Jaanus Eensalu näitus Tartus galeriis Pallas
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Kuulutus, Teated / Number: 8. jaanuar 2025 Nr 1 digileht /
Neljapäeval, 9. jaanuaril kl 17 avatakse galeriis Pallas Jaanus Eensalu isikunäitus „Jumal, Sul ligemal (KLPR 446)“, mille aluseks on samanimeline laul kiriku laulu- ja palveraamatust.
Meid ümbritseb suuresti igal pool valgus, mis autori sõnul loob maailma ja avardab vaadet. Panustades täna valgusesse – haridusse, kunsti, kultuuri – panustame homsesse. Homse alguseks on valgus ja võib-olla sünnib uus ilmamaa ….
„Ma olen truuks jäänud värvile, valgusele ja armastusele. Nõnda ma ammutangi inspiratsiooni värvidest, valgusest – Jumalast. Ma ei saa mööda hiilida värvidest ja Jumalast, sest see valgub südamest tegudesse. Saan tõdeda, et vaimsed-usulised arengud, nagu kunst ja/või looming, on vaimu ja objektide tee inimesse, kes loob enda ümber uut kogukonda ja keskkonda. Looming ja vaimsus sünnivad dialoogis valgusega, värviga avardub reaalsus, mis loob kontakti vaimsuse, usu ja teadvusega kultuuris. Näen värvides ühendavat elusilda, millel kulgedes viib teekond Jumala, kunsti ja õnne juurde,“ tutvustab oma kreedot Jaanus Eensalu.
Ta jätkab: „Inimese loomuses on soov olla õnnelik ning pühendada ennast lemmiktegevusele. Töö, mida me austame, armastame, oskame ning mille kaudu suudame luua nii vaimset kui ka füüsilist väärtust, annab meile võimaluse olla protsessis osaleja ‒ kunstnik ja looja. Õnn ja kunst on valguse „nägemine”, eeldades hetkelist peatust, vaimset ja füüsilist iseseisvust ning tunnetuslikku positiivsust, st palvust. Tasakaal on õnneaeg ehk õppimise aeg! Tee esimene samm – peatu ja vaata kunsti! Tee teine samm – tee seda iga päev! Tee kolmas samm – oma õnnelikku kunsti. Õnnelik kunst on osa inimesest ja see on eluline oskus!“
Jaanus Eensalu (snd 1964) on maalikunstnik, graafiline disainer ja õppejõud, kelle loominguline haridusteekond on kulgenud Tartu Ülikoolis, EELK Usuteaduse Instituudis ja Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Pallase meediadisaini osakonnas toimetab Eensalu nii osakonnajuhatajana kui kaasprofessorina.
Eesti Kirik