ning Soome ja Venemaa vahel sõlmitud Tartu rahulepinguid käsitleva ajalooseminariga Turu ülikoolis. Huvi seminari vastu oli sedavõrd suur, et Tauno Nurmela saal ei mahutanud kõiki huvilisi. Seminarile järgnes Eesti Vabadussõda käsitleva näituse avamine Turu ülikooli rektori ja ühtlasi Eesti aukonsuli Turus Keijo Virtaneni poolt ning toimus Eesti Vabariigi suursaadiku Merle Pajula vastuvõtt.
Iseseisvuse ja sõpruse heaks
Õhtuhämaruses koguneti Turu toomkirikusse, kus toimus teadaolevalt esimene eestikeelne missa. Jumalateenistusel teenisid peapiiskop Andres Põder, Soome kiriku peapiiskop Jukka Paarma, Turu toompraost Rauno Heikola, Lääne praostkonna praost assessor Tiit Salumäe, Kristel Engman, Helsingi Alppila koguduse eestikeelse kogudusetöö juht diakon Tuuli Raamat, ilmikud Harri Raitis ja Mare Kallas. Urmas Sisaski «Eesti missat» laulis Laitila koguduse koor dirigent Guido Kriiki juhatamisel.
Jutluses pani peapiiskop Põder kirikulistele südamele, et me oma iseseisvust kõrgelt hinnata oskaksime ja Jumalale meelepärast elu oluliseks peaksime. Jumalateenistus tõi kirikusse ühtekokku rohkem kui 400 inimest. Pärast jumalateenistuse lõppu leiti ühiselt, et eestikeelsetest jumalateenistustest võiks Turu toomkirikus saada traditsioon.
Päev päädis Eesti Vabariigi muusikalise kingitusega Turu rahvale, vanamuusikaansambli Heinavanker tundelise ja kauni kontserdiga Turu toomkirikus.
Peapiiskop Põder jutlustas Turu toomkirikus ka pühapäeval, 3. veebruaril. Peapiiskopi ja proua Marje Põderi kahepäevane Soome-visiit lõppes pühapäeva õhtul.
2. veebruaril toimunud peapiiskop Paarma vastuvõtul avaldati tunnustust Eesti ja Soome riigi ning luterlike kirikute väga heale koostööle ja arutleti selle üle, kuidas saaksid kirikud 2011. aastal toimuva Euroopa pealinnade projekti raames koostööd teha. Teatavasti on Tallinn ja Turu valitud 2011. aasta pealinnadeks, mis pakub mõlemale linnale rohkesti koostöövõimalusi.
Üheskoos tähistama
«Eesti tuleb külla» üritusi toimub sel aastal ka teistes Soome linnades. Et väga oluline osa Eesti ja Soome vahelisest n-ö rohujuuretasandi koostööst on just kirikute, koguduste ja koguduseliikmete koostööl ning sõprussuhetel, kutsun siinkohal üles kõiki, kel on Soomes sõpru, oma sõprussidemeid värskendama ja üheskoos midagi kas Eestis või Soomes ette võtma.
Eelmisel aastal tähistas Soome Vabariik oma iseseisvuse 90. aastapäeva nii Soomes kui ka Eestis. Aastapäeva tähistamisel osales ka Eesti kogudusi. Tänavu on juubeliaasta tähistamise kord Eesti Vabariigi käes. Juubeliaasta pakub rohkesti võimalusi üheskoos õdede ja vendadega Kristuses siin- ja sealpool Soome lahte midagi ette võtta. Kasutagem seda võimalust ja muutkem Eesti-Soome koostöö veelgi tihedamaks ja tugevamaks!
Soomes elab 2008. aasta jaanuarikuu andmete kohaselt 28 300 Eesti kodanikku, see on suurim Eesti taasiseseisvumise järgselt moodustunud eestlaste kogukond väljaspool Eesti Vabariiki. Suur osa Soomes elavatest eestlastest elab nn Suur-Helsingi piirkonnas (Helsingi ja lähiümbrus), Turus ja Turu lähedal, Tamperes, Lahtis ja Jyväskyläs.
Agricola medal peapiiskopile
Soome Evangeelse Luterliku kiriku peapiiskop Jukka Paarma andis peapiiskop Andres Põderile üle Mikael Agricola aastapäeva medali, tänuks ja tunnustuseks Eesti ja Soome luterlike kirikute koostöö edendamisel.
Oma tänukõnes toonitas peapiiskop Põder, et medal on tunnustus kogu Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule.
Medalit on peapiiskop Paarma kohaselt antud mittesoomlastele üldiselt harva. Enne peapiiskop Põderit anti medal Roomas 19. jaanuaril paavst Benedictus XVI-le.
Kristel Engman,
Lääne praostkonna vikaarõpetaja
Eesti Helsingi suursaatkonna asejuht