Kaheksa sajandit Maarjamaad
/ Autor: Arho Tuhkru / Rubriik: Uudised / Number: 2. aprill 2014 Nr 15/16 /
Eesti kirikud tähistavad järgmisel aastal Maarjamaa teema-aastat, aga alustavad juba selle aasta septembris.
Maarja nime kandvates kirikutes tähistati 25. märtsil paastumaarjapäeva palvustega ja peapiiskop Andres Põder pidas 25. märtsi keskpäeval vabadussõja võidusamba juures mälestuspalve 65 aastat tagasi märtsis küüditatute mälestuseks.
Eesti Evangeelne Luterlik kirik koos Rooma-Katoliku Kiriku, Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku ning Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikuga on loonud koostöökogu, et täita 2015. teema-aasta «Kaheksa sajandit Maarjamaad». Kodulehele www.maarjamaa800.ee saab lisada ja sealt leida sündmusi, uudiseid ja teemakohast teavet.
Maarjamaa juubelit tähistava sündmusteaasta algus on 7. septembril 2014, päev enne Maarja sündimise püha ehk ussimaarjapäeva. Teema-aasta keskendub ajaloole, pärimusele, muusikale ja Maarjale pühendatud 35 kogudusele katoliku, luterliku ja õigeusu kirikutes Eestimaal.
Teema-aastaga soovitakse teadvustada Maarjamaa nimelugu ja avada seda tänapäevas ja tuleviku võtmes.
Maarjaga seotud tähtpäevadest on meile tuttavamad 2. veebruar – küünlapäev, kui Maarja viis Jeesuse templisse; 25. märts – Issanda kuulutamise püha ehk paastumaarjapäev, mis tavaliselt jääb kalendris paastuaja sisse. Luuka evangeeliumi järgi kuulutas ingel Gabriel sel päeval, üheksa kuud enne jõule, Maarjale ette, et ta sünnitab poja, kellele pannakse nimeks Jeesus (Lk 1:26–38).
31. mai on tuntud kui Maarja külaskäigu päev, 15. august on neitsi Maarja uinumise püha ehk rukkimaarjapäev, 8. september neitsi Maarja sündimise päev ehk ussimaarjapäev, 21. november neitsi Maarja templisseviimise püha.
Arho Tuhkru