Kõik on kasuks tulnud
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudised / Number: 9. juuni 2010 Nr 26 /
Nii võiks öelda väikese Tuhala koguduse kohta, kes on suutnud oma kiriku korras ja usuelu elavana hoida. Ikka tänu inimestele, kel Jumal armas ja pühakoja korrashoid oluline.
Kui Kose apteeker Liina Rodi usule tuli, sai temast kümmekonnaks aastaks koguduse juhatuse esimees, pärast viimaseid valimisi võttis tema kohustused üle abikaasa Arvo Rodi. Aga iseseisev on Tuhala kogudus olnud 1946. aastast, pikka aega juhtis koguduse majandusasju Benita Raja.
Ekskurss ajalukku
Abikaasad Rodid on lahked kirikut tutvustama ja tegema ekskursi tema ajaloosse. Väikese pühakoja lasi ehitada Tuhala mõisa omanik krahv Carl Johann Mellin 1775. aastal, kuid ise ta selle valmimist kaks aastat hiljem enam ei näinud, seepärast pühitseti jumalakoda tema mälestuseks Kaarli kirikuks. Kuni 1913. aastani oli pühakoda mõisa omanduses, siis kinkis omanik selle Kose kogudusele.
Tuhala kiriku teeb eriliseks Eestis haruldane, umbes aastast 1600 pärinev meister Geistmanni kantsel-altar, mis algselt asus surnuaial paiknevas kabelis. Nimelt on kantsel altari kohal ja moodustab altariseinaga terviku.
Kunagi kuulus kiriku juurde köstri elupaigaks ja kantseleiks ostetud 1778 valminud Kabeli kõrts koos 31 ha maaga. Hoone lammutati 1970. Lähedal asus ka vennastekoguduse palvemaja, mis lammutati 1950.
Uued võimalused
Taasiseseisvumisaeg tõi ka Tuhala kogudusele uued võimalused, mida Liina ja Arvo Rodi kasutamata ei jätnud. Kunagi kogudusele kuulunud maid ja kõiki hooneid polnud enam tagasi nõutada, küll aga kompensatsiooni nende eest. Praegu on kogudusel veel pisut maad kiriku ümber ja natuke võsastunud metsa, kinnitab Arvo Rodi.
Ka on aidanud majandusküsimustega hakkama saada Asikkala sõpruskogudus Soomest. Üks kui teine hea asi on juhtunud justkui juhuslikult. Kui üks soomlane 1997 kirikus laulatada soovis ja tasu järele päris, saadi pühakotta uus vaip. Sügisel 1999 õnnestus sõpruskoguduse abil osta kogudusele üks osa Oru mõisa hoonest, et sinna rajada talvekirik ja koguduseruumid. Juba jõulusid peeti vastvalminud kiriklas, mille õnnistasid praost Jaanus Jalakas ja piiskop Einar Soone.
Mõnda aega hiljem veeres Tuhalasse buss mõisaomanike järeltulijatega, kel soov midagi kiriku heaks teha. Kui siis üks vanaproua hakkas orelit mängima, ei õnnestunud see teps. Oreli remondiks kingiti 60 000 krooni, sama summa saadi sõpruskoguduselt ja lisati omalt poolt ning 5. oktoobril 2003 taaspühitseti restaureeritud orel.
Liina ja Arvo Rodi meenutavad hea sõnaga ka kuupäeva 28. august 2004, kui kirikus andis kontserdi laulja Siiri Sisask, koguduse kunagise köstri Juljus Sisaski lapselaps. Nimelt oli kontserdile saabunud ootamatu külaline – president Lennart Meri. Märkimisväärne oli ka aasta 2005, kui pikihoonele saadi muinsuskaitse kaudu kimmkatus. Järgmisel aastal pandi uus katus ka tornile.
Ida-Harju praostkonna praost Tanel Ots on öelnud, et Tuhala kirik on praostkonnas kõige enam hooldatud ja kõige paremas seisus. Siin on Jumal alati kodus ja siin kiidavad Teda lauluga koguduse noorteansambel ja memmede ansambel. Siin õpivad piiblitarkust pühapäevakooli- ja leerilapsed. Koguduse poolteisesajast liikmest umbes pooled on maksumaksjad.
Tänavu suvel on Tuhala kiriku uksed avatud kõigile huvilistele maist kuni augusti lõpuni igal laupäeval ja pühapäeval kell 12–18.
Rita Puidet
Tuhala kiriku unikaalne kantsel-altar: