Espoo piiskopkond sai piiskopiks Tapio Luoma
/ Autor: Kaido Soom / Rubriik: Uudis, Uudised / Number: 15. veebruar 2012 Nr 8 /
Piiskopi ametisse pühitsemisel 12. veebruaril Soomes Espoo toomkirikus osales peapiiskop Andres Põder.
Pühitsemistalituse toimetasid Soome kiriku peapiiskop Kari Mäkinen, keda assisteerisid piiskopid Kaarlo Kalliala, Björn Vikström, peapiiskop Andres Põder, Gregor D. Duncan Šoti, Tuulikki Koivunen Bylund Rootsi, Erling Pettersen Norra ja Josaphat Shanghala Namiibia kirikust. Mitme Soome piiskopi kõrval teenis kaasa ka Olav Panchu Ingeri kirikust.
Pidulikust jumalateenistusest tegid ülekande Soome televisioon ja raadio. Koguduseliikmed said sündmust jälgida suurelt ekraanilt kogudusemajas. Et toomkiriku orel on remondis, saatsid teenistust kantorite projektkoor ning instrumentaalmuusika.
Tapio Juhani Luoma on sündinud 1962. a, ta on abielus ning kolme lapse isa. Vaimuliku ametisse ordineeritud 1987. Töötanud Peräseinäjoe, Ilmajoe ja Seinäjoe koguduses kirikuõpetajana, Laupa toomkapiitli assessorina ning Lõuna-Pohjanmaa praostkonna praostina. Aastal 2000 valiti teoloogiadoktor Luoma Soome luterliku kiriku aasta vaimulikuks.
Piiskop Luoma leiab, et inimene on alati usklik ja seda ka siis, kui ta soovib kuulutada end mitteusklikuks. Kirik rahvakirikuna saab Luoma hinnangul arvestada kõigi riigi elanikega. Piiskop mõistab kirikut vaimuliku ühendusena, millelt oodatakse ennekõike inimelu kõige sügavamate ja tähtsamate küsimuste analüüsi.
Kiriku jaoks on linnastumist silmas pidades oluline leida vastus, kuidas täita oma inimesi ühendavat ülesannet linnakogudustes. Luoma väärtustab juhtimist kirikus ja leiab, et siin võib rakendada sekulaarseid teooriaid, kuid samas tuleb juhtimisel pöörata tähelepanu ka kirikule kui usulisele osaduskonnale.
Ühest küljest mõistab Luoma kristlikku kuulutust päästest, vabadusest ja sellest, et Jumala ees on õigus näha end Jumala looduna ja Jumala lapsena. Teisalt võib liigne keskendumine vabadustele Luoma hinnangul viia selleni, et inimese heaolu nõue on tõusnud üheks inimõigustest.
Oluline on ristiteoloogia. Ja seisukoht sellest, kuidas kannatav Kristus räägib meile Jumalast, kes vahel keerab meile selja ning paistab meid isegi maha jätvat, kuid kelle tegevuse taustaks on alati ääretu armastus. Ristiteoloogial on palju anda, kui mõelda luterlikule kirikule Soome ühiskonnas.
Espoo piiskopkonnas on vaid 24 kogudust, kuid piiskopkonna territooriumil elab 600 000 inimest, kellest 79% kuulub luterlikku kirikusse.
Soome vastvalitud president Sauli Niinistö on Espoo toomkoguduse liige.
Kaido Soom