Ilmub raamat Tartu Jaani kirikust
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Teated / Number: 7. detsember 2011 Nr 49 /
Veel enne jõule ilmub «Eesti kirikute» sarjas uus köide – Kaur Alttoa monograafia Tartu Jaani kirikust.
Muinsuskaitseamet on 2003. aastast pühakodade riikliku programmi toel välja andnud raamatusarja «Eesti kirikud». Ilmunud on kaks köidet: «Kaarma kirik» ja «Tallinna Kaarli kirik».
Nüüd lisandub neile kolmandana põhjalik ja rikkalikult illustreeritud käsitlus Tartu Jaani kirikust. Selle pühakoja uurimine ja taastamine on kahtlemata olnud kunstiajaloolase Kaur Alttoa elutööks, mis on lõpuks kaante vahele jõudnud. Tundub uskumatuna, kuid see on esimene meie keskaegse arhitektuuri tähtteose kohta avaldatud raamat.
Jaani kiriku muudab nii Eesti kui ka Euroopa mastaabis unikaalseks väga rikkalik – Kaur Alttoa sõnutsi lausa pillav – terrakotaskulptuuride ehk põletatud savist kujude kogu. Neid on kirikus olnud umbes kaks tuhat, millest hinnanguliselt pooled on tänapäevani säilinud, nende hulgas ka pea elusuurune neitsi Maarja kuju.
Raamatus lahkab Kaur Alttoa Jaani kiriku keerulist ehituslugu ja sellest tulenevat arhitektuuri, arutleb terrakotaskulptuuride päritolu ja tähenduse üle, kirjeldab kiriku keskaegset hiilgust ning sellele järgnenud allakäiku ja katastroofe ning lõpuks hoone taastamist, mida kroonis kiriku sissepühitsemine 2005. aastal.
Raamat sisaldab ka ülevaadet Tartu Jaani kiriku terrakotaskulptuuride valmistamise tehnoloogiast, säilivusest ja konserveerimisest, mida tegi konservaator Eve Alttoa, kes on juba viisteist aastat nende kujude käekäigu eest hea seisnud. Kunstiajaloolane Krista Kodres on käsitlenud kiriku uusaegset sisustust, millest saatuse tahtel on mõned baroksed altari- ja kantsliskulptuurid säilinud Riias, ning kunstiajaloolane Anu Mänd Jaani kiriku vanimat ja pea ainsat säilinud kirikuriista – 16. sajandist pärinevat ristimisvaagnat.
Raamatu esitlus toimub 21. detsembril kell 12 Tartu Jaani kirikus. Esitlusel on võimalik osta teost soodushinnaga.
Anneli Randla