Ikooninäitused Tallinnas
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Teated / Number: 11. mai 2011 Nr 22 /
7. mail avati Tallinnas Kadrioru kunstimuuseumis Weizenbergi 37 näitus «Eesti ikoonikunst» ja selle filiaalis Mikkeli galeriis Weizenbergi 28 näitus «Vene ikoonid. Gunnar Savisaare kogu».
«Eesti ikoonikunst» on Nikolai Kormašovi (sünd 1929) autorinäitus, kuid ta ei astu siin üles mitte kunstniku, vaid ikoonikunsti asjatundjana, kes on aastakümneid ikoone uurinud, restaureerinud ja kollektsioneerinud. Eksponeeritud mälestised moodustavad üheskoos visuaalse rea, mis toob vaatajani Eesti ikoonimaali erinevad arenguetapid, iseloomulikud jooned ning seotuse eri aegade vaimsuse ja esteetikaga.
Näitus jaguneb viieks temaatilis-kronoloogiliseks osaks ja algab lätetest – 16. sajandi Pihkva-Novgorodi koolkonna ikoonimaali näidetest, mis tutvustavad väärtusi ja traditsioone, mille mõjusfääris kohalik ikoonikunst kujunes ja arenes.
Viimane osa on pühendatud Eesti ikoonikunsti ajaloo ühele erilisemale ja ehk kõige tuntumale peatükile – Peipsi-äärsete vanausuliste ikoonitöökodade loomingule. 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi esimese kolmandiku vanausuliste ikoonimaal on märkimisväärne nii selle kunstilise taseme kui ka laiema kultuurilise mõju poolest.
Näitus on vadata 2. oktoobrini.
«Vene ikoonid. Gunnar Savisaare kogu» tutvustab ulatusliku väljapanekuga koguja Gunnar Savisaare huvitavat ja rikkalikku kollektsiooni, kuhu kuuluvad nii näited kuulsatest ikoonimaalimiskeskustest – Moskvast, Jaroslavlist, Palehhist, Mstjorast ja mujalt – kui ka väiksemate lokaalsete meistrikodade tööd tuntud ikonograafiaga pühapiltidest ja haruldase süžeega ikoonidest 16.–20. sajandini.
Näitus on avatud 14. augustini.