Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Igapäevaelu peab elama

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Jõgeva kultuurimajas toimunud avajumalateenistuse järgi loetakse 21. detsembrit (1992) Jõgeva koguduse sünnipäevaks. Viis aastat hiljem, 1997 sai kogudus endale endise lasteaia Aia tänaval.

Nii kinnitas Jõgeva koguduse õpetaja Georg Glaase, kellega ajasin koguduse elust juttu hämaruse saabudes kogudusemajas, kus peetakse jumalateenistusi.

Paar nädalat tagasi kirjutasime toimetuse väljasõidust Laiusele (EK nr 45/13.11.), aga kui kolleegid koduteele asusid, jäin veel Jõgevale juttu ajama sealset kogudust 2015. aastast teeniva õpetaja Georg Glaasega. Viimased 12 aastast on seal juhatuse esimees Mare Rosin.
Kuna sügisel päevavalgust napib, ruttasime esmalt torni vaatama. Oli ka viimane aeg, sest loojuv päike suutis vaid pisut valgustada trepiastmeid, mis üha kõrgemale viisid. Neli korrust ja keerdtrepp – selle peale võib pea hakata ringi käima. Ülevalt tornist avanes sada aastat tagasi aleviks saanud ja 80 aastat linna tiitlit kandnud paigale hea ülevaade. Kui kirikusaal valmib on võimalik seda ja torni kasutada näitusteks, loenguteks ja kontsertideks.
Õpetaja näitas kätte suuna, kuhu poole on plaanis kirikusaal ehitada. Nii peaks sellest kunagi saama kena tervik. „Esimese kiriku ehitamine Jõgevale on kirikuajalooline samm,“ sõnas õpetaja.

Ei hooli päikesest ega vihmast
Teadsin juba ette, et üllatus ootab mind ka Aia tänaval, kogudusele kuuluvas majas. 15. septembril 1992 asutatud kogudusel on kasutada kunagine lasteaed ja tean, et sealne söögituba kippus kogudusele väikseks jääma. Nüüd on kahe toa vahelt sein eemaldatud ja tulemuse üle saab vaid heameelt tunda – ruum on märksa suurem. Õpetaja ütleb, et ühe seina mahavõtmine on väike asi, aga kogudusele oluline. Temperatuur võiks ju kõrgem olla … „Kütmisega on nii, et natuke koonerdame,“ tõdeb õpetaja.
Koguduse liikmesannetajate arv on küll väike – 35 inimese ringis –, ent tähelepanuväärne on, et igal pühapäeval on jumalateenistusel peaaegu sama arv inimesi. Õpetaja kiidab, et kogudus on tugev ja stabiilne. Lõõsaku päike või ladistagu vihma – põhjust tulemata jätmiseks ei otsita. Koguduse juhtimiseks nõukogu moodustatud ei ole, õpetaja ettepanekul täidab seda funktsiooni täiskogu. Nii et kõike otsustatakse ühiselt.
Õpetaja sõnas, et ta tänab eelkäijat, kogudust üle kümne aasta teeninud Valdo Reimanni järjepideva ja sihikindla töö eest, ja tänusõnad ütles ta ka Mare Rosinale, kes on järjepidevalt loonud ja hoidnud häid suhteid lisaks kogudusele ka kogukonnaga laiemalt. Koguduses on olnud hulganisti üritusi, aga neid kavandades ei tea kunagi ette, mis inimesi kaasa tõmbab, mis mitte. Suur huvi on olnud ekskursioonide vastu väikesaartele, kus osalejaid on olnud 50 inimese ringis.
Muidugi toimuvad Jõgeva kultuurimajas kontserdid, aga neid korraldatakse ka kogudusemajas. Andresepäeval, viimasel novembripäeval esines koguduses Misjonikoor. Kogudus on pakkunud interpreetidele võimalust orelikontsertideks. Pakkuda pole muidugi traditsioonilist kirikut ega suurt orelit, aga nii esinejaid kui soovijaid on.
Esinemas on käinud Külli Erikson, Anna Humal, Kadri Ploompuu, Alina Sakalouskaya, Oksana Sinkova, Germán Gholami, Merle Kollom, Atlan Karp, Ervin Lillepea, Keila koguduse ansambel Miikael, Violetta Haletskaja, ansambel Helikristallid, Tartu Pauluse noorteansambel, Risto Joost koos Ene Salumäe, Villu Vihermäe ja Kristo Käoga. „Oleme kõigile väga tänulikud. Kuulajad on alati esitlusi nautinud ja osavõtt on olnud meeldivalt rohkearvuline, keskmiselt 60–70 inimest,“ ütleb Georg Glaase.

Ju on hästi
Koguduse õdusaid ruume võiks kasutada rohkem kui vaid pühapäeviti. Esmaspäevast laupäevani on avatud kasutatud riiete pood. Suvel osaletakse muu hulgas populaarsel kohvikutepäeval. Piibliringi avamine toimub novembris-detsembris, kogunemised algavad õhtupoolikul kell 17.45.
Õpetaja tõdeb, et kui koguduseliikmete jaoks praegustest kokkusaamistest piisab, siis on hästi. Kevadisel talgupäeval „Teeme ära!“ oli väljas umbes 40 inimest. Kogudusemaja ja torni, tulevase kiriku ümbrus, on hooldatud. Kogudus on hea peremees, Jõgeva linn ja vald võivad rahul olla.
Septembri teises pooles olid kogudusel külas Hämeenlinna (Renko) sõbrad. Kinnitati ja uuendati soovi ametlikult 27 aastat kehtinud sõprussidemeid jätkata. Millised muudatused pärast Maija-Liisa Stahli lahkumist igavikku ja sealse peaõpetaja vahetust tulevad, näitab aeg. Suhteid Jõgeva kogudusega Soome poolelt jätkavad diakon Timo Heikka ja koguduse töötegija Sirja Sederholm.
Ka sel aastal jagatakse jõuluputru – Maija-Liisa Stahli alustatu jätkub. Jagatakse kingitusi ja kui partnerid otsustavad, et jagada tuleb kõigile, siis nii ka tehakse. Soome sõpruskoguduse esindajad on kogudusel külas 4. advendipühapäeval (22.12).
Õpetaja unistab uues Jõgeva kirikus oma inimesed ja külalised vastu võtta, kui pühakoda on valmis.
Rita Puidet

Pildigalerii:

Väikesel Jõgeva kogudusel on suur eesmärk – saada endale torniga pühakoda. Plaani on võetud ehitada ümber vana veetorn ja liita sellele kirikusaal. Rita Puidet
jõgeva sise
Jõuluajaks remonditi saal ja 21. detsembril 1997 peeti seal esimene jumalateenistus. 2 X Endel Apsalon