Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kolga-Jaanis peeti Villem Reimani päeva

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Nelipühi eel, 27. mail tähistati Kolga-Jaanis kohaliku koguduse ja Villem Reimani Kolleegiumi korraldusel pastor Villem Reimani 106. surma-aastapäeva. 

Päev algas küünalde süütamisega suurmehe haual Kolga-Jaani vanal surnuaial. Kalmistult kiriku juurde jõudnuid võttis vastu Põltsamaa puhkpilliorkester Hällist Hauani dirigent Tõnis Kaeramaa juhatusel. Nii uhket puhkpillimuusikat pole Kolga-Jaanis ammu kuuldud! 

Armulauaga jumalateenistusel jutlustas Villem Reimani Kolleegiumi esimees, Tartu Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming. Teenistuse järel koguneti kiriku värava kõrval asuva Reimani ausamba juurde, mille on loonud skulptor Villu Jaanisoo. Teiste sõnavõtjate seas pidas sütitava kõne endine välisminister ja Eesti Muinsuskaitse Seltsi esimees Trivimi Velliste, kes meenutas 35 aasta tagust aega, kus eestlaste tung vabadusele ei tundnud piire ja selle üheks tõukeks oli just Villem Reiman. Kõneleja tuletas meelde, et Reimani „noorem vend“ Jaan Tõnisson, kes on pärit siit lähedalt Tänassilma Mursi talust, käis Kolga-Jaanis oma õpetaja jutlusi kuulamas. 

Kirjanik Arvo Valton meenutas, et osales 35 aastat tagasi muinsuskaitse seltsi kokkutulekul Kolga-Jaanis: „Ühises hingamises heisati Kolga-Jaanis rahvusvärve, surnuaias peeti koristustalguid ja rahvamajas simmanit. Eestimaa taevas aga ei olnud pilvitu – võõrvõim laiutas siin veel täie iseenesestmõistetavuse ja ülbusega.“  

Viljandi vallavanem Alar Karu tänas märkimisväärse ürituse korraldajaid ja nentis vajadust jätkata meie suurkujude pärandi jäädvustamist.  

Seejärel siirduti kiriku kõrval asuva maja juurde, kus elas kogudust 60 aastat (1941–2001) teeninud õpetaja Heino Viks. Tema ametijärglaselt Ants Toomingalt tuli mõte püstitada õp Viksi mälestuskivi kõrvale installatsioon „Vanamees ja lehm“. Põhjuseks vana legendaarse hingekarjase soe sõprus oma lehmadega, kes nõukogude ajal toitsid ära õpetaja ja tema koguduse. Oma isa meenutas õp Viksi tütar Lembi, kes jäi väga rahule Anu Peri ja Artfield OÜ poolt metallist karkassile punutud pajuokstest taiesega. 

Omaette päevakorrapunktiks kujunes Pruuli Puukooli poolt annetatud püramiidse tamme ühine istutamine, puu õnnistasid kohaliku koguduse endine ja tänane pastor Ants Tooming ja Peeter Parts.  

Edasi siirduti Reimani-nimelisse rahvamajja, kus perenaiste selts pakkus maitsvat suppi. Lisaks tõhusale kehakinnitusele pakuti ka vaimuvara – loengu pidasid Trivimi Velliste ja dr Andres Andresen. Taustamuusika eest hoolitsesid rahvamuusikud Hanna ja Allan Paal

Veel pakuti vaatamiseks kolleegiumi liikme Tarmo Piiri monteeritud dokumentaalfilm „Kolga-Jaani muinsuskaitse päev 28.05.1988“. Film elustas 35 aasta taguse päeva Kolga-Jaanis, kui toonase karismaatilise muinsuskaitsja Mart Laari „taktikepi“ all kulgenud päev päädis öise tõrvikurongkäiguga Reimani hauale, kus ülistati vapraid Eesti riikluse loojaid. Veel ei olnud Eestis taastatud Eesti Üliõpilaste Selts, mille teklit aga Mart toona uhkelt peas kandis. Nimetatud sinimustvalge värvitekkel kuulus dr Anu Raudsepa Kanadasse jõudnud sõjapõgenikust onule Väino Veemehele. Filmilindilt oli näha, et vennad Johansonid laulsid rahvaga koos oma laule.  

Kuuldud kõnedest tuli jõuliselt esile, et Villem Reimani elutöö tuumaks oli rahvakiriku idee, mis seob, lepitab ja ühendab rahva. Meenutati Reimani palvet „Oh Jumal, loo mulle puhas süda! Ära võta oma Püha Vaimu mitte minult ära!“ (V. Reiman „Kodused kõned“, lk 281).

Kogudus eesotsas juhatuse esimehe Hovard Nurmega tänab kõiki, kes aitavad hoida Villem Reimani pärandit.

Peeter Parts

Kolga-Jaani koguduse õpetaja