Jumalateenistusele saab sageli vaid autoga
/ Autor: Rain Soosaar / Rubriik: Uudised / Number: 21. oktoober 2020 Nr 40/41 /
Maakoguduste liikmed pääsevad kirikusse sageli vaid juhul, kui neil on oma auto. Mõnikord organiseerib kirikuliste transportimist aga kogudus ise või koguni sponsor.
Autota ei saa
Ühistranspordiga saab mitmel pool Eestis nüüd tasuta sõita, ent sõidugraafikud on hõredad ning mõnesse kaugesse külasse ei sõida buss enam üldse. Seetõttu on isikliku sõiduauto omamine mitmel pool peaaegu vältimatu. Kui seda pole, on raskendatud nii igapäevaste asjatoimetuste õiendamine kui pühapäeval jumalateenistusele jõudmine.
„See, et kõik soovijad maakogudustes saaksid jumalateenistustest osa võtta, oleks ideaalvariant. Viimast esineb aga siin ajalikus elus harva, kui üldse,“ nendib Ambla koguduse õpetaja ja Järva abipraost Tõnu Linnasmäe. Bussiliiklus on sealmail tema sõnul üldse hõre ning pühapäeviti veel eriti. Kiriku lähistel elavad koguduse liikmed käivad seetõttu teenistustel jala või ilusa ilma korral jalgrattaga, kaugemalt tulijatel aga ongi ainsaks võimaluseks tulla oma autoga. „Mõnikord on keegi kirikuline ka kaaskristlase oma auto peale võtnud – enamasti pärast jumalateenistust,“ lisab vaimulik.
Lihula koguduse õpetaja ja Lääne praost Kaido Saak omakorda meenutab, et kunagi tavatsesid kohalikud „mammid“ tõepoolest bussiga kirikus käia. Nüüdseks on need ajad möödas, põhjuseks vaimuliku sõnul aga mitte ainult ühistranspordi kokkutõmbumine, vaid ka inimeste muutunud ellusuhtumine. „Tänased mammiealised on tubli kolhoosikasvatusega ega tule kiriku ligigi. Kirikus käib valdavalt noorem kontingent, kes ka bussiliini olemasolul tuleks siiski oma autoga,“ kinnitab ta.
Kirikubuss tuleb appi
Mitmel pool mujal organiseerib inimeste kirikussetoomist kogudus ise. Seda kinnitas Võru praostkonnas mullu korraldatud küsitluse tulemusel üle veerandi sealsetest töötegijatest. Praost Üllar Salumetsa sõnul toob tema endagi Urvaste kogudus igal pühapäeval jumalateenistusele kirikulisi lähedal asuvast Antsla linnast.
Lõviosa küsitletud Võru praostkonna töötegijatest ise sõidab kirikusse siiski enda või kogudusekaaslase autoga. 58 küsitletust 17 käib enda sõnul kirikus vahel ka jala, seevastu ühistranspordi kasutajaid on vaid mõni üksik.
Eestis on aga ka vähemalt üks eraettevõte, mis aitab kogudusel oma liikmeid jumalateenistusele sõidutada. Nimelt viib Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku Hiiumaa koguduse liikmeid kogu saare pealt Kuristes asuvasse pühakotta buss, mida hoiab käigus kiletooteid valmistav kohalik firma Dagöplast.
Ettevõtte esindaja Maiu Toomemäe kinnitas meie lehele, et selle taga on Dagöplasti asutaja rootslase Leif Sören Anderssoni head suhted kohalike õigeusklikega.
Muu hulgas aitas ta rahastada nende kiriku renoveerimist, koguduse preester Aabraham (Avo) Tölpt omakorda aga pühitses firma uued tootmisruumid.
Ka kirikubussi käimapanemine oli rootslasest ettevõtja enda initsiatiiv. „Leif arvas, et väike abi kirikule aitab hoida häid suhteid üleval pool ehk iga toetus on vastastikune,“ selgitab Toomemäe ja lisab: „Samuti pidas ta vajalikuks, et inimestel maakohtades oleks võimalik koguneda ja üksteise seltsis aega veeta. Tema arvates ei tohtinuks kogunemiste takistuseks saada see, kui inimestel puudub transport.“
Ettevõtte toel viib buss Hiiumaa õigeusklikke kirikusse siiamaani, ehkki alates 2015. aastast ei kuulu Dagöplast enam Anderssonile, vaid rahvusvahelisele kontsernile BioBag.
Kui selliseid sponsoreid vaid rohkem oleks, jõuaksid küllap paljud jumalateenistusest osa võtta igatsevad maainimesed sagedamini pühakotta. Võib nimelt oletada, et mõnelgi väikesel kogudusel käib inimeste kirikusse ja tagasi koju sõidutamine lihtsalt üle jõu.
Rain Soosaar