Kas elu mahub Exceli tabelisse?

/ Autor: / Rubriik: Arvamus, Juhtkiri / Number:  /

Liina Raudvassar. Foto: Tiit Kuusemaa

Aineliselt kitsamad ajad nõuavad senisest enam tegevuse planeerimist. Et seda teha, on vaja analüüsida varasemat tegevuskäiku. Mis läks hästi, milles ilmnes vajakajäämist. Aga eelkõige – mida saaks või suisa tuleks homme teisiti teha võrreldes eilsega.

See on üks argument, mis kõneleb aruandluse kasuks. Et kui ühelt poolt tundub tüütu ajaraisk meenutada olnut, siis teisalt tõuseb sellest kasu tulevaseks. Lausa boonuseks on aga võimalus meenutada aastat, mis oma sündmustega on juba osa ajaloost.

Küünlakuu hakuks teeb EELK kokkuvõtte eelmisest kalendriaastast. Kõik vaimulikud, aga ka allasutuste juhid on kohustatud möödunud aastast aru andma. Küsimusele, milline oli Eesti Kiriku aasta 2024, annab vastuse minu koostatud allasutuse aruanne.

Aasta, mis kirjutab ennast meie kirikulukku märksõnaga Eesti Kirik 100, oli toimekas. Et sellesse mahtus ka väärika teetähiseni jõudmise üle juubeldamist, ei ole ehk just esmatähtis, aga samas, kui esitada küsimus, mis oli aastas see kõige-kõigem, tuleb esimesena meelde EELK kirikupäev ja vaimulik laulupidu. Suvepäevadest Viljandis ülevaadet tehes juubeldas juubeliaastat tähistav kirikulehepere aga teistega hoolega kaasa.

Aastat alustasime pika sammuga lehe kaasajastamise suunas. Äsja valminud uus veebiplatvorm lubas alustada digilehega, pakkudes seda tasulise tootena. Unustamatult on meeles ärevus, mis valdas meeli umbes-täpselt aasta tagasi, kui digiplatvormiga live‘i sisenesime. Kas oli see võrreldav esimese inimese Kuule mineku elevusega, on küsitav, aga iga sündmus kõnetab teatavasti omas kontekstis.

Arendades digivõimekust kindlustasime klassikalisele paberlehele elujõu ning kestmajäämise. Olgu juurde nimetatud, et sellega eristus Eesti Kirik mitmest ajakirjandusmaastiku suurest tegijast – Eesti Kirikut saab lugeda paberkandjal ja digilehena. Me tagame inimestele võimaluse jääda oma tarbimiseelistuste juurde.

Ajaga kaasas käimine on seegi, et Eesti Kirik jätkab audiovisuaalsete kajastustega. Aruandeaastal valmis 50 Eesti Kiriku kaubamärgiga videot, mis on avaldatud meie veebilehel ja Youtube’is Eesti Kiriku kanalil. Lisaks videouudistele ja lühivideotele ning taskuhäälingu ühikutele pistsime rinda meie jaoks seni tundmatu vormiga – sündmuse reaalajas kajastamisega.

Muide, uurides, millised kajastused on pälvinud suurima vaatajahuvi, tuli välja, et enim on meeldinud otseülekanne Viljandist, kus toimus EELK kirikupäev ja vaimulik laulupidu. Selles võib näha mandaati auditooriumilt jätkata innovaatiliselt.

Koostöö on märksõnaks, mis aruandeaastas markeerib hästi korda läinut. Nii oli meie otseülekannete meeskonnas lisaks enda jõududele Plussmeediast Madis Kask ja Tartu Pastoraati esindav assessor Mattias Haamer. Koostööd oleme teinud ka Tartu Heino Elleri Muusikakooli helirežissööri Urmas Tanilooga, kes aitas salvestada kirikupäeval Toomas Siitani ettekande.

Hästi rõõmustav oli samuti, et Kaarli Kooli laienemise uudise jaoks tegi meiega õnnestunud koostööd Plussmeediast koolitüdruk Josefiine Maria Salong.

Koostööst saab rääkida positiivses võtmes ka seinakalendri „Eestimaa kirikud 2025″ loomisel. Nimelt tegime selle kahasse Eesti Arhitektuurimuuseumi kommunikatsiooni- ja turundusjuhi Epp Alataluga. Siinjuures saab öelda, et kalender, mis tutvustas Eesti pühakodasid läbi neid loonud arhitektide-projekteerijate, osutus väga menukaks. Isegi nii menukaks, et paljud soovijad jäid kalendrist ilma, kuna tiraaž osteti ära jõuludeks. Sellist müügiedu pole ühelgi eelneval aastal toimetus kalendri müügist kogeda saanud.

Lakmuspaberiks, mis näitab toimetuse töö tõhusust või mittetõhusust, on kahtlemata kontakt lugejatega. Kui palju on tellijaid, lugejaid, kaastöö tegijaid. Aga ka see, millist tagasisidet toimetus lugejatelt saab. Jätkuvalt saab märkida, et sotsiaalmeedia aitab oluliselt kaasa artiklite levitamisele ning annab ühtlasi lugejatele võimaluse algatada loetu põhjal arutelu.

Kui võtta nüüd vastamiseks pealkirjaks saanud küsimus, kas elu on paigutatav Exceli tabelisse, siis siinkirjutaja meelest on vastuseks kindlas kõneviisis ei ole võimalik. Ei ole võimalik ei prognoosivas ega reflekteerivas faasis sündmusi arvudena tabelisse panna. Seda üritades kaoks luudelt liha. Küll aga on võimalik, isegi vajalik täita Exceli tabeleid tegevuse planeerimiseks ja plaani juurde jäämiseks.

Eesti Kirik tegutseb ka käimasoleval aastal oma nõukogu poolt kinnitatud eelarve alusel. Numbrid on Exceli tabelis, aga nende vahele jääb ruumi. Ruumi, mille täidame Jumalalt palvevastuseks saadud lootusega.

Liina Raudvassar

peatoimetaja