Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

EÜS alustas juubeliaastat

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Kuigi möödunud nädalal Eesti Üliõpilaste Seltsi (EÜS) juubeliaastat alustama pidanud jumalateenistus jäi riigis kehtiva eriolukorra tõttu ära, siis Eesti vanima üliõpilasorganisatsiooni 150 tegutsemisaasta tähistamine kuulutati pidulikult avatuks ometi. Erinevaid sündmusi, mis esialgu on kolinud veebikeskkonda, jagub eelolevasse aastasse mitmeid. Punkt pannakse täpselt aasta pärast balliga Eesti Rahva Muuseumis, mille rajamise idee pärineb EÜSi kuulunud teoloogilt Jakob Hurdalt.

„EÜS on olnud alati seotud kirikuga. Meie lipp õnnistati kirikus. Seltsi alguse juures olid usuteadlased ja ajaloo jooksul on ridadesse kuulunud palju teolooge, ka vaimulikke,“ räägib Jõhvi koguduse õpetaja Peeter Kaldur, kes on EÜSi liige aastast 1993. „Stiimuli sain juba nõukogude ajal, mil EÜS teatavasti Eestis ametlikult tegutseda ei saanud. Aga tundsin toona mitmeid seltsi kuulujaid, kes hoidsid aadet ning kelle ringi soovisin kuuluda.“ Praost Harald Tammur oli seltsi auvilistlasena üks kolmest, kes teadis, kuhu oli peidetud EÜSi ajalooline sinimustvalge lipp, mis nüüd restaureeritult on riikliku reliikviana hoiul Eesti Rahva Muuseumis. Viimastel aastatel küll harvemini seltsi üritustest osa võttev Kaldur plaanib juubeliaasta lõpetamisele Tartusse kindlasti jõuda. 

Tallinna Püha Vaimu koguduse õpetaja Peeter Gustav Piir kuulub EÜSi 1989. aastast. Elades toona Kanadas, astus ta Toronto koondisesse, mille nimekirja jäi mõneks ajaks ka siis, kui 1992. aastal Eestisse kolis. Ta meenutab, et vil! Vootele Hanseni kutsel liitus ta siis Tallinna koondisega, mille tegevusest on üsna agaralt osa võtnud. „See on sõpruskond,“ räägib Gustav Piir ning täpsustab, et kuigi EÜS ühendab ligi tuhat meest väga erinevatelt erialadelt, seob neid rahvuslik aade ning soov panustada Eesti heaks. 

EÜS sai alguse 150 aastat tagasi Tartus teoloogiaüliõpilase Andreas Kurrikoffi kodus. 7. aprillil 1870 kogunes tema korteris viis eesti üliõpilast ja kolm eesti soost tartlast sihiga hakata koos käima eesti keele ja kultuuri küsimuste arutamiseks. 

EÜSi liikmete hulgas on usuteadlasi, vaimulikke, kristlasi: näiteks Tõnis Nõmmik, Peeter Gustav Piir, Peeter Kaldur, Gustav Kutsar, Ralf Alasoo, Heiki Haljasorg, Vootele Hansen, Erik Salumäe ning välismaalt Thomas Vaga, Markus Vaga, Agu Ets, Ingo Tiit Jaagu, Jaak Peeter Reesalu jt.

Liina Raudvassar