Hingedepäeval mälestati Helmes omakandi inimesi
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 12. november 2008 Nr 45 /
Helme ja Taagepera koguduses märgiti 2. novembril korraga usupuhastuspüha, pühakute- ja hingedepäeva.
Vastavalt peapiiskopi üleskutsele mälestati kõigis Eestimaa kogudustes hingedepäeval vabariigi 90. aastapäeva puhul meie kodumaa vabaduse eest võidelnuid ja isamaa hoidmise eest seisnuid. Helmes mälestasime hingedepäeva jumalateenistusel Andres Didod, kes sündis 1. septembril 1855 Helme kihelkonnas Riidaja vallas Toosi talus ja kandis nime Andres Tiido.
Tema aktiivne tegevus algas 1880ndatel aastatel. 1882 vahistati Andres Tiido kui tsaarivastane. Läbiotsimisel leiti tema juurest keelatud kirjandust ning tema enda kirjutatud luuletuse «Eesti sõalaul» käsikiri. Käsikirjas seisid järgmised read: «Nüüd orjaunest ärkame ja ühes sõtta tõttame, sest priius läigib meie eel ja Eesti Vabariigi peal.» Teadaolevalt on see esmakordne Eesti Vabariigi kirjasõnas mainimine.
Vangipõlv kestis kaks aastat ja kaheksa kuud. Vabanenuna keelati Andres Tiidol elada Balti kubermangus ning elutee viis teda Pariisi. Uue nimega Andres Dido tegi kaastööd nii Prantsuse kui ka Eesti ajakirjandusväljaannetele. Ta tutvustas prantsuskeelsetele eurooplastele eesti folkloori ja «Kalevipoega». Loomulikult oli ta abiks Eesti iseseisvuse tunnustamise saavutamisel Prantsusmaal. Andres Dido suri 29. augustil 1921 ja on maetud Pariisi Pantini kalmistule.
31. oktoobril 1948 valis Helme koguduse nõukogu Valter Vaasa õpetajaks. 60 aasta möödumisel koguduse tähtsündmusest mälestasime oma õpetajat ja tema abikaasat Heinola Vaasat. Meenutasime ka kõiki õpetajaid, kes viimase 200 aasta jooksul on teeninud Helme ja Taagepera kogudust, ning asetasime nende portreefotod kiriku seinale, samuti köstreid, kes viimasel 150 aastal on meie kogudusi teeninud.
Arvo Lasting