Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Elust tühjade tänavatega Brüsselis

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Brüsseli elanikud juubelipargis mõnusalt aega veetmas. Pargid on koroonakriisi ajal kujunenud väga populaarseteks paikadeks.Priit Rohtmets

Belgias on 23. märtsiks diagnoositud umbes kolm ja pool tuhat koroonaviirusesse nakatunut. Võrreldes lõunapoolsete Euroopa maadega on see arv väike. 

Seni on haigus nõudnud ligi kaheksakümnend inimelu. Viimastel päevadel on nii haiglates lamavate inimeste kui ka surmade arv hüppeliselt kasvanud. Kõige rohkem on viirus levinud põhjapoolses Flandrias, vähem lõunapoolses Valloonias. Brüsselis täieneb nakatunute arv iga päevaga küll kümnete, kuid õnneks mitte sadade võrra.

Vaid kaks inimest kõrvuti

Elu Belgia pealinnas, kus Euroopa Liidu eri asutustes töötab inimesi kõigist Euroopa Liidu riikidest, on järk-järgult seiskunud. Euroopa institutsioonid töötavad täpselt nii palju, et suurt masinavärki töös hoida. Inimestele soovitatakse tungivalt kodus töötamist.  

Ehkki viiruse leviku algusstaadiumis valitses kohalike võimude seas erimeelsusi, kuidas olukord kontrolli alla saada, otsustati nakatunute arvu järsu kasvu tõttu valida rangete meetmete tee. Kui juba varem olid ära jäetud kõik avalikud üritused, kontserdid, teatrietendused ja kõik muu, siis alates 18. märtsist kehtestas Belgia valitsus rangemad piirangud ka tänaval liikumisele. See on lubatud vaid juhul, kui inimene läheb tööle, poodi, sularahaautomaadi juurde, arsti juurde või aitama abivajajat. 

Sportimine on tänavatel ja parkides samuti jätkuvalt lubatud, kuid siingi on omad piirangud. Kui perekondadel on lubatud tänaval koos liikuda, siis lihtsalt sõpradele või tuttavatele on suuremas grupis tänaval viibimine keelatud. See kehtib ka sportimise kohta. Kõrvuti tohivad kõndida vaid kaks inimest, kuid nendegi vahel peab olema vähemalt poolteist meetrit. 

Turvamehed poeustel

Avatuks on jäänud vaid toidupoed, lemmikloomapoed, bensiinijaamad, ajalehekioskid ja apteegid. Kaubanduskeskused on suletud. Tööd võivad jätkata ka juuksurid, kuid salongis tohib korraga olla vaid üks klient. Valdavalt on juuksurisalongid siiski suletud. Poodide lahtiolekule ja poes liikumisele seati omakorda veel lisapiirangud. Nii näiteks peavad inimesed olema üksteisest 1,5 meetri kaugusel ja suurtes toidupoodides võib 10 ruutmeetri peale olla üks klient. Kliendid ei tohi poes viibida rohkem kui 30 minutit. 

Igasugused allahindlused ja soodusmüügid on keelatud ning poed ei tohi olla lahti kauem kui kella kümneni õhtul. See tähendab teenistuse vähenemist väiksemate ööpoodide jaoks.

Toidupoodidele seatud piirangud tekitasid uute reeglite kehtestamise järel võrdlemisi pikad järjekorrad, sest poe ustele ilmusid kas turvamehed või poe töötajad, kes inimeste sissepääsu piirasid. Korraga lasti sisse teatud arv inimesi, mis tähendab, et poodide uste taga looklesid Belgias võrdlemisi harva nähtavad pikad järjekorrad. 

Mõne päeva möödudes olukord normaliseerus, sest inimesed varusid esimese rutuga palju kaupa ega pea nüüd tükk aega poodi oma nina pistma.

Restoranide jaoks näib olevat pääsetee koduste tellimuste täitmine, ent siingi on võimud hoiatanud, et tellimuste vormistamine restoranides või söögikohtade uste taga peab toimuma nii, et ei tekiks järjekordi. Nii püütakse iga hinna eest hoida inimesi kokku puutumast.

Ja päike paistab

Koolid on alates 16. märtsist suletud ja et ülestõusmispühasid tähistatakse siin pikalt, siis avatakse õppeasutused praeguse info kohaselt alles 20. aprillil. Ka ülikoolid ja ülikoolide raamatukogud on suletud.

Inimesed on võimude korraldusi võtnud tõsiselt ja nii näeb tänavatel kõndimas peamiselt lemmikloomadega jalutajaid ja lastega peresid. Tänavatel on näha rohkem politseinikke. 

Nii nagu Eestis, armastavad Brüsseli elanikud varasemaga võrreldes veelgi rohkem aega veeta looduses. Pargid on kujunenud rahvarohkeimaiks kogunemiskohtadeks. Viisakalt hoitakse üksteisega mõõdukat distantsi, ehkki siin-seal näeb ka suuremaid seltskondi. 

Politsei hoiatab parkides valjuhääldist inimesi omavahel kokku puutumast. Kui kaua pargid avatuks jäävad, pole kindel, mänguväljakud on parkides igatahes juba rohkem kui nädala jagu kõik suletud. Ilm soosib väljas olekut igati, sest viimase nädala jooksul on temperatuurid küündinud kümnest kraadist kõrgemale, pilvisus on hõre ja päike paistab. 

 

 

 

 

Priit Rohtmets,
Belgias viibiv kirikuloolane