Esku kabelis peeti aastapäeva jumalateenistust
/ Autor: Sirje Semm / Rubriik: Uudised / Number: 16. september 2015 Nr 37 /
Lahemaa metsade rüpes juba 170 aastat püsinud Esku kabel kutsus aastapäeva jumalateenistusele.
Kellel on seina peal Eesti Kiriku 2015. aasta kalender, sellele vaatab septembrikuus vastu Esku kabeli pilt ja kuu kirjakoht «Kui te ei pöördu ega saa kui lapsed, ei pääse te taevariiki!» (Mt 18:3). Kõik on omavahel sobivas kooskõlas, sest kabeli altarimaal on ainulaadne. Kus veel Eestimaal leiduks pilt Jeesusest, kes palub: «laske lapsuksed minu juurde tulla»?
Kellad lõid jumalateenistuse sisse ja protsessioonis kirikusse tulijate ees kandsid põlevat küünalt õed, kes on samas kabelis õpetaja Margit Nirgi poolt ristitud. Koguduselaulud vaheldusid võimsa häälega Virumaa laulumehe Bonzo lauludega. «Suvepäeval liivaluitel mere kalda peal mees ja Jumal kahekesi jalutasid seal …» Teate ju küll seda vana pärimuslugu mehest, kes taha vaadates kahte jäljerada nägi, millest üks vahel katkes, ja Jumalalt küsis: miks mu kõrvalt halval ajal läksid ära sa …
Aastapäevakirikulistel oli eesõigus kuulata jutlustamas emeriitõpetaja dr Toomas Pauli. Jutluse aluseks 11. peatüki salmid 28–31 Matteuse evangeeliumist, kus samuti Jeesuse kutse ja tõotus anda tulijale kanda koorem, mis on mõnus ike ja võimalus saada uus hingamine. Teenisid õpetaja Margit Nirgi, Loksa koguduse diakon Ahti Udam, teoloogiadoktor Peeter Roosimaa. Väike, aga väärikas orel helises võimsalt organist Külli Eriksoni käe all.
Kiriku laulu- ja palveraamatu 344 laulu «Oh võta mind, mu Jumal» laulmise eel rääkis õpetaja Nirgi laulu sõnade autorist Julie Katharina von Hausmannist (1826–1901), kelle põrm sängitati Esku kabeli kalmuaeda ja viis aastat hiljem maeti ümber Ilumäele. Lauluga mälestati Issanda rahusse puhkama heitnuid, ka Esku kalmuaeda maetuid.
Aastapäev lõpetati kohvilauas Sagadi mõisas. Soovijad said ka Esku kabeli rajanud mõisahärrale Paul Eduard von Fockile (1798–1884) kuulunud mõisas ringi jalutada. Tänasel päeval on härrastemaja külastajatele avatud RMK Sagadi metsamuuseumi osana. Esku kabel pühitseti 28. oktoobril 1845. Kabel toimib Haljala koguduse abikirikuna, jumalateenistusi peetakse kaks korda kuus.
Sirje Semm