Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Joel Siim pühitseti koguduseõpetajaks

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Laupäeval, 15. juunil Harju-Madise Püha Mattiase kirikus toimunud jumalateenistusel seadis peapiiskop Andres Põder koguduse õpetajaks Joel Siimu (31).

Joel Siim (keskel) koos abi-kaasa Merle Siim-Prassi ja peapiiskop Andres Põderiga.

Joel Siim (keskel) koos abi-kaasa Merle Siim-Prassi ja peapiiskop Andres Põderiga.

Peapiiskoppi assisteerisid Lääne-Harju praost Jüri Vallsalu ja Tapa koguduse õpetaja Reet Eru, kaasa teenisid Jaan Jaani Keilast, Mihkel Kukk Raplast, Lea Jants-Ylönen Nissist, Annika Laats Ristilt ja Lasse Vahtola Soome Naantali praostkonnast.

1997. aastal Usuteaduse Instituudi lõpetanud ja 1998. aastal vaimulikuks ordineeritud Joel Siimust sai Harju-Madise hooldajaõpetaja juba 1999. aastal pärast koguduse senise õpetaja Juta Siiraku pensionile siirdumist. Kuigi Joel on teeninud ka Keila, Järva-Jaani ja Järva-Peetri kogudust, oli laupäevane introduktsiooniteenistus tema jaoks elu esimene. 

Pärimisele, miks ta pärast keskkooli just teoloogiat õppima läks, kostab Joel Siim, et ega tal selle kohta mingit erilist lugu jutustada ei ole. Algtõuke arvab ta saanud olevat Keila kiriku kõrval elanud ja koguduseeluga tihedalt seotud olnud vanavanaemalt, kes isa-ema tööl olles temaga lapseeas palju tegeles. Üheskoos lauldi tuntumaid koraale ja mängiti kirikut. Kui vanaema ema eluõhtul pimedaks jäi, ei jäänud 5–6aastasel Joelil muud üle, kui gooti kirja lugemine selgeks õppida, et memmele Piiblit ette lugeda.

Harju-Madisest rääkides märgib äsja ametisse seatud õpetaja, et kiriku ja koguduse päästis omal ajal hävingust just Juta Siirak, kes asus kogudust teenima 1982. aastal. Suuresti tänu temale taastati 1960ndate aastate põlenguis kannatada saanud ja hiljem rüüstatud kirikuhoone, ehitati uus kogudusemaja ja elustus koguduse tegevus.

Praeguseks on Harju-Madisel 171 maksumaksjast liiget, kusjuures kogudus on viimastel aastatel pisitasa kasvanud. Rõõmustavaks võib pidada ka asjaolu, et kõiki talitusi on aastate lõikes enam-vähem võrdselt. Ilmselt võlub laulatuseks sobivat kirikut otsivaid noori just see mereäärsel kaldaastangul ilmakärast eemal asuv pühakoda, mille tornis plingib öösiti majakatuli.

Kui siiani toimusid Harju-Madisel suviti jumalateenistused igal pühapäeval, kuid talvel vaid kaks korda kuus, siis nüüd plaanib õpetaja ka külmal aastaajal iga nädal vähemalt palvust pidada. Samuti on kavas hakata teenistusi pidama naaberkülades elavatele koguduseliikmetele, kes ühel või teisel põhjusel kirikusse ei saa tulla.

Peatselt ei pea koguduse õpetaja enam koguduse juurde sõitma oma Keilas asuvast kodust, vaid asub koos kaasaga elama kiriku kõrval kogudusemajja, mille teist korrust sõprade annetatud vahenditest elupaigaks seatakse. Abikaasa Merle Prass-Siim, kes on end samuti kirikutööle pühendanud, ordineeritakse juba 23. juunil Paldiski diakoniks.

Joel Siimu sõnul on kiriku ümber koondunud väga tublid abilised, kes ei karda ka pikemat teekonda kirikusse kas jalgrattal või kelguga ette võtta. Kirikut küttev koguduseliige tulevat aga Tallinnast ja käivat talvel, kui buss kõrvalisse maakohta sõita ei tahtvat, viimased viis kilomeetrit koguni jala. «Siinne rahvas on linnarahvale, kes kiriku lähimast ümbrusestki tihti teenistusele ei jõua, kindlasti eeskujuks,» kiidab vastne õpetaja oma kogudust.

Monika Reedik