Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Elmar Kulli 100. sünniaastapäevaks

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Elmar Kull 22.10.1914–4.1.2004

Üks nendest inimestest, kelle puhul võib selgelt rääkida Jumala kutsest ja sellele kutsele vastamisest, oli õpetaja Elmar Kull.
Kahtlemata tugevdas tema kristlikke arusaamu sundmobiliseerimine 1941. a Nõukogude armeesse. Usaldamatuse tõttu Eestist pärinevate mobiliseeritute vastu, mis kestis üle aasta kuni Velikije Luki lahinguni, olid nad sisuliselt sunnitöölise seisuses ja nägid kogu inimlikku viletsust ning vägivalda.
Kohe demobiliseerimise järel pärast sõja lõppu määrati Elmar Kull Jõhvi koguduse õpetajaks. Kuna koguduse majad natsionaliseeriti ja mingit elamispinda ei jäänud, elas Elmar Kull koguduse juhatuse liikme Kruusma juures. Noore vallalise mehena oli ta kogu piirkonnas tuntud tantsulõvi.
Ta konfirmeeris Jõhvi koguduses sõja tõttu leeritamata jäänud noori, nii et nende arv ulatus sadadesse. Kuna ta oli laskurkorpusest demobiliseeritud vanemleitnandina, arvas ta endise sõjamehena endale rohkem lubatud olevat ning rääkis leeritundides ja kirikus avalikku nõukogudevastast juttu. Ajastut arvestades ta loomulikult arreteeriti 1949. aastal ja hoolimata tema sõjaväelistest teenetest mõisteti vangilaagrisse.
Võib arvata, et karistus jäi ehk tänu sõjaaegsetele teenetele lühemaks. Paljude Elmar Kullisse armunud noorte tüdrukute hulgas oli ka Liilia Jänes. Neiu järgnes armastatule Siberisse vene keelt praktiliselt tundmata, abiellus temaga ning elas koos kuni elupäevade lõpuni. Perre sündis kaks tütart.
Pärast Sverdlovski oblasti vangilaagrist vabanemist 1956. aastal määrati Elmar Kull teenima Narva Aleksandri kogudust. Kirik oli Narva lahingute ja linna pommitamise käigus muutunud varemeteks, Kull hakkas kohe tegelema selle taastamisega. 1959. aastal peeti kiriku 75. aastapäevagi.
Vaid kolm aastat hiljem, aastal 1962 kirik natsionaliseeriti ning anti riigi käsutusse laona. Kogudusele anti kiriku asemel tööstushoone raudtee juures. Elmar Kulli juhtimisel ehitas kogudus selle endale sobivaks hooneks ja kasutab kirikuna suurkiriku kõrval praegugi.
Kuna õpetaja perel oli eluasemega raske, ehitati endale väike maja Narva-Jõesuusse.
Kristlikust kutsumisest lähtudes pühendus Elmar Kull ingerisoomlaste teenimisele nii Narvas kui praktiliselt kogu endisel Ingerimaal ja Karjalas, pidades edasi ka eestikeelseid jumalateenistusi Narvas. Kokku lugeda jumalateenistuste arvu, mida Elmar Kull pidas kodudes ingerisoomlaste juures, on täiesti võimatu. Igatahes ulatub see arv sadadeni, tõenäoliselt tuhandeteni.
Praegune Ingeri kiriku piiskop Aarre Kuukauppi on üks Elmar Kulli konfirmeeritutest. Tõenäoliselt nii Petroskoi kui ka hiljem Puškini kiriku avamisel on kaks põhjust: Soome riigi surve ja õpetaja Elmar Kulli tegevus ingerisoomlaste keskel.
Peeter Kaldur,
Viru praostkonna praost

Elmar Kull
Sündis 22. oktoobril 1914 Viljandimaal.
Ordineeriti 15. detsembril 1946.
Teenis Pühajõe, Jõhvi, Narva, Illuka ja Iisaku kogudust; oli ka Petrozavodski koguduse hooldajaõpetaja.
Jäi emerituuri 1992. a.
Valgetähe III klassi teenetemärk 2001. a.
Suri 4. jaanuaril 2004.