Kasuta oma ande ja avasta peidus olevad võimalused!

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Misjon / Number:  /

Annely Neame. Foto: Meeli Küttim

Norra Misjoniseltsi, Norra Luterliku Misjoni ja Luterliku Maailmaliidu läkitusel osalesin novembri alguses, kohe pärast Misjonifoorumi õpikogukonna ürituse läbiviimist, Indoneesias Põhja-Sumatras Medani linnas liikumise „Kasuta oma ande” Aasia konverentsil ja õpitoas.

„Kasuta oma ande” liikumine ja tööriistad on Misjon112 kaudu kohe-kohe kättesaadavad ka Eestis. Juba veebruaris on tulemas „Kasuta oma ande” tutvustav töötuba kiriku ja koguduste juhtidele. Aprillis, mais, juunis ja septembris pakume „Kasuta oma ande” töötuba kogudustele ja teistele kogukondadele, kus hea tahtega inimesed koos midagi ligimeste ja kogukonna hüvanguks ära teha soovivad.

„Kasuta oma ande” (inglise keeles Use Your Talents) on üleilmne liikumine, kus võimestatakse inimesi ja kogukondi avastama ja rakendama neile antud ande. See liikumine on inspireeritud Matteuse evangeeliumi 25. peatükis kirjeldatud tähendamissõnast talentidest, mis rõhutab Jumalalt saadud andide ja ressursside kasutamise olulisust ligimeste ja kogukonna hüvanguks.

Mis on „Kasuta oma ande”?

Tegemist pole vaid meetodi või liikumisega, mis lähtub küsimusest: „Mida saame teha sellega, mis meil praegu on?” Keskendudes inimeste käes juba olemasolevatele ressurssidele ja nende andidele ning oskustele, aitab see lähenemine aktiivsete inimeste rühmadel oma kogukondades luua sisukaid muutusi.

Algatus lähtub seejuures tihti just kogudustest, sest meil on ju olemas piibellik alus ja kohustus õhutamaks inimesi avastama neile antud ande ja kasutama neid Jumala armastuse praktiliseks väljendamiseks.

„Kasuta oma ande” liikumine hõlmab viit põhielementi:

  • piibellik alus (avatud raamat): inspireerib inimesi rakendama oma andeid Jumala ja teiste teenimiseks;
  • koostee (käepigistus): muudatused sünnivad ühiste jõupingutuste kaudu;
  • õppimine ja kasvamine (kaks inimest): koos töötades ja kogemusi jagades muutume tugevamaks;
  • kogukonna väärtustamine (maja): pered, kogudused ja kogukonnad on kesksed kohad, kus andeid kasvatada ja rakendada;
  • vabatahtlikkus (avatud käsi): annetest tõuseb kõige suurem kasu siis, kui neid kasutatakse isetult.

Mis on annid?

„Kasuta oma ande” käsitluses hõlmavad annid füüsilisi, vaimseid ja emotsionaalseid võimeid, sealhulgas esemeid, teadmisi, oskusi ja ka positiivseid hoiakuid. Need ei ole üksnes kaasasündinud erilised võimed või andekus, vaid ka arendatavad oskused, tarkused ning asjad, mida saab rohkendada läbi koostöö ja ressursside sihipärase arendamise.

Piibellik alus ja sügav tähendus

„Kasuta oma ande” liikumine sai alguse Madagaskari Luterlikus Kirikus, kus kogudustes hakati otsima võimalusi, kuidas aidata oma liikmeid ja kogukondi kasutama olemasolevaid vahendeid. Inspiratsiooni ammutati Matteuse evangeeliumi 25. peatükist, kus isand annab teenritele talendid – rahalise väärtusega ressursid – ja ootab, et teenrid kasvataksid nende väärtust.

Ka tänapäeval kõnetab see lugu meid. Meile kõigile on antud midagi, millega võib muuta maailma. Kui kasutame oma andeid ja võimalusi sihikindlalt ning hoolivalt, saame muuta paremaks nii enda kui ka oma ligimeste elu.

Globaalne mõju

Tänaseks on liikumine levinud 18 riigis üle maailma, sealhulgas Aafrikas, Euroopas ja Aasias. Igas riigis rakendatakse algatuse põhimõtteid viisil, mis sobitub kohaliku kultuuri ja traditsioonidega. Näiteks Aafrikas sümboliseerib liikumist tõrvik – valguse ja juhatuse sümbol. Aasias on valitud sümboliks lind, mis kujutab lootust ja vabadust. Koos sümboliseerivad nii lind kui tõrvik Püha Vaimu, mida ei saa taltsutada.

Kuidas sina saad osaleda?

Liikumise üks suurimaid tugevusi on selle lihtsus. Iga inimene saab enda ümber ja enda sisse vaadata ning küsida: „Mida saan teha oma andidega siin ja praegu?” Kas oled hea organiseerija? Kas oskad inimesi kuulata? Või ehk on sul olemas buss?

„Kasuta oma ande” kutsub üles mitte ootama ideaalset hetke, vaid alustama kohe. Alustuseks piisab sellest, et märkad enda ümber vajadusi ja mõtled, kuidas saaks olemasolevate vahenditega midagi paremaks muuta.

Inspireerivad näited

Madagaskari ühes külas rajati koguduse eestvedamisel kanala, kus inimesed said õppida põllumajandust ja linnukasvatust. Ühes Norra kogukonnas lõid vabatahtlikud lastehoiu, kasutades oma aega ja oskusi, et toetada kohalikke peresid. Igal juhul oli muutus käegakatsutav, sest inimesed kasutasid seda, mis neil olemas oli, ja jagasid seda teistega.

Miks see oluline on?

Tänases maailmas, kus puudus ja killustatus on kõige kiiremini leviv trend, meenutab „Kasuta oma ande” liikumine meile, et igaüks meist saab olla lahendus. See liikumine tõestab, et tõelised muutused ei tule alati suurtest reformidest või seadusemuudatustest, vaid lihtsatest ja siiratest tegudest, mis lähtuvad armastusest ja hoolimisest.

Koostee

„Kasuta oma ande” kutsub igaüht üles kasutama oma unikaalseid ande praktiliselt ja mõjukalt. Ükskõik, kui väike sulle sinu panus tundub, võib see ometi muuta elusid ja võimestada terveid kogukondi, isegi tervet Eestit.

Kas oled valmis avastama, mida saaksid oma andidega ära teha? Ühine liikumisega, mis muudab maailma üks and korraga!

Loe rohkem https://misjon112.eelk.ee/

Annely Neame

õpetaja