Hullult julge rahvas Muhus
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudised / Number: 21. juuni 2017 Nr 27 /
Kolmainupühal, 11. juunil jutlustas Muhu kirikus piiskop Joel Luhamets. 19. juunil peeti Muhus esmakordselt kihelkonnapäeva.
Saaremaa kirikupäevade raames jutlustas kolmainupühal Muhu Katariina kirikus piiskop Joel Luhamets, kaasa teenisid koguduse hooldajaõpetaja Hannes Nelis ja Tallinna Püha Vaimu koguduse abiõpetaja Mårten Andersson ning Muhu kammerkoor.
Kui koguduse juhatuse esimehele Mari Luubile ütlesin, et oleme Saaremaale jõudnud nädal varem ega saa kihelkonnapäevast osa, sõnas Luup: „Meil on ka praegu väga vinge värk, meil on Joel Luhamets!“ Nii väga armastatakse ja oodatakse kunagi Saaremaal teeninud vaimulikku saartel.
Tähtpäevade aasta
Mari Luup ütleb, et käesolev aasta on kogudusele väga tähtis, sest kiriku esmamainimisest saab 750 aastat. 400 aastat tagasi pandi kirikule uus uks ja see on vanim säilinud uks Eestis. 185 aastat tagasi valmis pastor Gottlob Schmidti ajal, aastal 1832, uus pastoraadihoone.
Kuigi pastoraati praegu kasutada ei saa, sest seal on ulatuslik remont, suundume pärast jumalateenistust siiski sinna kirikukohvile. On mõnus olla vanade seinte vahel, kuigi mõnes kohas paistab valgus läbi seina ja lagi tekitab tunde, et see võib kaela sadada.
Muhu kihelkonnapäeval kõneldi kiriku ehitusloost, sealsest ehituspärandist, sellest, kuidas vanasti kirikumõisas elati, aga ka sellest, kuidas kihelkonnast sai vald. Muide, esimesena Eestis sai Muhu 1. oktoobril 1990 tagasi valla staatuse. Ja nüüd, valdade ühinemise ajal, jätkab Muhu iseseisva vallana.
Esitleti raamatut „Meie kooli naabermaja – Muhu pastoraat“, mille on koostanud Anu Kabur ja välja andnud Muhu Pärandikool MTÜ.
Kogukonna heaks
47 liikmesannetajaga koguduse jaoks käib kiriku ja pastoraadi remont selgelt üle jõu. Ka ütleb Mari Luup, et kogudusel nii suurt hoonet vaja pole. Nagu kogudus koos Muhu Pärandikooliga remondib pastoraati, nii korraldati koos ka kihelkonnapäeva, millest loodetakse saavat traditsioon.
Mari Luup tunnistab, et pastoraadi remont käibki pärandikooli eestvõttel tänu eri projektidele, annetustele ja vabatahtlike tööle. Restaureerimisega alustati 2013. aastal kodanikualgatuse korras ja eesmärgiks on rajada vanasse hoonesse Muhu kultuuripärandit hoidev keskus. Seal on toimunud juba restaureerimist toetavaid koolitusi. Hoone on saanud uue katuse.
Juhatuse esimees jagab teavet, et 1/3 majast on saanud rahastuse ja see osa tuleb kahe aasta jooksul valmis teha. Kogukond vajab hoonet, kus koos käia, sõnab Luup. Keskusesse tulevad töötoad ja ka müügilett. Tuleviku nimel on tehtud hulk talgupäevi. „See on tõsiselt meeliülendav, kui tulevad vallavanem ja volikogu esimees peredega siia lammutama, nad on tolmused ja mustad ning söövad talgusuppi. Praegu on antud aeg selle hoonega tegelda,“ ütleb Mari Luup.
Naine tunnistab, et teda on peetud pastoraadi taastamise tõttu hullult julgeks. „Su Jumal peab rikas olema, et see kõik valmis ehitada,“ on talle öeldud. Mari aga arvab, et Jumalast on antud aeg sellega tegelda, aga ka toetav vallavanem.
Rita Puidet