Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ehituskivide kiituseks

/ Autor: / Rubriik: Kolumn / Number:  /

Merille Hommik

Kuidas te suhtute klotsidesse? Minu põlvkond ilmselt mäletab veel omaaegseid puidust klotse, kus tähed ja numbrid peal. Nendega sai sõnu kokku kirjutada ja arvutamist õppida ning oli tore mängida ka siis, kui neid enam selleks otstarbeks tegelikult vaja polnudki. Lapsed on ju loomingulised, nad leiutavad kõikvõimalikke kujundeid, mänge ja uudset nimetut.
Nüüd on tänu kohalikele firmadele taolised klotsid jälle tagasi tulnud, ehkki, pean möönma, uuemat põlvkonda nad nii ei vaimusta, sest infotehnilised vahendid ja muu on loonud ehk köitvamaidki kujundeid lapse oskuste arendamiseks. Aga hulk nostalgitsevaid vanemaid on vähemalt proovinud.
Mõni aeg tagasi kingiti ühele meie lapsele veidi teistsugused puidust klotsid. Need on väikeses rõõmsavärvilises metallkarbis, eri kujuga ning ilmselgelt on nende ülesladumise eesmärk saavutada tervikkujund nii, et kõik selle osad oleksid kasutatud ja kujund ise ümber ei kukuks – kõige suurem alumine osa on nimelt poolkera. Niisiis on selle kujundi ladumise eesmärk tasakaal.
Nendest klotsidest said aga hoopis minu lemmikud. Karbi enda omandusse hiivamise vabanduseks ütlesin lastele, et klotsid on pidevalt laiali ja osad kadunud. Esialgu hakkasin klotse laduma aeg-ajalt omaette vabadel hetkedel, nüüd võib selle leida minu ridikülist sama kindlalt kui nõela ja niidi või topsi tikke (elukooli ja üliõpilasseltsi kogemused). Klotsidest on saanud head kaasteelised rännakutel ning hetkedel, kui tunnen, et on vaja võtta aega keskendumiseks. Ilmselt on mul sõltuvus.
Kui Soome luterliku kiriku vahendusel jõudsid Eestisse ehituskivid, mis kõnelevad suhetest ja vanemlusest, siis oskasin juba huvi tunda. Julgesin sisu osas olla esialgu üsna skeptiline, aga nii nagu on soe materjal puit, millest need klotsid valmistatud, ja meeliköitvad toonid, millega need värvitud, hakkavad needsamad klotsid kõnelema põnevaid lugusid ning panevad ennast avastama.
Praeguseks on tõlgitud materjalid paarisuhete ja vanemluse kohta, loodetavasti on tulemas samasugused ka vanavanemaks olemisest ja noortevahelistest suhetest. Ehituskivide mõtestamisel ja kujundamisel osales Soomes suur hulk teolooge, kasvatusteadlasi, sotsiolooge, psühholooge ja paljude muude erialade esindajaid, et saada kokku niisugune materjal, milles oleks kasulik iva ning mis kõnetaks tänapäeva inimest.
Ehituskividest kõnelejad ja materjali tutvustajad läbivad ka koolituse, et omandada baasteadmised. Seejärel võivad nad juba hakata neid teistele tutvustama ja läbi grupitöö panema inimesi endaga tegelema. Paarisuhte ehituskivid on suurepärane kaasavara ka nende jaoks, kes abielluda kavatsevad, ning üsna mõttekas oleks need kivihaaval koos (vaimulikuga) läbi käia.
Tegelikult võib ka öelda, et klotsidega tegelemine on väga meditatiivne, suisa sügavuti minek.
Võtame kasvõi need sõnad: pühendumine, emotsioonid, konfliktid, intiimsus ja seksuaalsus, sõnad, teod, usaldus, andestus, armastus – see miski, millele saad anda ise nime ja mis on su suhtes tähtis just praegu. Nendes on palju peidus ja nad väärivad meie tähelepanu. See on nagu enda eest hoolitsemine. Selleks kuluv aeg tuleb võtta, et mitte ennast ära kaotada ja lammutada.
Tegelikult ei jäta need ehituskivid külmaks kedagi. Sa võid olla meeletult armunu, kes tahab kirikus laulatust ilusas kleidis ja kauni muusikaga; aastakümneid abielus olnu, kelle sõnakasutuses tuleb tulist ette sama palju kui «moori» ja «vanameest»; absoluutselt akuraatne ja lugupeetud vaimulik või ka olnule tagasivaatav väärikas rauk – ehituskivid aitavad sul ennast avada ning hiljem ka tervikuna täiuslikumana kokku panna. See mõjub kosutavamalt kui šokolaad ja täiuslikumalt kui tantra.
Paljud on küsinud, mismoodi need koolitused peaksid välja nägema ja kuidas neid peaks planeerima. Ma isiklikult soovitan küll ehituskivide koolitust igale kogudusele ja võib-olla on hea, kui koolitaja tuleb vahelduseks natuke kaugemalt. Aga eks saate ju valida.
Ehituskivide olemust on tutvustatud esitluse vormis neljakümne viie minutiga, aga neid on käsitletud ka pooleaastaste koolituste käigus. Just täpselt nii, nagu soovi ja võimalust on. Kindlasti sobivad nad laagri tüüpi kokkusaamistele. Ja tegelikult sobivad need ehituskivid ideaalselt neilegi, kes on justkui täiesti üksi. Miks? Sest need aitavad teid elava kivina üles ehitada, teie haavu parandada ja tunda ennast parema inimesena.
Kohtumisteni elavate ehituskividena!
Paenurm,Mari_2015mai

 

 

 
 
Mari Paenurm,
Eesti Kiriku kolumnist