Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ime keset Tartu linna

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /


Tartu Jaani kirikule ja Ülikooli-Jaani kogudusele kaks olulist inimest: arhitekt Udo Tiirmaa taastas kirikuhoonet ja õpetaja Urmas Petti kasvatab kogudust.

Ajaproovide ja inimeste veidruste läbi kannatanud, ent siiski püsima jäänud Tartu Jaani kirik kannab endas juba mõnda aega elavat koguduseelu. Vana pühakoda taaspühitsetakse aga täna.
Viimasel ajal on õige mitu korda ette tulnud, et mõni kirikukülastaja vaatab kahtlaselt viltuseid sambaid, pooleldi lubjatud seinu ning küsib: «Aga millal siis kirik päris valmis tehakse? Siin on kõik ju veel poolik…»

Praegu saab sellisele küsimusele vaid rahulolevalt naeratades vastata: Jaani kirik ongi valmis. Lõplikult. Lubjatud sambad ja viltused seinad kuuluvad selle valmisoleku juurde, tähistamaks erinevate ajastute kokkusulamist, vana ja uue harmoneerumist. Kõnekatest kirikumüüridest võib leida märke sajandite tagant – kõik möödunu on kusagil kivides kirjas.

Löökidest räsitud

Esimesed teated kiriku või koguduse olemasolust pärinevad aastast 1323. Esialgne kirik oli ilmselt puust, selle hävimise järel ehitati asemele kivist hoone. Praegune Tartu linna ilmestav omapärane pühakoda on teatavasti kolmas ning nagu näha, püsib hoolimata sellest, et pärast karme katsumusi polnud tema taastamisse eriti kellelgi usku.

Esimene suurem löök tabas kirikut 1708. a Põhjasõjas, mil hävis torni ülaosa ning kesklöövi ja kooriruumi võlvid. Hiljem hakati purustusi taastama, mille käigus aga hoopis hävitati ning krohviti üle paljud hinnalised terrakotaskulptuurid.

Varemetest pühakojaks

1944. a Vene vägede pealetungi käigus süttis kirik põlema ning varemetes pühakoda jäi aastakümneteks oma saatust ootama, kannatades ilmastikuolude ning hoolimatuse tõttu. Ent õnneks oli veel inimesi, kellele varisemisohtlik jumalakoda korda läks.

Suurima panuse kiriku taastamise juures on andnud arhitektuuribüroo ARC Projekt arhitekt Udo Tiirmaa, kes koos kunstiajaloolase Kaur Alttoaga on aastakümneid tegutsenud keerulise keskaegse hoone ülesehituse nimel.

Taastamist alustas 1989. aastal Poola firma PKZ, 1991. aastal võttis järje üle Eesti ehitusfirma Wunibald Ehitus. Kõigepealt asuti vajuvat kirikut toestama ning mõni aeg hiljem tehti algust skulptuuride konserveerimisega. 1999. a paigaldati kirikule uus tornikiiver ja kaks uut pronkskella.

2002. aastast hakkas töid juhtima ehitusfirma Rand ja Tuulberg – kirik sai õhkküttesüsteemi, paigaldati aknad, põrand kaeti punaste tellistega.

Kasvav kogudus ja kultuurielu

Eelmise aasta detsembrist on kirikus pingid, ristimiskivi, lugemispult ning altar. Kirikut on püütud taastada võimalikult keskaegsel kujul ning algset ehitusstiili säilitades.

Erilist aukartust ning pühalikkust sisendab pühakoda oma tavatus ja maitsekas lihtsuses.

Kogudus on kirikus teenistusi pidanud juba peaaegu kaks aastat ning võiks öelda, et kasvanud koos kirikuga. 1995. a taastati Tartu Ülikooli kogudus, kaks aastat hiljem Tartu Jaani kogudus ning 2001. a liideti kaks kogudust üheks, Tartu Ülikooli-Jaani koguduseks. Liikmete arv on viimasel ajal üha tõusnud, eriti on juurde tulnud noori.

Sellel suvel on Jaani kirikusse plaanitud palju kontserte ning muid üritusi. Äsja lõppesid Tartu Jaani kiriku päevad, mille peakorraldajaks oli Marika Petti. Tegemist on noorte heliloojate festivaliga, mis toimus sellel aastal juba neljandat korda ning mis köitis rahvast oma põnevate ning eripalgeliste kontsertidega.

Kirik elab ja püsib. Vahel tekib mõte, et kuidas see kõik võimalikuks on osutunud, kuidas on lootusetud varemed ometi ellu ärganud? Küllap see üks ime on, mis muud.

Tartu Ülikooli koguduse üks taasasutaja Kalju Konsin kirjutas pühakoja auks luuletuse, mille siinkohal avaldame.

* * *

29. juunil kl 23.55 (kordusena 30. juunil kl 10.55) kantakse ETVs üle Tartu Jaani kiriku taaspühitsemise jumalateenistus. Jumalateenistuse viib läbi peapiiskop Andres Põder, jumalateenistusel osalevad president Arnold Rüütel abikaasaga ja Saksamaa Liitvabariigi president Horst Köhler abikaasaga.

Anna-Liisa Vaher

* * *

Kalju Konsin

Tartu Jaani kirik – 2005

Sõjast räsitud kirik –
majesteetlikult uhke,
pikast unest virgund,
uuele elule puhkeb.

Tornitipu kuldne kukk
valvsust kuulutab jälle,
kirikukella kume hääl
rahvast kutsub ta sülle.

Iidsed võlvlaega löövid
taas meid tervitavad,
terrakotafiguurid
imetlust äratavad.

Altarilt piiblisalmid
südameid puudutavad,
oreli kiituselaulud
Issandat ülistavad.