Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kogudused on kogukonnale toeks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kõpu kogudus Viljandi praostkonnas on heades sidemetes kohaliku omavalitsusega. Selles veendus ka peapiiskop Urmas Viilma õpetaja Hedi Vilumaad, kogudust ja kogukonda külastades eelmise aasta sügisel.  Kätlin Liimets

Põhja-Sakala valla elanikel aitavad kriisiaja raskustega toime tulla vald ja kogudused ühiselt.

Viljandimaa põhjaosas asuva Põhja-Sakala vallavanem on kohaliku Pilistvere koguduse vaimulik Hermann Kalmus. Valla piires tegutsevad veel kaks EELK kogudust: Kõpu ja Suure-Jaani. Mõlema õpetaja Hedi Vilumaa on juba aastaid paistnud silma koostöö poolest kohaliku kogukonnaga.

Eriolukorra alguses avaldas Vilumaa oma Facebooki-lehel kuulutuse vabatahtlike leidmiseks, kes aitaksid riskigruppi kuuluvatele vallaelanikele koju toimetada toitu ja ravimeid. Kuulutus oli kooskõlastatud vallavalitsusega ja lisaks vaimuliku kontaktandmetele olid sellele lisatud valla sotsiaaltöötajate omad.

„Minu ja meie põhimõte kogudustena on tegutseda koostöös kohaliku omavalitsusega, me oleme partnerid,“ kinnitas vaimulik. Ühtlasi oli ta kohe kriisi alguses ühendust võtnud valla sotsiaaltöötajate ja hooldekodude juhtidega: „Koostöö on olnud aastaid väga hea ja kõigil oli ka hea meel toe pakkumisest. Vaja ei ole veel läinud, aga tean, et asjad on ka korras.“

Nii kohalik omavalitsus kui Kõpu ja Suure-Jaani kogudus on Vilumaa hinnangul tegutsenud kriisi ajal kiiresti ja oskuslikult. Tegevus on kohandatud eriolukorra tingimustele, ka olukorra võimalikuks halvenemiseks on ettevalmistused tehtud.

Õnneks on Viljandimaal seni nakatunuid vaid kahekümne ringis. Inimesed elavad vaimuliku sõnul tavarütmis ja võtavad asju rahulikult nagu maainimesed ikka. Liigutakse küll rohkem üksi ja üldiselt peetakse ka teistest eriolukorra piirangutest kinni. Sugulased ja naabrid hoolitsevad omade eest, üksikutel inimestel peavad silma peal vald ja kogudused. Vabatahtlike abi pole seni õnneks veel vaja läinudki.

Koguduste tööd kriisiaeg Vilumaa sõnul veel eriti mõjutanud ei ole, küll tuleb märgatavalt rohkem telefonikõnesid talle kui Viljandi haigla kaplanile. Eriolukorra alguses olnud vaimuliku sõnul palju ärevust, kuid nüüd olevat meeleolud rahulikumad. Siiski muserdavad paljusid inimesi nii mure üldise olukorra pärast, üksindus kui eriolukorra piirangud. „Üldiselt on kiire ja juba harjun,“ võtab toimekas vaimulik kokku oma kriisiaja kogemuse.

Rain Soosaar