EKOE 9. peaassamblee kogunes Sibius

(täispikk artikkel)

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Sündmused, Uudised / Number:  /

Kirikutevahelise koostöö, ühise osaduse ja teoloogilise mõtte arengu perspektiivis oluline ning üle kuue aasta kogunev Evangeelsete Kirikute Osaduse Euroopas (EKOE) peaassamblee „Kristuse valguses – kutsutud lootuseks” leidis 27. augustist kuni 2. septembrini aset Sibius, Rumeenia Transilvaanias.

Kõnepuldis on presidendiks valitud piiskop Marko Tiitus, tema selja taga seisab samuti presiidiumisse valitud Georg Plasger ja ekraanil on näha kolmas president Rita Famos. Foto: EKOE

EELK delegaatidena osalesid tänavusel assambleel EKOE nõukogu aseliige praost dr Hedi Vilumaa ja piiskop Marko Tiitus. Noorte esindajana oli tegev Tartu Ülikooli usuteaduskonna üliõpilane Arabella Vallsalu. Väike Eesti näitas end Sibius tublilt – kohal oli ju ka EKOE teoloogia ja oikumeenilise dialoogi sekretär prof dr Thomas-Andreas Põder, üks korraldavast koosseisust, ning Ühinenud Metodisti Kiriku esindaja dr Üllas Tankler.

Ühendades protestantlikke kirikuid

EKOE ühendab protestantlikke kirikuid Euroopas, aga ka Lõuna-Ameerikas – kokku on liikmeid 94 kirikus ca 50 miljoni inimesega. Peaassamblee tervitas Sibius avajumalateenistusel  oma nelja uut liiget: Evangeelne Luterlik Kirik Gruusias ja Lõuna-Kaukaasias, Islandi Evangeelne Luterlik Kirik, Saksa Evangeelne Luterlik Kirik Lätis ja Saksa Evangeelne Luterlik Kirik Ukrainas.

Viimane pälvis pika ja sooja aplausi, millega väljendati oma solidaarsust Venemaa rünnakute vastu võitlevale Ukrainale. Kahetsusega teatati Läti Evangeelse Luterliku Kiriku väljaastumisest osaduskonnast ning Ungari Reformeeritud Kiriku eemalejäämisest assambleelt. 

Saja delegaadiga

Peaassambleel osales 100 delegaati 70 liikmeskirikust, lisaks erinevad teoloogiaeksperdid, ühendusse mitte kuuluvate kirikute esindajad, külalised jt. Kohtumise korraldas ühenduse juhtkond ja keskus peasekretär dr Mario Fischeri juhtimisel, abiks olid mitmelt maalt kogunenud stjuuardid ja kohalikud kirikud.

Kogu korraldustöö ettevalmistusest kuni lõpetamiseni oli suurepärane ja pälvis ohtralt kiidusõnu. Kõrgetasemelist assambleed võõrustasid Augsburgi Usutunnistuse Evangeelne Kirik Rumeenias, Rumeenia Evangeelne Luterlik Kirik, Rumeenia Evangeelne Metodisti Kirik ja Transilvaania Unitaarkirik.

Oma tervitused andsid Sibius üle Kirikute Maailmanõukogu, Euroopa Kirikute Konverentsi, Luterliku Maailmaliidu, Reformeeritud Kirikute Maailmaliidu, Euroopa Baptistiföderatsiooni, Inglise Kiriku, Lähis-Ida Evangeelsete Kirikute Ühenduse ja Ühinenud Metodisti Kiriku esindajad. Nende kõrval kohaliku riigi- ja linnavõimu ning kirikute esindajad.

Luterlikus Maarja kirikus

Suurejoonelise kohtumise keskmes oli Sibiu ehk saksapäraselt Hermannstadti luterlik Maarja kirik. Selle täielikult restaureeritud keskaegne ehitis ning esteetiliselt kaunis ja multifunktsionaalne tänapäevane keskkond sobis nii jumalateenistuste ja palvuste, istungite, loengute ja töösessioonide, pidusöökide kui ka kohvipauside jaoks.

Märkimisväärne on, et kogudus tegutses ökoloogilisi ja õiglase kaubanduse põhimõtteid silmas pidades. Üle õue asunud Samuel von Brukenthali gümnaasiumis paiknesid rühmatööde ruumid ja kõik korraldusega seotud ruumid. Hommikupalvuste pidamise paigaks oli Sibiu reformeeritud kogudus. Pühapäevased jumalateenistused peeti üle Transilvaania kohalikes kogudustes. Kõik tööks ja osaduseks pakutud tingimused oma kompaktsuses olid tõesti vaat et ideaali lähedased.      

13-liikmeline nõukogu tagab korralduse

EKOE peaassamblee ülesanne on suure maailmaorganisatsiooni juhtimine koos seadusandluse kinnitamisega ning teoloogiliste seisukohtade arutamise või vastuvõtmisega. See valib ja seab kuueks järgnevaks aastaks ametisse nõukogu, millesse kuulub 13 liiget, kellest igal on isiklik aseliige ning mille ülesanne on juhtida osaduskonna tegevust assambleedevahelisel perioodil.

Edasi lugemiseks:

Tee digitellimus

Oled juba tellija? Logi sisse