Kaarma kirikus Saaremaal tehti kino
/ Autor: Eva-Liisa Luhamets / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 8. veebruar 2017 Nr 6 /
Andrus Kivirähki menuromaani „Rehepapp ehk November“ ainetel vändatud ja möödunud nädalal esilinastunud fantaasiafilmi „November“ mõned stseenid on filmitud Saaremaa Kaarma kiriku ees ja sees.
„Produtsent võttis minuga ühendust ja meil oli mitu nädalat väldanud päris pikk kirjavahetus,“ selgitab Eesti Kirikule Saarte praost Anti Toplaan, kuidas esilinastunud film oma võtetega pühakotta jõudis.
Toplaan nendib, et oli alul suhteliselt skeptiline ega kippunud sugugi kergekäeliselt kirikuruumi filmivõteteks lubama. „Olin algul ikka pigem äraütlevat meelt, sest eks meil ole ju mitmeid negatiivseid näiteid, kui kunstitegemise tähe all on pühakoda ebaväärikalt kasutatud,“ meenutab praost ja kinnitab, et tajus selgelt oma vastutust filmitiimile luba andes.
Toplaan selgitab, et vastavalt EELKs kujunenud praktikale annab kiriku kasutamiseks koguduseväliseks tegevuseks loa kohalik pastor. Kui koguduseõpetaja kahtleb, pöördub ta praosti poole ning kui praostil pole kindlat seisukohta, jõuab küsimus hierarhiliselt kõrgema instantsini ning otsuse langetab piiskop. Toplaan tunnistab, et kuna oli kahevahel, siis jagas ta oma kahtlusi ning pidas nõu piiskop Joel Luhametsaga.
Toplaan rõhutab, et esitas filmitegijatele väga selgelt oma kahtlused ja nõuded ning alles siis, kui produtsent Katrin Kissa lubas, et kirikut ei kasutata pühitsetud ruumile sobimatult ning ristiusku ei naeruvääristata, otsustas ta praostina anda loa kiriku kasutamiseks.
„Ma ei ole seda filmi näinud ja ilmselt ei lähe ka vaatama, aga loodan, et minu usaldust ei kasutatud kurjalt ja ma ei pea oma otsust kahetsema,“ räägib praost Toplaan.
Filmi „November“ tegevus toimub paganlikus Eesti külas novembrikuus, kus külainimeste peamiseks mureks on, kuidas elada üle külm ja pime talv. Varastatakse üksteise, saksa mõisnike, vaimude, kuradi ja Kristuse tagant. Et elu sees hoida, antakse hing kratile. Filmis segunevad must huumor, romantiline armastus, õudus ja maagia.
Liina Raudvassar