Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Keskaegne basiilika ja viljapõllud kui sümbolid

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

marta stratskasTallinna Jaani kiriku galeriis on 8. märtsini avatud noore kunstniku Marta Stratskase näitus „Ma lasen armastuse sisse“. Näituse kuraator on Erkki Juhandi.

Näitusel välja pandud suuremõõtmelistel maalidel on teatud sakraalne ülevus ja inimlik püüe mõista oma olemust sellises tervikus, mille kandvaks teljeks osutuvad seestpoolt vaadatuna keskaegne basiilika kui maailmakäsituse ideaalvorm ja viljapõllud, mis sümboliseerivad kasvavat küpsevat leiba. Nii vaimu kui ka ihu toiduse, nii saadetud lunastuse kui ka süü sümbolid. Kõlama jääb palve: „Meie igapäevast leiba anna meile tänapäev!“ (Mt 5:11).
Maalidelt võib leida ka gootilikku lähenemist, kuid seda vaid marginaalselt. Maalide põhirõhk on nii sakraalsel ülevusel kui ka kunstniku lapsepõlvele viitaval kodu mõiste kujutamisel voogavate viljapõldude kaudu. Kunstnik liidab inimkätega loodud kirikuhoone sisemuse absoluutse korrapära ning vaba ja õrna koduihaluse ja mõiste ühtseks kunstiliseks tervikuks.
Tallinna Jaani kiriku galeriis vaadata oleva näituse tuumaks on igipõline misjonlik kuulutus: astu sisse, saa osa, ära pelga, lase ennast armastuse seisundist kanda; võib-olla isegi võidad hirmud ning lased ennast sügavalt ja mitmetahulisest sõnumist puudutada.
Olulise aktsendina on näitusel maal, mis kujutab Colosseumi oma julma verejanulise vaatemängu ja meelelahutusliku madalusega. Selline vastandus annab vaatajale võtme, avamaks kunstnik Marta Stratskase näituse  mitmetahulist maailma.
Erkki Juhandi