Iisrael võidab lahinguväljal, Palestiina üleilmset toetust

/ Autor: / Rubriik: Arvamus, Kolumn / Number:  /

Alar Kilp. Foto: Eesti Kiriku arhiiv

Aasta tagasi (7. oktoobrist 2023) alanud Iisraeli-Hamasi sõjas ning käesoleva aasta septembrist alates intensiivistunud Iisraeli-Hezbollah' konfliktis on Iisrael olnud sõjaliselt selgelt tugevam pool, osapooled on olnud selgelt asümmeetrilises (ebavõrdses) suhtes, nii Hamas kui Hezbollah (vähemalt lähemal ajal) on oluliselt nõrgemad, kui nad olid aasta tagasi.

Iisraeli vastaspoolel on otseselt sõjategevusse kaasatud „vaid“ üks riik – Iraan. Ka siis, kui konflikt Iisraeli ja Iraani vahel pingestuks veel enam, on osapooled militaarvõimekuselt ebavõrdsed ning lühemas perspektiivis lahinguväljal Iisrael võidab.

Iisraeli ja Hamasi konflikti taustaks aga on ka veerandsajandi pikkune Iisraeli-Araabia konflikt. Alates 7. oktoobrist 2023 leiab aset järjekorras viies suurem konflikt Iisraeli ja Hamasi vahel, neist kolm eelnenut (aastatel 2012, 2014 ja 2021) toimusid ajal, mil Araabia Liiga riigid olid Palestiinat puudutavas killustunud – Bashshār al-Asadi Süüria jäeti aastateks Araabia Liigast välja ning kui Araabia Ühendemiraadid, Bahrein ja Maroko sõlmisid 2020. aastal Iisraeliga suhteid parandavaid leppeid, siis pidasid mitmed araabia riigid seda Palestiina küsimuse reetmiseks. Neil põhjustel polnud Araabia Liigal suurt mõju konflikti kulgemisele või ka meediakajastusele maailmas.

Täna aga on Araabia Liiga oluliselt ühtsem organisatsiooniliselt (Assadi Süüria on taas liige) ja sõnumitelt Palestiina küsimuses (et mitmetel riikidel on koostöölepped Iisraeliga endiselt töös, on neil rohkem üksmeelt Palestiina aladel toimuva suhtes, mistõttu nad näiteks ei pea enam ka Hezbollah’d terroriorganisatsiooniks).

Edasi lugemiseks:

Tee digitellimus

Oled juba tellija? Logi sisse