Jaanus Eensalu: maalid on midagi, millega mina saan inimesi puudutada

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Looming / Number:  /

Kristus ristil on vaikse nädala olulisim sümbol. Just see on Jaanus Eensalu näituse „Pühenduspildid poosides“ juhtmotiiv. Näitus on TÜ usuteaduskonna lõpetamisel valminud magistriprojekti osa.

Maal: „Poos - 6 - Pühendumine VI“, õli, 120 x 70 cm, Jaanus Eensalu, 2022

Magistriprojekti üheks tulemuseks oli 12 maali, millel on peategelaseks figuur ristil, ja neid eksponeeriti esmakordselt mullu augustis Laatre Laurentsiuse kirikus. Üks maalidest pühitseti Laatre kiriku käärkambri altarimaaliks. Jaanuari lõpust kuni tänaseni oli näitust võimalus vaadata Viimsi kirikus. Näituse kuraator oli Erkki Juhandi.

Et Tartu ülikooli usuteaduskonnas valmis magistriõpingute tulemusena 12 maali, on erakordne. Veel erilisemaks teeb teadusprojekti autoetnograafiline meetod ehk religiooniuurija Jaanus Eensalu uuris kunstnik Jaanus Eensalu.

„Alustan maalimisega, alustan religiooniuuringuga – nüüd on need minu teadvusesse loodud keskkonnad, mis kaasnevad minu elutegevusega,“ kirjutab magistriprojektis (lk 5) autor ja lisab: „Kui varasemalt olid need valdkonnad minu jaoks eraldatud, siis tänaseks kummastaval kombel on mõlemad tegevused hakanud teineteisega põimuma.“ Kel huvi suurem, soovitan magistriprojektis selliselt tehtud intervjuusid lugeda.

Protsess oli pingeline, kohati oli tunne, et skisofreenia on ukse taga.

Töö tulemuste analüüsis märgib religiooniuurija Eensalu: „Raskesti hoomatavad omavahelised peegeldused nagu religioon, õnn ja ilu ning nende seoste mõistmine oli keeruline, sest protsessis osales paranormaalne (loodusseadustega seletamatu) kunstnik – „üleloomulik olend“ (vabakutseline kunstnik + vabakutseline kristlane + religioonifilosoof). Tulemus oli vaatamata eelloetletule suurepärane – filosoofilised mõtisklused ja 12 õlimaali.“ (Lk 105)

36 aastat kunstiringkondades end koduselt tundnud kunstnik ja õppejõud on nüüd oma pilgu pööranud kirikule ja soovib sügisel alustada diakonikoolitusega, et teenida mõnda väikest maakogudust. Just selliselt sõnastas hinnatud õppejõud ja kunstnik, kes vabal ajal meeleldi mootorrattaga ringi vurab, oma tulevikunägemuse.

Muheda olemisega, kaabu peas, kikilips ees – sellisena sisenes Jaanus Eensalu Eesti Kiriku toimetusse. Spontaanselt usutlusega nõustudes jätkus juttu ja valgust sai tema magistriprojekti sisu ning nii mõnigi teine teema, eelkõige teenimine Valga praostkonnas õpetaja Tanel Meieli juhendamisel.

Muheda olemisega, kaabu peas, kikilips ees – sellisena sisenes Jaanus Eensalu Eesti Kiriku toimetusse. Foto: Kätlin Liimets

Kuna olete meediadisaini õppejõud, siis sissejuhatavalt: kuidas läheb ajalehe Eesti Kirik disainil?

Läheb hästi. Ei oska Eestis ühtegi ajalehte esile tuua, mille kohta saaks ütelda, et see on halb. Eestlastel on hea omadus õppida käigu pealt. Arvan, et see on meie vanavanematelt tulnud. Teeme, mida on vaja, hästi pragmaatiline lähenemine.

See ilmselt paneb ka noori meie kooli kandideerima ja on põhjuseks, miks konkurss nii suur on. Anname bakalaureuseastmes haridust ja meie konkurss on üle Eesti suurim. Vastu võetakse 10–12 kandidaati ja tahtjaid on rohkem kui 130. Noored on andekad, tahavad õppida.

Aitate praegu õp Tanel Meielit Sangaste ja Laatre kirikus. Kuidas tekkis side kirikuga?

Edasi lugemiseks:

Tee digitellimus

Oled juba tellija? Logi sisse