Kirikus kanti ikka parimaid kindaid

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Kogudus, Uudised / Number:  /

Vigala kiriku näitusel on eksponeeritud 28 paari Vigala kinnaste koopiaid. Samasuguste kinnastega istuti kunagi siin kirikupingis. Vigala  inimesed tunnevad nad ära, selliste mustritega kindad on nende kodus kootud.

Kristiina Jõgi. Foto: Liina Raudvassar

Laulusalm ütleb: „Eestlane olla on uhke ja hää.” Mille üle oleme uhked? Neid asju on mitmeid, aga meie esiemade käsitöö on kindlasti asi, mille üle tasub uhke olla. Nad on väga ilusat ja peent näputööd teinud. Selles võib veenduda, kui vaadata meie väga rikkalikku kindavaramut. Muuseumitesse on jõudnud enamasti kirikukindad, ilusad, peenikesest lõngast kootud, pühaderiided, mida hoiti, argipäevakindad – need kulusid ära.

2013. aastast tegutseb Kudujate Koopiaklubi, mis ühendab ligi 300 naist, kelle eesmärgiks on kududa eesti moodi, st niisama ilusasti nagu seda tegid meie esiemad. Kudujate Koopiaklubil on olnud mitmeid suuri ettevõtmisi, mainin kolme.

Anu Raua keskuse toetuseks kingiti Kudujate Koopiaklubi liikmete kootud 72 paari Mulgi kindaid. Neid kindaid kingib Anu Raud edasi väärikatele inimestele, nagu näiteks meie peapiiskopile, aga tingimusel, et saaja lubab neid kindaid kanda.

24. veebruaril kutsuti üles eestlasi kandma ehtsaid eesti kindaid ja mitte üksnes kandma, vaid ka ise endale kindaid kuduma. Loodan, et sellest saab traditsioon: Eesti Vabariigi aastapäeval kanname eesti kindaid.

Kinnaste kinkimine on väga vana tava ja vääriks taaselustamist. Kui president Konstantin Päts külastas Vigalat, siis kingiti talle Vigala kindad. 2005. aasta jõululaupäeva jumalateenistusele tuli Vigala kirikusse president Arnold Rüütel, ka temale kingiti Vigala kindad.

Jumalale tuleb anda parim, jumalateenistusele minnes tuleb selga panna parimad riided. Meie eelkäijad nõnda tegidki.

Kristiina Jõgi

Vigala koguduse õpetaja